Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Série #me.Rom o Romech v USA: Romské muzeum i sjednocení různých romských skupin. V Brooklynu se debatovalo o identitě a tradicích

Romská organizace Rom Sam Yekh uspořádala v New Yorku debatu o budoucnosti Romů v USA. Akce byla organizována u příležitosti Mezinárodního dne Romů. Hlavní setkání aktivistů a expertů proběhlo 22. dubna v Brooklynu a diskutovalo se o školství, identitě, tradicích a právech amerických Romů.

Titulní fotografie: Rom Sam Yekh uspořádala v New Yorku debatu o budoucnosti Romů v USA, Brooklyn NYC (FOTO: František Bikár)

„Tento večer není o mně, není o mé rodině, není o mé komunitě. Tento večer má zvýšit povědomí o tom, že Romové jsou jednotní, tedy všichni Romové jsou jeden národ. I když máme různé kultury, všichni jsme jedno,“ řekl ROMEA TV v rozhovoru Michael Ciuraru, hlavní organizátor a spoluzakladatel uskupení Rom Sam Yekh, které se zabývá vzděláváním, kulturou a historií Romů ve Spojených státech.

Do debaty byli pozváni čtyři hosté, kteří diskutovali o oblastech důležitých pro Romy žijící v USA. Naznačili také cíle, které by pro americké Romy bylo možné společnou snahou dosáhnout. V debatě o vzdělávání se řešilo právo mít na školách výuku romštiny, přičemž vzorem byly některé evropské země, kde se ve školách nabízí menšinové jazyky.

„Romština by měla být vyučována stejně jako ostatní jazyky. Stejně jako v Německu. Učíme se hebrejštinu, turečtinu a všechny tyto menšinové  jazyky. Nabízet vyučování romštiny ve školách by mělo být taky standardní,“ uvedla ve svém vystoupení Amdrita Jakupi, spolupracovnice iniciativy Romnja Feminist Library. 

“Politickým důvodem k podpoře je zjištění, že jsme tu byli ještě před Ústavou USA. Podle ústavy musí federální vláda uznat naše právo na soudy, musí uznat naše právo na školy. Pokud se například pokusíme prostřednictvím církve vybudovat romské školy, budeme to muset udělat z vlastních peněz, protože jsme svobodný suverénní národ. A mimochodem, ve Spojených státech žijí dva miliony Romů, nikoliv jen etnických, ale žijí v oblastech pod správou svých komunit. Jedná se o nábožensky různorodé skupiny,“ upozornil na další fakta ve svém projevu Lorcan Otway, aktivista a majitel newyorského divadla Theatre 80.

Řečníci se zaměřili na nutnost budování romské identity v prostředí Spojených států, což je také jedna z nejslabších stránek. Obecné povědomí o tom, kdo jsou Romové, odkud pocházejí a jaká je jejich kultura je velmi nízké. Další úrovní, která je zatím úplně nedotknutá, je znalost romských etnických podskupin jako jsou Olašští Romové, Romanichelové, Sinti či Manuše. 

To by mohlo změnit také vybudování romského muzea, o kterém shodně hovořili další účastníci panelu. “Romské muzeum je výzvou pro vás, pro Romy, kteří žijí ve Spojených státech. Je nezbytné zjistit, jaká byla role Romů v historii Spojených států Amerických,“ povzbudil americké Romy Gruia Ioan Bumbu z Rumunské organizace Asociația Pakiv România. 

V debatě zazněly výzvy ke sjednocení různých romských skupin za společným cílem budování komunity, která by měla mandát jednat o změnách ve společnosti ve prospěch Romů v USA. Mezi hlavní kritiky a vyzyvatele ke změnám v tomto směru patřil Janos Sztojka z iniciativy World Roma Federation.

Podle organizátorů akce je nezbytné v tomto dialogu pokračovat a naplánovat další konkrétní kroky. Zároveň tak chtějí založit tradici a sjednotit aktivity k Mezinárodnímu dni Romů v New York City.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon