V Ostravě se poprvé sešla Romská rada s politiky, ti ji považují za „klíčovou platformu“ pro řešení problémů ve městě
V Ostravě se včera poprvé sešli zástupci Romské rady a romského expertního týmu s místními politiky. Členové rady i politici vnímají vznik rady jako mezník ve spolupráci města a romské komunity při řešení společných problémů. „Pokládáme to za klíčovou platformu, kterou se mohou přímo Romové podílet společně s ostatními obyvateli města Ostravy na řešení problémů ve městě," uvedla pro ČTK náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová, která se setkání účastnila.
Ostravská Romská rada byla zvolena letos v únoru hlasy 132 romských voličů a do jejího čela byl zvolen romský podnikatel a v nedávné minulosti provozovatel ubytoven Vladimír Leško. O diskusích o tom, zda jsou Rada a její předseda reprezentativní jsme informovali zde.
Náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák KDU-ČSL), který vznik rady od počátku podporoval, po včerejším setkání agentuře ČTK řekl: „Řekli jsme si, že Romská rada naformuluje problémy, budeme je průběžně řešit a přenášet i na jednání rady města, eventuálně na jednání jiných institucí nebo kompetentních orgánů." Podle něj by mohla být prvním tématem společných jednání města a romské rady docházka romských dětí do mateřských škol.
Expertka: Změna začíná u lidí jako je Leško
Setkání se v pozici expertky Romské rady účastnila i Magdaléna Karvayová, romská aktivistka, absolventka Anglo-Americké univerzity v Praze, která se dlouhodobě věnuje tématu vzdělávání romských dětí. „Experti mají hned několik úkolů – měli by jednat s magistrátem o svých tématech, a zároveň by měli fungovat jako poradci členů Rady a také osadních výborů, jejichž vznik připravujeme.“ vysvětluje pro server Romea.cz Karvayová. „Osadní výbory považuji za zásadně důležité – tříčlenné výbory by měly reprezentovat danou lokalitu a prostřednictvím Rady předávat svoje podněty městu. A na schůzích výborů s místními občany chceme vysvětlovat, proč je důležité se angažovat v místní politice a jak to účinně dělat.“
Karvayová s kolegyní Jolanou Šmarhovyčovou se zaměřují na oblast vzdělávání a mezi základními tématy, která předložili kolegům z magistrátu jsou například zabezpečení předškolního vzdělávání romských dětí, nebo zamezení jejich segregace na základních školách. „Jasně, že to jsou velké a dlouhodobé úkoly, ale nejsou nereálné. Výsledek v podobě úplné desegregace se určitě nedostaví dřív než tak za pět, deset let. Ale pracujeme na odstranění segregace samozřejmě už teď a máme dobré dílčí výsledky,“ říká Karvayová. Rada zatím zřídila čtyři expertní oblasti, kromě vzdělávání je to bydlení, zaměstnanost a bezpečnost společně se sportem a kulturou.
Karvayová nevidí problém v tom, že předsedou Rady je Vladimír Leško. „Voleb jsem se účastnila a vím, že je nijak nemanipuloval, rozvezl po Ostravě tisíce letáků, snažil se oslovit maximum lidí. To, že jich přišlo, kolik přišlo, je jiná věc, za to nemůže,“ dodává. „Ubytovny už žádné nemá. A především: Bez iniciátora takových věcí jako je například Leško se prostě z místa nepohneme. Což ovšem neznamená, že nechceme aktivizovat lidi zdola, že nechceme, aby komunikace vycházela od nich – proto zřizujeme osadní výbory.“
Vladimír Leško vidí Radu především jako průlom v tom, že se už nebude jednat o „Romech bez Romů“ "Rozjíždí se to dobře," řekl po setkání na magistrátu serveru Romea.cz. "Politici nás berou jako partnery, ale jasné, že nás budou posuzovat podle výsledků.Myslím, že budeme mít výsledky lepší a rychlejší než veškeré neziskovky. Jsme schopni jako Romové ukázat, že něco umíme, že na to máme."