Dnes, ve věku 67 nedožitých let, zemřel romský aktivista z Rumunska, intelektuál a humanista Nicolae Gheorghe.
Nicolae Gheorghe se narodil 12. 11. 1946 v Rosiori de Vede, Rumunsku. Jeho rodiče patřili k romským skupinám, které již byly jazykově asimilovány v Rumunsku po celá staletí. Jeho rodina se přestěhovala do Bukurešti, když mu bylo šest. Jeho otec pracoval jako řidič a je znám pod přezdívkou Tiganu. Na základě jeho pamětí ho maminka nenechala navštěvovat ta okolí jejich bydliště, která byla převážně obývána Romy. Jako dítě byl více a více integrován do rumunské společnosti, a i proti přání rodičů navštěvoval vojenskou školu mimo Bukurešť. Vojenskou školu absolvoval v roce 1968 a v roce 1972 promoval v oboru filozofie a sociologie jako jeden z nejlepších studentů ve třídě. Poté začal pracovat u Sociologického ústavu Akademie věd v Bukurešti.
V roce 1974 se konala Světová konference o populaci v Bukurešti, poté začal pracovat v oblasti romské problematiky. Byl součástí Národní komise pro demografii, která přispěla k vypracování programu pro začlenění marginalizované populace (Romové) Rumunské komunistické strany. V roce 1978 napsal dopis do Rádia Svobodná Evropa, popisující těžkou situaci Romů v Rumunsku. I z tohoto důvodu byl později vyšetřován Securitate. V roce 1984 spolu s Ioan Mirescu uspořádal koncert romských umělců na stadionu v Temešváru. Koncert navštívilo více než 30.000 lidí.
Bezprostředně po událostech z prosince 1989 se stal expertem na menšiny nové vlády a přispěl ke vzniku Demokratické unie Romů v Rumunsku, Etnické federace Romů. Jeho vizí bylo organizovat Romy do občanských organizací a bránit práva této nejzranitelnější skupiny a prosazovat jejich zájmy také při realizaci projektů.
"Myslím, že vztah k Romům v každém společnosti by mohl sloužit jako jakýsi" barometr "měřící stav demokracie a přechod k demokracii v různých zemích. Vztah veřejnosti k romské problematice by rovněž mohl sloužit jako prověření budovaných demokratických institucí, právního státu a pro konsolidaci občanské hnutí a sdružení. To platí zejména v případě nově ustanovených demokraciích ve střední a východní Evropě, kde žije většina romské populace světa," řekl Nicolae Gheorghe.
Romové vyjadřují soustrast na sociálních sítích.
"Nicolae Gheorghe odpočívej v pokoji! Zůstane v našich myšlenkách jako inteligentní a skvělá osobnost, oddaný zástupce obrany Romů.Vždy z něj vyzařoval optimismus a respekt.Věnoval celý svůj život až do konce Romům a celé společnosti! A to je pro nás příklad hodný následování", uvedl Valery Novoselsky z Roma Virtual Network na Facebooku.