Nové číslo Romano voďi se věnuje bydlení a chudobě
Jednou jsem zaslechla rozhovor ochranky obchodního domu těsně po tom, co vyvlekli ven člověka. „To snad není pravda! Vždyť byl normálně oblečenej, ani špinavej nebyl, tak jak jsem ho měl poznat?“ stěžovala si jedna uniforma druhé.
V takovém světě žijeme. Ve světě monstrózních a v zimě přetopených obchoďáků, kde vás vyhodí za to, že se tam na chvilku přijdete zahřát, když zrovna nemáte kde bydlet. Chudoba není ostrov, existuje uvnitř bohatství, prorůstá životy i města. Buď ji poznáte hned, třeba jako postavu přespávající v kartonech u popelnic, nebo ji taky nemusíte poznat vůbec – lidí bez domova, které každý den můžete minout na ulici a nepoznáte je, stejně jako ochranka v obchodě, je spousta. Ne celém světě se týká milionů lidí.
U nás se počet bezdomovců odhaduje na více než 68 tisíc lidí. Dalších téměř 120 tisíc lidí je ztrátou bydlení bezprostředně ohroženo. Počet rukou, které se vám nabídnou, když potřebujete pomoci se střechou nad hlavou, je však mnohem méně.
V listopadovém čísle jsme se tématem „bydlení a chudoba“ zabývali hned z několika úhlů pohledu. Nejen o tom, jak je chudoba drahá nebo z čeho pramení, píše ve svém komentáři ředitel Etnologického ústavu Zdeněk Uherek. Jaké plány má s vybydlenými Předlicemi ústecký místostarosta Karel Karika se dozvíte v rozhovoru. Jak to aktuálně vypadá se sociálním bydlením nejen v Brně, vám přiblíží Saša Uhlová, nahlédneme do Přerova i „Čunkodomků“ ve Vsetíně. Dozvíte se, jak se k férovému bydlení staví organizace R-Mosty v Praze nebo Romipen v Ostravě.
Místo fotoreportáže jsme tentokrát zvolili obrazy – představíme vám tvorbu jedné z nejpozoruhodnějších autorek současné česko-slovenské výtvarné scény Ladislavy Gažiové, která má ve své něžné, byť ponuré poetice k sociálním tématům blízko.
Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.