Skandální rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví. Zamítlo odškodnění u sterilizace, kde byl jako důvod explicitně uveden romský původ žadatelky. Ženě navíc vyhrožovali odebráním dětí
Ministerstvo zdravotnictví zamítlo žádost o odškodnění v případu sterilizace, kde byl jako důvod pro sterilizaci uveden romský původ žadatelky. V tiskové zprávě to dnes oznámila Liga lidských práv.
Od 1. 1. 2022 je účinný zákon o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem. Již od počátku účinnosti žadatelky a žadatelé o odškodnění ale naráží na problémy. Na některé upozornili neziskové organizace již v srpnu otevřeným dopisem adresovaným premiérovi a ministru zdravotnictví.
“Žádný z těchto problémů se doteď nevyřešil. Ministerstvo zdravotnictví navzdory dvouměsíční lhůtě má stále některé nevyřízené žádosti až z ledna a nejsou uznávány jiné důkazy než zdravotnická dokumentace,” uvádí Liga lidských práv v tiskové zprávě.
Romce úřady vyhrožovaly odebráním dětí
Organizace také upozorňuje na nejnovější rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které neuznalo odškodnění u žadatelky, kde byl jako důvod explicitně uveden romský původ žadatelky. Ženě bylo dokonce vyhrožováno odebráním dětí a jejich umístění do dětského domova. Ke sterilizaci došlo v roce 1989.
Ministerstvo zdravotnictví: Případný psychický nátlak k podstoupení sterilizace nebyl ničím prokázán.
“Po porodu svého druhého dítěte mi sociální pracovnice oznámila, že pokud se nenechám sterilizovat, tak mi umístí děti do dětského domova. Strašně mě to vylekalo, velice jsem se bála, že o své děti přijdu a můj tehdejší psychický stav nedokážu ani slovy popsat. Byla jsem bezradná a tak jsem souhlasila, protože jsem si ani nedokázala představit, že bych o své děti přišla,” uvedla v žádosti o odškodnění Romka.
Ministerstvo zdravotnictví podle dokumentů zveřejněných Ligou lidských argumentuje tím, že žena o sterilizaci sama požádala. Ministerstvo zcela ignoruje tvrzení žadatelky, že jí bylo vyhrožováno odebráním dětí, pokud se nenechá sterilizovat.
“Případný psychický nátlak k podstoupení sterilizace nebyl ničím prokázán,” uvádí doslova ve skandálním rozhodnutí Ministerstvo zdravotnictví.
Ministerstvo dokonce rozhodlo i navzdory posouzení Odboru zdravotní péče, které si Ministerstvo zdravotnictví u některých případů vyžádalo.
“Dle našeho názoru nelze pro sterilizaci uvést zdravotní důvody. Rovněž není přípustné uvádět jako důvod ke sterilizaci romský původ žadatelky. Ve zdravotnické dokumentaci chybí jakákoliv zmínka o tom, že byla žadatelka o významu a důsledcích zdravotního výkonu sterilizace poučena,” uvádí.
Liga lidských práv: Rasový důvod ukazuje na protiprávnost provedené sterilizace
Podle Ligy lidských práv už samotný rasový důvod sterilizace ukazuje na protiprávnost provedené sterilizace. To ostatně uvádí i důvodová zpráva k zákonu, která zmiňuje eugenický charakter této státní politiky.
“Dalším cílem však bylo i zajištění „kvalitnější populace,“ jak vyplývá ze zpráv okresních národních výborů, jež dávku poskytovaly. Z této skutečnosti lze bezesporu dovozovat nepřípustný eugenický charakter této praxe, která směřovala k omezení počtu narozených dětí v některých skupinách obyvatel, které byly tehdejším režimem vnímány jako problémové, nepřizpůsobivé či nežádoucí, ať již to byla romská populace, jak naznačují zjištění ochránce, anebo osoby s duševním či jiným zdravotním postižením, či osoby s větším počtem dětí,” uvádí se v důvodové zprávě.
Přijetí odškodňovacího zákona bylo dlouhým bojem, který trval více než 18 let. Na Českou republiku apelovaly mezinárodní orgány, aby oběti odškodnila.
“Nyní, když tento zákon existuje, Ministerstvo zdravotnictví rozhoduje v rozporu s jeho účelem,” píše Liga lidských práv v tiskové zprávě.
“Takové rozhodnutí, které hodnotí sterilizaci, u které je jako důvod uveden romský původ, jako sterilizaci v souladu s právem, jde bohužel přímo proti smyslu odškodňovacího zákona,” uvedla bývalá zástupkyně ombudsmana a současná členka Rady vlády pro lidská práva Monika Šimůnková.
Ministerstvo protahuje lhůty, oběti protiprávních sterilizací umírají
Podle Ligy lidských práv se celá řada obětí protiprávních sterilizací obává, že kvůli protahování lhůty na rozhodnutí se odškodnění již nedočkají.
“Bohužel i v případě jedné naší klientky a dlouholeté bojovnice za práva obětí protiprávní sterilizace, Vlasty Cickové, došlo k úmrtí. Kdyby bylo rozhodnutí vydáno ve lhůtě, mohla se ho dočkat. A není to jediné úmrtí v řadách obětí, ke kterému za uplynulý rok došlo,” uvádí Liga lidských práv.
Podle Ligy lidských práv ministerstvo zdravotnictví nereagovalo na právní argumentaci ve více případech.
“V žádostech často argumentujeme judikaturou ESLP, diskriminací, náležitostmi a povahou informovaného souhlasu, povinným postupem, který stanovila sterilizační vyhláška nebo například dobrými mravy. Všechna tato argumentace zůstává v rozhodnutích ze strany Ministerstva zdravotnictví nezohledněna, dokonce nezmíněna,” píše Liga lidských práv.