Strukturální anticiganismus! Neziskové organizace protestují proti rozhodování Ministerstva zdravotnictví v případech odškodňování protiprávně sterilizovaných žen
Neziskové organizace protestují proti skandálnímu rozhodování Ministerstva zdravotnictví v případech odškodňování protiprávně sterilizovaných žen. Zastřešující organizace RomanoNet jednání ministerstva označila jako projev strukturálního anticiganismu. Ministerstvo zdravotnictví se odmítá k procesu odškodňování vyjádřit.
Další vlna kritiky ministerstva se zvedla potom, kdy Liga lidských práv zveřejnila případ Romky, která byla ke sterilizaci donucena výhružkami odebráním dětí a jako důvod sterilizace byl uveden její romský původ.
Ministerstvo zdravotnictví se k případu odmítlo vyjádřit. “Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na neveřejnost správního řízení nekomentuje průběh konkrétního správního řízení. Účastníci řízení mají v řízení řadu procesních práv, mezi něž patří právo vyjádřit své stanovisko a po vydání rozhodnutí právo podat řádný opravný prostředek,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva.
RomanoNet: Jde o strukturální anticiganismus
Již dříve neziskové organizace kritizovaly ministerstvo kvůli tomu, že jako důkaz sterilizace uznává pouze zdravotnickou dokumentaci. Ministerstvo v této praxi nadále pokračuje.
Zastřešující organizace RomanoNet, která sdružuje 14 romských a proromských organizací, připomněla, že neoprávněné sterilizace se prováděly v době totality na romských ženách, mentálně postižených a nemocných lidech.
“Kde je leadership této vlády, aby se udělalo řádné vypořádání s hořkou minulostí. Jsem rozhořčen a připadám si jako v době, kdy jiné ministerstvo nechtělo odškodňovat přeživší 2. světové války na začátku tohoto tisíciletí. To pouze reflektuje pozici této společnosti, která umí odškodnit bíle oběti nacizmu, komunismu – ale Romové se nedočkali ničeho i když vždy museli být součástí daného společenského narativu,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Michal Miko.
“Rozhodnutí ministerstva se dá považovat za projev strukturálního anticiganismu,” dodal v prohlášení ke zveřejněnému případu Michal Miko.
Manushe: Zastavte nespravedlivý, zdlouhavý a nepřehledný proces odškodňování
S kritikou rozhodování Ministerstva zdravotnictví přišla i neformální ženská skupina Manushe fungující pod organizací Slovo 21.
“Vyjadřujeme rozhořčení nad průběhem odškodňování romských žen, které byly nuceně sterilizovány v době normalizace za účelem cíleného snížení romské populace,” uvádí se v prohlášení zaslaném zpravodajskému serveru Romea.cz.
Manushe připomínají, že skrytá agenda protiprávních sterilizací se neuskutečňovala pouze v dobách komunismu, ale i v novodobých dějinách již demokratické České republiky.
Manushe žádají, aby hodnocení žádostí pouze úředníky ministerstva bylo zastaveno a začala rozhodovat nová komise.
“Považujeme za zcestné, aby se i nadále pokračovalo v praxi, kterou nastavilo Ministerstvo zdravotnictví, tedy, aby právní oddělení hodnotilo žádosti postižených osob o odškodnění. Bylo by více než správné, aby v rámci procesu smíření komisi doplnily osoby jako jsou experti, aktivisté/aktivistky, historici, akademičtí pracovníci a samotné oběti této hrůzné procedury,” uvádí ženská skupina.
Manushe, které sdružují romské ženy, uvádí, že s žádostí o odškodnění se na ministretvso obrátilo něco okolo 500 obětí. “Proces je zdlouhavý a velice nepřehledný. Požadujeme nápravu a spolupráci s občanskou společností na řešení této nepřijatelné situace,” dodávají v prohlášení.
Parlament odškodnění protiprávně sterilizovaných žen schválila minulý rok a zákon o poskytnutí jednorázové peněžní částky ve výši 300 tisíc korun následně 22. července 2021 podepsal prezident. Oběti o odškodnění mohou žádat od začátku roku 2022.