Máš na to? „Výhodná“ půjčka je výhodná hlavně pro banku

Možná už vás někdy napadlo: To je divné, všude kolem vidím nabídky půjček a úvěrů a jejich poskytovatelé tvrdí, jak jsou nesmírně výhodné… A na druhou stranu mi jiní „chytří“ radí, že nemám žít na dluh, půjčky a úvěry mám obcházet velkým obloukem a pořizovat si jen to, na co si ze svého příjmu ušetřím. Co si z toho mám vybrat?
Banka potřebuje prodat co nejvíce půjček bez ohledu na to, jaký vliv to bude mít na náš život.
Jak to tedy vlastně je? Může nastat situace, kdy je půjčka skutečně výhodná?
Nejprve je potřeba si poctivě říci, že přijetím úvěru nebo půjčky vždy podstupujeme určité riziko. Riziko, že se věci budou vyvíjet jinak, než jsme si představovali, že nebudeme moci splácet tak, jak si představoval náš věřitel a nám z toho poplynou menší či větší nepříjemnosti.
Na druhou stranu je ale pravda, že jsou i situace, kdy i přes určitou míru rizika je rozumné si půjčku vzít. Které to jsou:
Další situace, kdy může být rozumné si finanční prostředky půjčit, je podnikání. Možná jste se rozhodli zkusit pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a potřebujete základní kapitál na výrobní prostředky (například kvalitní nářadí, atd.), případně materiál. V takovéto situaci je úvěr vhodným řešením. Je však třeba zvážit, zda máte pro své služby či výrobky odbyt – zkrátka zda bude úvěr z čeho splácet.
V souvislosti s podnikáním je třeba zdůraznit, že výhodná investice rozhodně není taková, když si založíte firmu a za zapůjčené peníze koupíte věc, která není pro účely podnikání nezbytná (např. koupit si drahý vůz na leasing či úvěr). Takové jednání nemá s výhodnou investicí (a vlastně ani s podnikáním) vůbec nic společného!
Třetí situace, kdy stojí úvěr za zvážení, je hypotéka. Hypotéka je zvláštní forma úvěru, kdy ručíme nemovitostí, na kterou si úvěr bereme. Není tolik těžké si spočítat, že při dnešních nízkých úrokových sazbách je ve většině případů výhodnější koupit si byt na hypoteční úvěr, než si srovnatelný byt pronajmout. V případě hypotéky tvoří každou měsíční splátku jednak úrok (odměna bance, která nám prostředky půjčila) a druhou část tvoří splátka půjčené jistiny. I kdybychom po pár letech zjistili, že byt nám nevyhovuje a chceme jej prodat, část už máme splacenou. Proto nám část prostředků z prodeje bytu (po doplacení dlužné jistiny bance) zůstane. Zatímco pokud si byt pronajímáme, celé měsíční nájemné je jen a pouze odměna majiteli nemovitosti a náš vlastní majetek se tím nijak nezvyšuje.
Je dobré si uvědomit, že půjčky a úvěry jsou vlastně produkty, které banky i nebankovní poskytovatelé nabízejí. A stejně tak, jako nám pekař potřebuje prodat co nejvíce rohlíků, aby si vydělal (a je mu jedno, jestli nás po nich bude bolet břicho), tak banka potřebuje prodat co nejvíce úvěrů (půjček, kreditních karet, atd.) bez ohledu na to, jaký vliv to bude mít na náš život.
Neberme proto vážně reklamní slogany, které nás přesvědčují, že je určitá půjčka (kreditní karta, atd..) pro nás výhodná. Uvědomme si, že bance (i nebankovnímu poskytovateli) jde vždy jen o vlastní zisk. Používejme proto zdravý rozum v případě půjček se držme zásady: Třikrát měř a jednou řež!