Neonacista Kotleba vyvěsil na výročí Slovenského národního povstání černé vlajky
Župan banskobystrického kraje, neonacista Marián Kotleba v sobotu na svém úřadě vyvěsil černé vlajky. V den výročí protifašistického Slovenského náropdního povstání (SNP). Někteří slovenští politici a osobnosti veřejného života to označili za propagaci fašismu.
„Vyjadřovat černými vlajkami smutek nad tím, že Slovenské národní povstání vzniklo a ještě na úřední budově, je propagací fašismu,“ prohlásil například poslanec a bývalý ministr L´udovít Kaník.
Za Kotlebovu derniéru označil vyvěšení černých vlajek ředitel Muzea SNP Stanislav Mičev. Podle něj dává Kotleba najevo smutek, že už nebude zvolený. Mičev ostatně vloni Kotlebu nepozval na oficiální oslavy výročí SNP s tím, že nebude zvát fašistu na oslavu protifašistického povstání“.
Sám Kotleba ovšem vysvětluje vyvěšení vlajek jako výraz smutku nad padlými povstalci. Politici mu ale nevěří. Předseda slovenské Národní rady Peter Pellegrini řekl, že Kotleba vlajky určitě nevyvěsil kvůli padlým, ale proto, že nesouhlasí s tím, jak se vyvinuly slovenské dějiny. „Stydím se za to, že takový člověk stojí včele banskobytsrického kraje,“ dodal Pellegrini.
A premiér Robert Fico prohlásil, že vyvěšení černých vlajek považuje za „nenormální, ponižující a zahanbující“.
Marián Kotleba vyhrál krajské volby na konci roku 2013. Luboš Palata tehdy o něm v komentáři v MF DNES napsal, že je to „člověk navazující přímočaře na Hlinkovy gardy, na to nejhorší z fašistického válečného Slovenska. Politik, který se od nacistů liší jen tím, že nemá na prvním místě žebříčku nenávisti Židy, ale Romy.“
Pohled na jeho politickou kariéru přinesl server Romea.cz zde.