V Bukurešti pojmenovali náměstí po významném romském intelektuálovi. V Rumunsku je to poprvé v historii

Bukurešťská samospráva učinila historický krok, když schválila pojmenování jednoho z veřejných prostranství Náměstí Nicolae Gheorghe. Tímto aktem uznala přínos a odkaz Nicolae Gheorgheho, jednoho z nejvýznamnějších romských intelektuálů a bojovníků za lidská práva v Rumunsku i v Evropě. V tiskové zprávě to oznámil Romský vzdělávací fond.
Nicolae Gheorghe se narodil v roce 1946 v Rosiori de Vede do rodiny romského původu. Jeho rodiče patřili k romským skupinám, které již byly jazykově asimilovány v Rumunsku po celá staletí. Jeho rodina se přestěhovala do Bukurešti, když mu bylo šest. Jeho otec pracoval jako řidič. V roce 1968 absolvoval vojenskou školu a v roce 1972 promoval v oboru filozofie a sociologie jako jeden z nejlepších studentů ve třídě. Poté začal pracovat u Sociologického ústavu Akademie věd v Bukurešti.
Během komunistického režimu se zapojil do romského občanského hnutí a kritizoval diskriminaci a rasismus, kterému Romové čelili. Po revoluci v roce 1989 se stal jedním z hlavních aktérů procesu uznání Romů jako národnostní menšiny v Rumunsku. Působil také na mezinárodní úrovni jako viceprezident Mezinárodní romské unie, zakládající člen Romani Criss a hlavní poradce OBSE pro romské záležitosti. Zemřel v roce 2013 ve věku 66 let.
Žádost o pojmenování náměstí podaly čtyři organizace, které se zabývají romskými otázkami: Romský vzdělávací fond, občanská platforma Aresel, Sdružení pro rozvoj romského podnikání (REDI) a Evropský romský institut pro umění a kulturu (ERIAC). Generální rada bukurešťského magistrátu schválila návrh usnesení jednomyslně 29. února 2024.
“Nicolae Gheorghe je jedním z nejuznávanějších rumunských intelektuálů na evropské úrovni. V roce 2013 uveřejnil časopis ‘The Economist’ nekrolog, v němž ocenil dopad jeho práce na evropské úrovni. Bohužel v Rumunsku není kvůli svému delšímu pobytu v zahraničí a rozsáhlému psaní v angličtině tak známý,” uvedl šéf Romského vzdělávací fondu Ciprian Necula.
“Před revolucí upoutal pozornost Securitate (tajné policie z dob komunismu) tím, že zaslal Rádiu Svobodná Evropa článek odsuzující xenofobii a rasismus v politice komunistické strany Rumunska,” dodal primátor Bukurešti Nicușor Dan, který Gheorgheho označil jako největšího romského intelektuála v Rumunsku.
Náměstí Nicolae Gheorghe je prvním veřejným prostranstvím v Rumunsku, které je pojmenováno po romské osobnosti. Tímto aktem se podle tiskové zprávy Romského vzdělávacího fondu Bukurešť stává symbolem multikulturalismu, inkluze a demokratických hodnot. “Tato pocta osobnosti Nicolae Gheorgheho a jeho boji za lidská práva představuje novou kapitolu v historickém smíření mezi romskou menšinou a většinovým obyvatelstvem,” dodala organizace s tím, že by se tento akt mohl stát inspirací pro další národní a místní instituce.