Do Německa za víkend přijelo téměř 20 000 uprchlíků. Vláda chce navýšit rozpočet na azylovou politiku o miliardy
Do Německa za uplynulý víkend přijelo přes Mnichov takřka 20 000 uprchlíků, což je znatelně více, než se předpokládalo. S odvoláním na bavorské úřady o tom dnes informovala agentura DPA. Prvotní odhady vycházely z toho, že do Německa se během soboty a neděle uchýlí maximálně 14 000 lidí.
Jen za neděli přijelo do Německa 13 000 lidí. Tento údaj zveřejnila v neděli pozdě večer mluvčí hornobavorského vládního obvodu Simone Hilgersová. V sobotu zaregistrovaly německé úřady 6900 uprchlíků, kteří přijeli přes Mnichov.
Uprchlíci byli zčásti ubytováni v Mnichově a na dalších místech v Bavorsku, část pak odjela do jiných německých spolkových zemí. "Naše kapacity docházejí. Přibližujeme se k hranicím našich možností, a to velmi zřetelně," řekla Hilgersová o ubytovacích možnostech.
O víkendu dorazili do Německa uprchlíci, kteří dosud zůstávali v Maďarsku. Berlín i Budapešť víkendové přijetí tisíců uprchlíků označují jako mimořádné opatření učiněné z humanitárních důvodů. V Evropské unii totiž platí takzvané dublinské dohody, podle kterých musí žádost o poskytnutí azylu projednat ta země, v níž uprchlík poprvé vstoupí na půdu Evropské unie.
Německé úřady odhadují, že letos by o azyl v Německu mohlo požádat až 800 000 lidí. Jen v srpnu bylo v zemi registrováno přes 100 000 žadatelů o azyl.
Představitelé německých vládních stran, tedy konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD, se v souvislosti s řešením „uprchlické krize“ dohodli na rozsáhlém balíku opatření pro azylovou politiku, mimo jiné na navýšení pomoci uprchlíkům v příštím roce o šest miliard eur (desítky miliard korun) či zařazením balkánských států na takzvaný seznam bezpečných zemí. Dnes o tom informovala agentura DPA, která měla možnost do výsledného dokumentu nahlédnout. V říjnu bude o závěrech nedělní diskuze vládních stran hlasovat parlament.
Na evropské úrovni požadují německé vládní strany mimo jiné "solidární a spravedlivé rozdělení a přijetí uprchlíků potřebujících ochranu mezi ostatní členské státy EU". Povinné kvóty odmítají východní země EU a také Británie, tyto státy trvají na dobrovolném přijímání běženců. Koalice také chce účinný postup proti převáděčům a pašerákům lidí či posílení role EU v boji proti příčinám uprchlických vln.