Kotleba odmítl vzdělávací projekt proti extremismu, rasismu a xenofobii
Slovenský pravicový radikál a předseda (hejtman) Banskobystrického kraje Marian Kotleba odmítl podepsat přidělení schválené dotace na kulturní projekt o extremismu. Svým postojem popudil divadelníky, který program připravovali. Nejde o první kontroverzní rozhodnutí Kotleby, který je známý svými výroky proti Romům, imigrantům či obhajobou válečného Slovenského státu.
Banskobystrickému Loutkovému divadlu na Rozcestí slovenské ministerstvo zahraničí přidělilo dotaci téměř 7000 eur (190.000 korun) na projekt v oblasti podpory lidských práv, který týkal otázky extremismu ve společnosti. Program měl být zaměřen na studenty středních škol a doplněn o přednášky a diskuse o xenofobii a rasismu za účasti mezinárodní organizace Amnesty International.
K čerpání dotace banskobystrické divadlo potřebovalo souhlas tamního kraje, který Kotleba ale nedal. "Vystoupení měla spolupořádat i nevládní organizace Amnesty International, která několikrát svévolně označila Slováky za extremisty kvůli údajné diskriminaci cikánů. Nepokládáme za správné podporovat z veřejných zdrojů politická školení organizovaná zahraničními nevládními organizacemi, zvlášť, když je chtějí dělat i na školách a v divadlech," zdůvodnil zamítavé rozhodnutí šéf úřadu banskobystrického kraje Milan Uhrík.
Divadlo ohlásilo, že projekt chce realizovat a zároveň vyhlásilo sbírku na podporu akce. Zastaly se ho i další umělecké soubory, které působí na středním Slovensku. "Po 26 letech od zrušení totalitního režimu, ve kterém ideologické komise určovaly repertoár a dramaturgii divadel, v Banskobystrickém kraji nečekaně znovu nastalo období, kdy vrcholní představitelé kraje používají ty samé praktiky jako v období rudé totality," uvedly v společném prohlášení. Postup samosprávy pod vedením Kotleby označily za novodobý fenomén mocenské cenzury.
Kotlebův úřad již v létě odmítl poskytnout souhlas s čerpáním dotace na organizaci festivalu, který připravovalo Divadlo Studio tance. Hejtman tehdy tvrdil, že divadlo má mnohem vyšší rozpočet a dotace od ministerstva kultury než jiné soubory v regionu.
Lídr neparlamentní Lidové strany Naše Slovensko Kotleba, který v roce 2013 překvapivě uspěl v přímé volbě předsedy Banskobystrické kraje, v minulosti v zemi organizoval mimo jiné protiromské pochody. Je také známý svými sympatiemi k válečnému Slovenského státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa. Letos Kotleba v reakci na migrační krizi v EU zase svolal několik demonstrací proti uprchlíkům.