MMR přijalo závěry NKÚ: Agentura pro sociální začleňování splnila 93 % výstupů, je potřeba zajistit její systémové financování
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se ztotožnilo se závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), které zdůraznily potřebu zajistit systémové financování činnosti Agentury pro sociální začleňování (ASZ). Projekt „Systémové zajištění sociálního začleňování“, realizovaný v letech 2016 až 2022 s celkovými náklady téměř 278 milionů korun, splnil 93 % plánovaných výstupů. Ministerstvo zároveň podniklo kroky k posílení efektivity a udržitelnosti činnosti agentury.
V rámci kontrolní akce NKÚ se podle tiskové zprávy resortu podařilo prokázat, že finanční prostředky v rámci projektu agentura mezi roky 2016 až 2022 použila řádně v souladu s právními předpisy a povinnostmi příjemce dotace.
Kontrolovaným obdobím byly roky 2020 až 2022, v případě věcných souvislostí i období předcházející či následující. MMR ve vládě Andreje Babiše vedla až do konce roku 2021 Klára Dostálová, pak se ve vládě Petra Fialy funkce ujal Ivan Bartoš, nyní je ministrem pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Agendu sociálního začleňování převzalo MMR od Úřadu vlády ČR 1. ledna 2020, a to včetně realizace zmíněného projektu, který byl financován z Operačního programu Zaměstnanost. Přesun takto rozsáhlého projektu uprostřed jeho realizace byl podle MMR mimořádně náročný. Ministerstvo od té doby vyvinulo značné úsilí, aby stabilizovalo realizační tým a zajistilo úspěšné naplnění cílových indikátorů projektu.
Zjištění NKÚ
Pouze 24 % účastníků projektů OPZ určených na podporu osob ze sociálně vyloučených lokalit se podařilo začlenit na pracovní trh.
Jen 2 sociální podniky vznikly díky projektům koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám za celé programové období OPZ.
58 z celkových 104 obcí, kde byly v rámci OPZ realizovány projekty koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám, zůstává zatíženo nejvyšším stupněm sociálního vyloučení.
“Resort v rámci kontrolní akce NKÚ prokázal, že v projekt naplnil účel, své cíle a indikátory. Celkem došlo k naplnění téměř 93 % předpokládaných výstupů, což odpovídá i nižšímu čerpání rozpočtu projektu. Jejich realizaci ztížila a v některých případech znemožnila vládní opatření zavedená v důsledku epidemie covid-19,” uvádí ministerstvo v tiskové zprávě.
MMR zdůraznilo, že v průběhu realizace projektu agentura zaváděla postupy, které měly zvýšit udržitelnost jejích intervencí i měřitelnost výsledků. Tyto kroky zahrnovaly důkladné zhodnocení fungování ASZ a nastavení systému monitoringu, který byl spuštěn v pilotním režimu v letech 2023 a 2024. Od roku 2025 bude tento systém aplikován plošně.
“Proces sociálního začleňování včetně nalezení uplatnění na pracovním trhu vyžaduje překonání řady individuálních i strukturálních překážek souvisejících například s předlužením, nízkým vzděláním nebo bytovou nouzí. Kvantitativní hodnocení úspěšnosti jednotlivých projektů nebo typů intervence proto potřebuje rozsáhlý sběr dat,” píše MMR.
Ministerstvo zároveň připustilo, že projektový způsob financování agentury přispěl ke krátkodobým a nesystémovým řešením, což mělo negativní dopad na efektivitu jejích aktivit. V souladu se závěry NKÚ již podniklo kroky k zajištění stabilního financování ASZ až do roku 2028. Tento přístup by měl pomoci překonat dosavadní nedostatky a umožnit agentuře soustředit se na dlouhodobé cíle.
Agentura pro sociální začleňování je jedním z klíčových nástrojů MMR pro podporu obcí, které se potýkají s vysokým podílem sociálně vyloučených osob. V současnosti spolupracuje s 539 obcemi, kde jsou nadprůměrné hodnoty Indexu sociálního vyloučení. Tyto obce často čelí strukturální zátěži, kterou sociální vyloučení přináší, a potřebují specifickou podporu při řešení problémů, jako je nezaměstnanost, nedostatečné vzdělání nebo bytová nouze. Podrobné informace o situaci v těchto obcích přináší nedávno zveřejněná analýza ASZ.
Ředitelem Agentury pro sociální začleňování je od března 2023 Martin Šimáček. Ten vystřídal ve funkci Davida Beňáka, který agentuře šéfoval od června 2018.