Recepty z tradičního romského vánočního stolu
Vánoční svátky pro Romy znamenají rodinu, ale také tradiční jídla. Server Romea.cz vám přináší recepty několika z nich.
Pyšot
Tradiční pyšoty (pyšota) jsou z těsta vykrojené, brambory naplněné trojhránky (těsto stejné jako na domácí nudle), vaří se ve vroucí osolené vodě, když výplatou nahoru, jsou vařené. Scedí se, osolí a omastí máslem. Variant je mnoho. Místo brambor maso, místo omastku zelí, nebo na sladké s džemem a strouhankou.
Suroviny
Těsto:
- 250g hrubé mouky
- 250 g polohrubé mouky
- 1 vajíčko
- Špetka soli.
- 1 šálek vlažné vody
Bramborová směs:
- 3-4 velké brambory
- Špetka soli
- 250g másla
Postup
Jako první si připravíme brambory, které očistíme oloupeme, nakrájíme na větší kostky a uvaříme v solené vodě. Uvařené brambory scedíme přidáme 1 polévkou lžičku máslo a rozšťoucháme je. S takto připravenými brambory plníme těsto.
Pak si z ingrediencí připravíme těsto, které budeme plnit již vychladlými, připravenými brambory. Vodu, vajíčko, sůl a mouku si dáme do misky a uhněteme těsto, to potom vyválíme na cca na 2mm. Vznikne nám velký, tenký oválný kus těsta, který rozkrájíme na větší čtverce které naplníme bramborovou směsí, nesmíme dát hodně směsi, aby se nám potom ve vodě těsto nerozpadlo. Čtverečky přeložíme špičkami k sobě, čímž nám vznikne trojúhelník s náplní a pořádně utěsníme okraje rukou, nebo vidličkou.
Vaříme ve vroucí vodě cca 5-10 popřípadě dokud pyšoty nevyplavou nahoru.
Uvařené pyšoty scedíme a rovnou je vkládáme z vařící do studené vody, asi jeden hrnek (250 ml) vody ve kterých jsme těsto vařilo si necháme na později, ve studené vodě necháváme jen 2-3 vteřiny a necháme odkapat a dáváme do mísy.
V míse pyšoty osolíme zalijeme horkým rozpuštěným máslem a podáváme.
Někteří volí variantu při máslo dávají zvlášť do malých misek ke každé porci.
Pokud se nám zdají pyšoty bez „šťávy“ a příliš suché přidáme do nich hrnek vařící vody, ve které se těsto dělalo. Vznikne nám spojením těsta, másla a vařící vody z hrnce „omáčka“.
Variant na toto jídlo je mnoho, brambory můžete nahradit mletým mase, a máslo usmaženou cibulí a olejem, nebo kysaným zelím. Na sladko naopak brambory nahradíte džemem a místo másla dáváme opraženou strouhanku. Fantazii se meze nekladou.
VIDEO
Uzený se zelím a rýží od paní Denisy Kotlárové
Suroviny
- Rýže
- Uzený bok
- Cibule
- Olej
- Kysané zelí
- Pepř, bobkový list, nové koření, sladká paprika
Postup
U toho receptu nemáme přesné míry, vše tedy od oka a počtu strávníků.
Nejdříve si dáme uvařit rýži. Cibuli si nakrájíme na kostičky a osmahneme na oleji přidáme na nakrájený uzený bok a restujeme. Po chvíli cca 5 minutách přidáváme kysané zelí a znovu restujeme. Přidáme koření a podlijeme vodou. Vše dusíme do změknutí, poté smícháme směs zelí a masa s uvařenou rýží dohromady a podáváme.
Bobaľky na sladko
Pochoutka s pečeného kynutého těsta, malé kolečka se nakrájí a upeče v troubě, pak se spaří vařící vodou a dochutí se. Dělají se s mákem, ořechy, cukrem, tvarohem, ale i se zelením, nebo masem.
Suroviny
Na těsto
- 250g polohrubé mouky
- 250g hrubé mouky
- Špetka soli a špetka cukru
- Droždí
- Mléko
- Olej
- Vajíčko
Na posypání
- 500 g Máku
- 150g Moučkový cukr
- 100g -150g másla
Postup
Nejdříve si zaděláme těsto. Z hrnku mléka, půlky droždí , špetky soli a cukru necháme vzejít kvásek. Ten potom přidáme do mouky, pokud je potřeba přidáme i vlažné mléko a vajíčko. Zaděláme těsto. Necháme vykynout na teplém místě.
Mezitím si umeleme mák a přidáme tam moučkový cukr podle chuti.
Vykynuté těsto dáme na vál a vyhněteme na válu dlouhé, asi 2 cm tenké oválky, které potom nakrájíme na malé 1 cm dlouhé kousky. Dáme péct do předem rozehřáté trouby. Hotové, upečené, bobaľky se dají do mísy a spatří se vařící vodou, nebo vařícím mlékem. U spařování musíte být opatrný a velmi rychlý, když necháme příliš dlouho tak ztrácíte chuť, když příliš krátce, tak jsou stále tvrdé.
Spařené bobaľky, posypeme umletým mákem a zalijeme připuštěným máslem, aby se nasáklo do bobaľek.
Můžeme podávat.
Opět zde u tohoto jídla máme vícero variant.
Až po spaření Bobaľek je postup vždy stejný. Místo máku můžete použít kyselé zelí, nebo ořechy, popřípadě tvrdý sýr. Variant je opět mnoho a liší se kraj od kraje.
Mačanga
Suroviny
- 1 kg. Brambor
- 1 litr kefíru/kyselé mléko
- 1kg hrubé mouky
- Cibule dle chuti
- Olej
Příprava
Nejdříve si dáme vařit brambory, které oloupeme a dáme vařit do osolené vody.
Pak si začneme připravovat omáčku na brambory. Do hlubokého hrnce si dáme mouku. Množství mouky záleží od množství mléka. Poměr mouka a mléko je 1:1 tzn. Na kilo mouky, litr mléka. Mouku opražíme na sucho v hrnci. Do studené opražené mouky přilijeme kyselé mléko, nebo kefír a vaříme.
Dále si připravíme najemno nakrájenou cibuli, kterou do změknutí snažíme na oleji, přidáme k ní trochu červené papriky.
Uvařené brambory scedíme, přelijeme omáčkou z mouky a mléka a přidáme osmaženou cibulkou.
Tradiční mačanga je bezmasá, ale v současné době se k cibuli přidává maso, nebo slanina.