Obama: Nákaza rasismu zůstává součástí naší společnosti
Zastřelení devíti černochů v kostele v americkém Charlestonu, z něhož policie obvinila jednadvacetiletého bělocha Dylanna Roofa, je podle prezidenta Baracka Obamy známkou "nákazy" rasismu přetrvávající v americké společnosti. Obama, podle něhož případ opět připomíná potřebu větší regulace prodeje zbraní, dal zároveň najevo obdiv k příbuzným obětí, kteří střelci odpustili. Jeden z činitelů asociace majitelů zbraní přišel podle agentury Reuters naopak s tvrzením, že spoluviníkem události je zastřelený pastor, který bojoval proti nošení zbraní do kostela.
"Zjevný motiv střelce nám připomíná, že rasismus je nákazou, která zůstává přítomna v naší společnosti a proti níž musíme bojovat společně," prohlásil v pátek Obama během své kalifornské cesty. "A když infikuje mysl mladých lidí, zradí tím naše ideály a rozbije naši demokracii," dodal prezident.
Roof, který je běloch, během prvního výslechu podle televizní stanice CNN policistům řekl, že chtěl svým činem rozpoutat rasovou válku. Podle Obamy nestačí jeho čin pouze odsoudit; je rovněž nutné podniknout aktivity k tomu, aby se rasové násilí dále nešířilo. Proti rasismu v pátek večer místního času (dnes nad ránem SELČ) v Charlestonu demonstrovalo několik stovek lidí z různých etnik.
Jedním z kroků správným směrem může být podle amerického prezidenta přísnější regulace prodeje zbraní, který má v USA velmi volná pravidla. Obama však s podobným návrhem neuspěl již předloni po masakru v základní škole v Newtownu, kde v prosinci 2012 zemřelo rukou střelce 20 dětí. Návrh, proti němuž ostře vystupovala mocná zbraňová lobby, neprošel Senátem.
Zastánci volného prodeje zbraní se s kontroverzním příspěvkem zapojili do diskuse i nyní. Texaský činitel Národní asociace majitelů zbraní (NRA) Charles Cotton na webovém diskusním fóru uvedl, že za smrt svých osmi souvěrců může zastřelený pastor Clementa Pinckney, jenž v roce 2011 coby jihokarolínský senátor hlasoval proti návrhu zákona, který měl umožnit nošení zbraní do kostela. Tento komentář vyvolal vlnu kritiky a jedna z křesťanských asociací iniciovala petici za odvolání Cottona z rady NRA. Asociace se k jeho prohlášení nevyjádřila.
Roof si podle policie koupil pistoli ráže .45 sám po svých dubnových 21. narozeninách. Podle svých známých dával najevo obavy z nadvlády černošské rasy. Při svém prvním soudním výslechu, který v pátek probíhal prostřednictvím videomostu, nedal obviněný mladík ve vazební cele najevo žádné emoce, zatímco někteří z příbuzných devíti obětí chvějícím se hlasem sdělovali, že mu přes nenahraditelnou ztrátu, kterou jim způsobil, odpouštějí. Obama tuto výjimečnou reakci ocenil a označil ji za "nepředstavitelné vyjádření víry, které odráží dobrotu Američanů".