Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Merkelová: Evropa je bohatá a musí se postarat o lidi v ohrožení života. Zvládne to.

28. srpna 2015
Čtení na 2 minuty
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)

Německá kancléřka Angela Merkelová se na včerejší tiskové konferenci ve Vídni vyjádřila ke zprávě o nalezení několika desítek mrtvých uprchlíků v Rakousku. Prohlásila také, že je třeba uprchlickou krizi solidárně rychle vyřešit.

"Jsme samozřejmě všichni hrůznou zprávou otřeseni," řekla Merkelová k tragické smrti uprchlíků nalezených v chladírenském voze u rakousko-maďarské hranice. "Připomíná nám to, že musíme problém přistěhovalectví vyřešit rychle a v evropském duchu, to znamená v solidárním duchu," dodala.

Merkelová také řekla, že Evropská unie má povinnost napomoci k míru tam, kde se válčí a že také musí postarat o lidi, jejichž životy jsou v ohrožení. "Evropa jako bohatý kontinent je podle mého pevného přesvědčení v takovém stavu, aby to zvládla," řekla kancléřka.

Kancléřka Angela Merkelová už minulý týden v rozhovoru pro stanici ZDF řekla, že přijetí stovek tisíců imigrantů je sice pro Německo velkou výzvou, ale že země není uprchlickou vlnou ochromena.

Podle Merkelové je zvládnutí současné uprchlické krize dalším „velkým evropským projektem“ a ukáže se v něm, zda je Evropa opravdu schopna koordinované akce.

Němečtí politici ovšem právě v této věci Evropskou unii ostře kritizují – její reakce na migrační vlnu je podle nich pomalá a nedostatečně koordinovaná.

"Váhavost Evropské unie je neúnosná," prohlásil minulý týden německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller.

Další vysocí němečtí politikové, jako je například vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, kritizují nynější situaci, kdy celou tíhu uprchlické krize nese na svých bedrech jen několik členských států unie. Gabriel a Steinmeier proto požadují zavedení závazných kvót podle možností jednotlivých zemí.

Müller také požaduje, aby EU schválila program okamžité pomoci ve výši přes deset miliard eur, v jehož rámci by v unijních státech na vnějších hranicích bloku vznikla nouzová přijímací centra.

Dalším problémem, který by Evropské komise měla podle Müllera napravit, je nesoulad v přístupu jednotlivých států k běžencům. "V Německu máme přiměřené humanitární standardy pro ubytování, lékařskou péči, kapesné a další. Mnoho unijních zemí má omezené standardy. Důstojné ubytování musí být k dispozici ve všech unijních státech, ne jen v Německu," dodal Gerd Müller.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon