Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Děvět lidí bylo zavražděno v kostele v Jižní Karolíně

18. června 2015
Čtení na 2 minuty

Devět lidí zemřelo po střelbě pravděpodobně bělošského útočníka, který ve středu večer místního času přišel do kostela navštěvovaného převážně černochy v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína. Uvedl to šéf místní policie Gregory Mullen, podle něhož s největší pravděpodobností šlo o zločin z nenávisti. Jednadvacetiletý běloch podezřelý z útoku je podle stanice CNN stále na útěku.

Střelba se z kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu ozvala ve středu večer kolem deváté hodiny místního času (dnes 03:00 SELČ).

Osm lidí zemřelo podle Mullena přímo na místě. Dva lidi byli z kostela převezeni do nemocnice, přičemž jeden z nich svým zraněním podlehl. Mezi oběťmi je podle amerických médií také jednačtyřicetiletý pastor kostela Clementa Pinckney, který byl zároveň demokratickým senátorem v jihokarolínském zákonodárném sboru.

Policie střelce stíhá s pomocí psů a vrtulníků a zveřejnila jeho popis. Mladý muž byl podle policie oholený, na sobě měl šedivé tričko a džíny a na nohách pohorky. I když policie do akce nasadila početnou jednotku, střelec zůstával na útěku i několik hodin po incidentu.

Starosta města Joseph Riley nabídl finanční odměnu za informace, které umožní střelce dopadnout. “Vstoupit do kostela a někoho zastřelit, to je akt čisté nenávisti,” řekl. Radnice chystá tiskovou konferenci k tragédii na sedmou hodinu ráno místního času (13:00 SELČ).

Podle přeživší svědkyně citované místním listem The Post and Courier se podezřelý běloch v kostele nejprve na chvíli posadil, načež vstal a začal střílet. Ženě údajně řekl, že ji nechá žít, aby mohla vyprávět, co se stalo.

Všichni mrtví ještě nebyli identifikováni. Jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová vyzvala občany, aby se “za oběti tohoto nepochopitelného zločinu pomodlili”.

V kostele, který v Charlestonu stojí od roku 1816, kdy dali místní Afroameričané dohromady vlastní kongregaci, se jako každou středu večer konalo studium bible.

Rasová otázka se ve Spojených státech dostala v posledním roce do popředí společenské debaty po několika incidentech, při nichž bělošští policisté zabili neozbrojené černochy. Zvláště zastřelení Michaela Browna v missourském Fergusonu, udušení Erica Garnera v New Yorku a smrt Freddieho Graye, jehož baltimorští policisté vážně zranili a neposkytli mu pomoc, vyvolaly rozsáhlé demonstrace.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon