„Je mi špatně, nemůžu to vydržet!“ Čtyřicetiletý Rom zemřel po zásahu maďarské policie, ERRC žádá nezávislé vyšetřování
![Policie (Ilustrační FOTO: Envato Elements)](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fromea.cz%2Fapp%2Fuploads%2F2025%2F02%2Fpolicie-chase.jpg&w=3840&q=75)
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) podalo 8. února 2025 stížnost adresovanou řediteli maďarské policie a maďarskému úřadu pro rovné zacházení kvůli smrti Józsefa Zsákaie. Ten zemřel v prosinci 2024 ve městě Zagyvarékas při policejním zásahu. Čtyřicetiletý Rom po automobilové honičce a následné potyčce s policisty upadl do bezvědomí. Přivolaní záchranáři už muže nedokázali oživit.
Incident se odehrál 22. prosince 2024, kdy si policie všimla muže, o němž věděla, že nemá platný řidičský průkaz. Pokusila se ho zastavit pomocí světelných a zvukových výstražných signálů, avšak řidič nezastavil a naopak zrychlil. Později pak narazil do betonového podstavce. Po nárazu vystoupil z auta a dal se na útěk.
Na videozáznamu, který zveřejnila televize Tények, je slyšet, jak policista křičí „Stůj, ty zasr*ná svině!“ Policisté ho pronásledují, spoutávají. Na videu je slyšet, jak muž volá: „Je mi špatně, nemůžu to vydržet!“, na což policisté reagují: „Dej mi ruku!“. Následně muž kolabuje a policisté se ho snaží oživit.
Policie tvrdí, že muž zemřel během standardního a zákonného zásahu. Příbuzní Józsefa Zsákaie však s tímto vysvětlením nesouhlasí a požadují, aby okolnosti jeho smrti prošetřil nezávislý expert. K výzvě se připojily také místní romské organizace, které žádají veřejné a transparentní vyšetření celého případu.
Podle stížnosti ERRC existují vážné obavy, že policie při zásahu proti Józsefu Zsákaiovi použila zbytečně tvrdé a nepřiměřené násilí. Organizace zároveň upozorňuje, že tím mohlo dojít k porušení zásady přiměřenosti, kterou stanoví jak maďarské, tak mezinárodní právo.
VIDEO
ERRC požaduje důkladné a nezávislé vyšetření tohoto případu a zároveň připomíná státním orgánům jejich povinnost při šetření úmrtí způsobených státními složkami učinit veškeré kroky k odhalení možného rasistického motivu a zjistit, zda v událostech nehrála roli etnická nenávist či předsudky.
Podle stížnosti ERRC bylo prohlášení policie, že jednání zasahujících policistů bylo zákonné a nesouviselo se smrtí Józsefa Zsákaie, předčasné a vzbuzuje pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti vyšetřování. Podle organizace by měl případ vyšetřovat nezávislý orgán, nikoli stejný okresní policejní útvar, jehož příslušníci se na zásahu podíleli. ERRC rovněž považuje za znepokojivé, že dotyční policisté nebyli po dobu vyšetřování postaveni mimo službu.
ERRC proto vyzývá k účinnému a nezávislému vyšetření postupu policie, které by splňovalo všechna kritéria maďarského i mezinárodního práva. Vyšetřování by zároveň mělo zahrnovat veškeré kroky nutné k posouzení, zda zásah policie byl či nebyl motivován rasovými předsudky nebo podjatostí.
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku se v současné době zabývá podobným případem z České republiky, kdy při policejním zákroku v roce 2021 zemřel Stanislav Tomáš. Událost, připomínající smrt George Floyda v USA, vyvolala tehdy vlnu domácí i mezinárodní kritiky, včetně obvinění z rasismu a neadekvátního postupu českých úřadů. Rodina Stanislava Tomáše se s podporou Evropského centra pro práva Romů (ERRC) a Fóra pro lidská práva (FORUM) obrátila na ESLP. Na začátku roku 2024 ESLP vyzval Česko, aby se k případu vyjádřilo. Soud se ptal, zda policie neporušila právo na život Stanislava Tomáše a zda jednání policistů nebylo motivováno rasismem. Český stát tvrdí, že zákrok policistů byl přiměřený.
Sručné shrnutí
Smrt Roma po zásahu policie – József Zsákai zemřel po honičce a potyčce s maďarskou policií. Rodina žádá nezávislé vyšetření.
Podezření na nepřiměřené násilí – Na videu muž volá o pomoc, poté kolabuje. ERRC kritizuje tvrdý zásah.
Výzva k nestrannému šetření – ERRC zpochybňuje objektivitu maďarských orgánů a žádá prošetření rasových motivů.
Podobnost s případem v Česku – ESLP řeší podobnou smrt Stanislava Tomáše po policejním zákroku.