Máš na to? Co je osobní bankrot
V minulých dílech jsme si přiblížili, co je exekuce a jak to chodí, když exekutor přijde až k vám domů. V dnešním, posledním díle našeho seriálu o finanční gramotnosti Máš na to? Si vysvětlíme, co je osobní bankrot.
Oddlužení je způsob, jak motivovat dlužníka k (částečné) úhradě svých dluhů – a to alespoň do předpokládané výše 30 % (v případě nezajištěných věřitelů). Pokud tedy dlužník uhradí řádně a včas alespoň část svých dluhů, soud ho může osvobodit od povinnosti zaplatit dosud neuhrazenou výši dluhu.
O osobní bankrot může požádat fyzická osoba, která nemá dluhy z podnikání (a také právnická osoba, která není podnikatelem a nemá dluhy z podnikání) – to však neplatí například tehdy, pokud s oddlužením souhlasí věřitel, o jehož pohledávku jde.
Využití tohoto nástroje je ovšem spojeno se splněním několika podmínek, které musí na straně dlužníka existovat. Dlužník musí být takzvaně v úpadku.
- má více věřitelů a
- peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a
- tyto závazky není schopen plnit (dále jen „platební neschopnost“).
Všechny tyto podmínky přitom musí být splněny současně – nestačí splnění pouze některé z nich.
O povolení osobního bankrotu rozhoduje místně příslušný krajský soud, kterému je návrh třeba adresovat (například osoba bydlící v Benešově podá svůj insolvenční návrh Krajskému soudu v Praze – obvody a adresy jednotlivých soudů naleznete zde.
Soudu je potřeba adresovat insolvenční návrh – tedy návrh na zahájení insolvenčního řízení. Na základě tohoto návrhu soud rozhodne, zda je osoba v úpadku, a následně rozhodne o způsobu řešení úpadku dlužníka. Insolvenční návrh může podat dlužník – s ním je pak vhodné a potřebné spojit návrh na povolení oddlužení. Insolvenční návrh však může podat i osoba jiná než dlužník – tedy třeba věřitel dlužníka (osoba, které dlužník dluží). Návrh na oddlužení však může podat pouze dlužník. Proto pokud je zahájeno insolvenční řízení na návrh někoho jiného, dlužník je stále oprávněn podat návrh na řešení úpadku oddlužením – návrh je nutné podat nejpozději do 30 dnů od okamžiku, kdy soud dlužníkovi doručil insolvenční návrh (o této možnosti musí být dlužník při doručení insolvenčního návrhu poučen).
- prodeje majetku dlužníka, nebo
- plněním splátkového kalendáře.
Oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře znamená, že dlužník – pokud má pravidelný zdroj příjmů – bude po dobu 5 let každý měsíc splácet určitou částku, tedy že mu budou měsíčně z jeho příjmů strhávány srážky na úhradu jeho dluhů. Pravděpodobnou výši splátek si lze spočítat zde.
Informace, spolu s formulářem návrhu na oddlužení, naleznete například na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti.
- Obraťte se na bezplatné občanské poradny
- Informace můžete získat z
manuálu veřejného ochránce práv - Bezplatné poradenství nabízí také Česká advokátní komora, více
zde - Právní úpravu řešení úpadku představuje insolvenční zákon –
zákon č. 182/2006 Sb. (zejména § 389 – 418 a § 1 – 243)