Propuštění žhářů z Vítkova na svobodu je nepřiměřené, říká zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková. Potřebujeme systémové změny v ochraně práv obětí trestných činů
Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Laurenčíkové je dnešní rozhodnutí soudu propusti dva žháře z Vítkova o 7 let dříve na svobodu nepřiměřené. Laurenčíková považuje za mimořádně necitlivé, že se rodina o propuštění pachatelů dozvěděla z médií.
Soud dnes podmínečně propustil na svobodu dva muže, kteří byli odsouzeni na 20 let za pokus o několikanásobnou a rasově motivovanou vraždu, při které byl v dubnu 2009 zapálen dům romské rodiny Sivákových. Tento mimořádně závažný případ způsobil vážné následky pro celou romskou komunitu, zejména pro dvouletou dceru Sivákových, která má s následky celý život bojovat. I přesto byli oba pachatelé dnes podmínečně propuštěni na svobodu po dvou třetinách trestu.
Toto rozhodnutí vzbudilo velké rozhořčení a zdůrazňuje potřebu systémových změn v ochraně práv obětí trestných činů. “Ve světle závažnosti tohoto trestného činu se podmíněné propuštění z trestu odnětí svobody o sedm let dříve jeví jako nepřiměřené, byť finální rozhodnutí samozřejmě náleží soudu. Propuštění pachatelů na svobodu by bylo pro rodinu Sivákových náročným momentem i po dvaceti letech, natož pokud byl trest o sedm let zkrácen,” uvedla Klára Laurenčíková.
“Považuji za mimořádně necitlivé, že se o propuštění pachatelů rodina dozvěděla, až z médií. Chci se více informovat o tom, zda byly dostatečně zohledněny zájmy poškozené a zda se státní zástupce proti rozhodnutí o podmíněném propuštění plánuje odvolat,” dodala.
Laurenčíková zdůrazňuje potřebu větší ochrany práv obětí trestných činů. Její názor je, že poškozená by měla mít ze zákona nárok účastnit se řízení o podmíněném propuštění, aby se takto závažné rozhodnutí nestalo překvapením.
“Není správné, aby se oběti dozvídali o rozhodování s takto závažnými důsledky z médií. Současně by měl soud být připraven brát v potaz přání a zájmy poškozených. Oběti, či sekundární oběti (další osoby zásadně poškozené) zvlášť závažných trestných činů by měly mít nárok na dlouhodobou psychologickou pomoc placenou státem. Důležitá je i otázka řádného a spravedlivého finančního odškodňování obětí,” uvedla ve svém vyjádření vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková.