Neonacističtí žháři z Vítkova jsou na svobodě. Při odjezdu se schovávali v autě, vězeňská služba zakryla vstup do věznice hasičskou cisternou
Z věznice v Mírově na Šumpersku vyšli dnes před 09:30 na svobodu Václav Cojocaru a Ivo Müller, kteří si v jedné z nejtěžších káznic v zemi odpykávali dvacetiletý trest za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově z roku 2009. O jejich podmíněném propuštění po více než 13 letech strávených za mřížemi rozhodl minulý týden Okresní soud v Šumperku. Muži si za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu odpykali dvě třetiny trestu, soud jim stanovil zkušební dobu na sedm let a probační dohled. Splácet musejí i náhradu škody. Další dva odsouzení ve vězení zůstávají.
Z věznice dnes dva propuštěné odvezl jejich obhájce Ladislav Myšák, oba muži se v autě skryli za sedačkami. Zhruba dvě desítky novinářů se k nim vůbec nedostaly, prostor již zhruba 50 metrů před věznicí střežila vězeňská služba se psem a vchod do věznice zakrývala po celou dobu záměrně postavená hasičská cisterna. Pár minut před tím, než byli oba odsouzení podmíněně propuštěni, se za vraty káznice ozval pískot a potlesk. “Jsem přesvědčen, že soud rozhodl dobře. Já jim věřím,” řekl ČTK obhájce Myšák.
„Přistavení hasičského vozu bylo na pokyn ředitele věznice, aby se eliminovaly případné problémy s propuštěním bývalých odsouzených,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí věznice František Richter. „Očekávali jsme, že se objeví příznivci poškozené strany,“ uvedl důvod přistavení vozu Richter. Na dotaz zpravodajského serveru Romea.cz pak Richter odmítl specifikovat koho měl v tomto vyjádření na mysli. “Nikoho jsem tím nemyslel. Nebudu se dál k tomu vyjadřovat, obraťte se na tiskovou mluvčí vězeňské služby kapitánku Prunerovou,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz tiskový mluvčí František Richter.
“Všechno proběhlo v zákonné normě, hasičské auto je součástí věznice a tak tam prostě bylo,” reagovala tisková mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová s tím, že vůz tam nebyl vůbec přistaven záměrně, což je v přímém rozporu s tvrzením tiskového mluvčího věznice. “Cisterna tam byla z toho důvodu, že patří k věznici Mírov a prostě jí tam měli. To auto tam jezdí naprosto běžně,” opakovala doslova Markéta Prunerová. Mluvčí navíc uvedla, že neví o tom, že by ředitel nařídil přistavení cisterny. “Ředitel věznice Mírov dnes nebyl ani v práci, dnes má dovolenou,” uvedla Prunerová v přímém rozporu s tvrzením mluvčího Richtera. “Nevím, kde to pan Richter vzal,” dodala mluvčí vězeňské služby.
K neobvyklému postupu se vyjádřila na sociální síti Twitter i Police České republiky. “Jedním z našich úkolů je předcházení trestné činnosti a narušení veřejného pořádku. Pokud máme informace o hrozícím riziku, musíme adekvátně reagovat. V případě propuštění žhářů z Vítkova šlo o tento případ. Naše přítomnost na místě nebyla servisem, ale preventivním opatřením,” uvedla Policie ČR.
Michal Miko: Byly propuštěny celebrity nebo zrůdní žháři?
Postup vedení věznice Mírov a vyjádření tiskového mluvčího tvrdě kritizuje ředitel zastřešující romské organizace RomanoNet Michal Miko. “Kordón policistu, vůz hasičského sboru. Ptám se byly propuštěny celebrity nebo zrůdní žháři, kteří mají na rukou bolest a utrpení Natalie Kudrikové? Kolik takový manévr před budovou věznice stál daňové poplatníky,” uvedl pro Romea.cz Miko a pokračoval: “Podle vyjádření tiskového mluvčího byly tyto manévry nařízeny ředitelem věznice. Dle dalších vyjádření tato opatření byla přijata na základě obav že Romové přijdou před věznici protestovat. Říkám jediné: Měli tam být a protestovat vyjádřit svůj nesouhlas s rozhodnutím justice. Obavy, které jsou založené na anticiganisnismu nepatří do veřejného života, žádáme jako občanská společnost Ministra spravedlnosti o omluvu a zároveň o prošetření nákladů spojených s propuštěním žhářů, které by měl uhradit ze svého ředitel věznice.”
