Nejnovější číslo Romano voďi o romských umělcích: Jan Cina, Ceija Stojka i Terne Čhave
První, co většinu lidí napadne, když se jich zeptáte na romské umělce, budou pravděpodobně muzikanti. V březnovém čísle, které jsme věnovali právě umění, samozřejmě nemohou chybět – vydali jsme se ale i do dalších oborů a kromě známých tváří oslovili i ty, které zas tolik známé nejsou.
„Chtěla jsem s někým mluvit. Ale neměla jsem nikoho, kdo by mi naslouchal – no a papír je trpělivý,“ vyprávěla své editorce o tom, proč začala psát knihu vzpomínek na zážitky z koncentračních táborů, spisovatelka a výtvarnice, rakouská Romka Ceija Stojka. Charismatická umělkyně už bohužel pro časopis Romano voďi vyprávět nemůže – zemřela před čtyřmi lety, tři měsíce před svými osmdesátými narozeninami. O vzpomínku na její život a dílo jsme proto požádali právě její editorku Karin Berger. A vyšlo to (čtěte na dvojstránce 12–13)!
V redakci jsme také měli velmi milou návštěvu – mladého talentovaného herce, kterého v posledních měsících téměř nejde na televizních obrazovkách přehlédnout (naposledy jako svazáka a mafiána Josefa Šejbu v seriálu Svět pod hlavou, kde si zahrál vedle Ivana Trojana nebo Václava Neužila) – Jana Cinu. Jak vzpomíná na natáčení populární show Tvoje tvář má známý hlas nebo jak je na tom s romštinou se dočtete v rozhovoru.
Představíme vám také nevidomou sochařku Boženu Přikrylovou, která naší redaktorce prozradila, jaké to je „vidět rukama“, podnikatele ve stavebnictví a malíře pro radost v jedné osobě Miroslava Baloga nebo varhaníka Kamila Vavreka. (Nejen) u hudby jsme se však ještě chvíli zdrželi – pozveme vás na oslavu Mezinárodního dne Romů nebo letošní koncertní štaci kapely Terne Čhave. Nezapomněli jsme však ani na trochu dobré literatury – povídku Ivety Kokyové a druhý díl celoročního seriálu Karolíny Ryvolové o historii romské literatury.
Přeji vám příjemné čtení, milí čtenáři!
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.