Rozhodnutí soudu propustit dva ze čtyř odsouzených Annu Sivákovou minulý týden šokovalo. “Je mi z toho zle,” reagovala na rozhodnutí soudu pro zpravodajský server Romea.cz Anna Siváková, matka popálené Natálky. “Jsme v naprostém šoku. Moje děti mají strach. Jakmile se to dozvěděli, tak řekli, že se chtějí stěhovat pryč,” dodala v pláči Siváková. “Natálka leží v posteli a nic neříká,” uvedla s tím, že je na tom velmi psychicky špatně. “Nechce nikam chodit, říká mi, že si už vytrpěla dost. Museli jsme jí říct pravdu, jak to celé bylo,” dodala pro Romea.cz Anna Siváková.
Propuštění dvou neonacistů překvapilo i prezidenta České republiky Petra Pavla. “Já jsem ten případ sledoval od samého počátku a musím říct, že mě překvapilo, že byli propuštěni předčasně, konkrétní důvody neznám,” uvedl v neděli v rozhovoru s novináři po pietním aktu v Letech u Písku prezident Petr Pavel. “Samozřejmě nevím ani, jak moc došli k závěru, že se napravili nebo nenapravili, to opravdu nemohu posuzovat, ale vzhledem k charakteru toho činu i těm následkům si myslím, že to nebylo úplně přiměřené,” dodal Petr Pavel.
Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je rozhodnutí soudu nepřiměřené. Za necitlivé považuje, že se poškozená rodina o verdiktu dozvěděla až z médií. Rozhodnutí soudu šokovalo také vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou. Propuštění kritizovali i další Romové, kteří rozhodnutí soudu pokládají jako pohrdání romským utrpením.
Kromě odpykání dvou třetin trestu, hrálo pro jejich podmíněné propuštění podle soudce i dobré chování za mřížemi a snaha splácet škodu, kterou soudy vyčíslily na 17 milionů korun. Oba podle obhájce ve vězení pracovali. “Müller dělal vedoucího přípravy výroby, Cojocaru dělal parťáka na dílně, oba byli ve vedoucích funkcích,” uvedl v pondělí v rozhovoru s ČTK obhájce. Doplnil, že jeden z nich má vystudovanou průmyslovou školu, druhý je vyučený autoelektrikář a nebude pro ně problém pracovat také na svobodě.
V mírovské věznici si odpykávají tresty vězni za nejtěžší trestné činy, umístěni jsou zde i doživotně odsouzení. Müller i Cojocaru dostali za mřížemi desítky kázeňských pochval a v kladném stanovisku se za ně postavilo i vedení mírovské věznice. I přes obrovskou medializaci případu s ohledem na rasový motiv jejich činu podle obhájce neměl ani jeden z nich problém v mírovské věznici s Romy, vycházeli s nimi prý bez problémů. “S Romy byli i na cele a nikdy žádný problém nebyl, ani nejmenší,” doplnil Myšák.
Obhájce také vyzdvihl systém resocializace v mírovské věznici umožňující studium i zaměstnání. Müller i Cojocaru byli podle něj na možnost podmíněného propuštění na svobodu připravováni dopředu, ať už konzultacemi či krátkodobým přerušením trestu. Obhájce i jeho klienti soud ujistili, že nejsou již žádnou hrozbou pro společnost. “Vzal jsem si z toho obrovské ponaučení, mám to v hlavě úplně jinak poskládané,” uvedl před soudem Cojocaru. “Sám za sebe mohu říci, že vidím věci jinak a vše jsem si uvědomil. Kdybych se před 14 lety potkal, nafackoval bych si za to, co jsem dělal. Byl jsem mladej blbej kluk,” uvedl Müller.
Zatímco Cojocaru a Müller dnes vyšli na svobodu, za mřížemi věznice zůstávají druzí dva neonacisté David Vaculík a Jaromír Lukeš. Oba dostali tresty přísnější ve výši 22 let – dvě třetiny trestu jim uplynou, až si odpykají za mřížemi 14,5 let. Započítává se do toho i doba strávená ve vazbě, ve které jsou umístěni od srpna 2009; nejdříve by tak mohli podat žádost o podmíněné propuštění v první polovině příštího roku, zjistila ČTK. Svou roli při rozhodování soudu o těchto žádostech však hraje i chování ve vězení, snaha uhradit škodu či sebereflexe. Matka popálené Natálie, Anna Siváková, letos v lednu deníku Právo řekla, že Cojocaru a Müller posílají měsíčně dohromady asi 3000 korun, Lukeš posílá 150 nebo 200 korun a jediný, kdo neposlal nic, je Vaculík.
Čtveřice na dům obývaný početnou romskou rodinou zaútočila v noci na 19. dubna 2009, do oken hodila zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii. Soud v rozsudku poukázal i na to, že celou akci zřejmě zorganizovali na počest narozenin Adolfa Hitlera.