Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Filip Sivák ke kampani ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL! Díky stipendiu jsem mohl dostudovat a jsem finančně soběstačný

30. listopadu 2017
Čtení na 4 minuty

ROMEA, další organizace a mnohé osobnosti se rozhodly reagovat na současnou vlnu nenávisti a rasismu, která se šíří Českou republikou. Společně se zapojují do kampaně na podporu Romského stipendijního programu, který v tomto školním roce podpořil 86 studentů z celé ČR. Zároveň chtějí z výtěžku kampaně podpořit děti bez rozdílu národnosti, které docházejí do napadené základní školy v Teplicích.

Kampaň, jejímž iniciátorem je sociolog Ivan Gabal, již podpořila ombudsmanka Anna Šabatová, sociolog Fedor Gál, předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fischerová nebo Jan Hřebejk. Podporují však i romští studenti.

Server Romea.cz přináší rozhovor s Filipem Sivákem, studentem elektrotechnické fakulty ČVUT, programu otevřená informatika a oboru počítačové vidění.

 

Jak vnímáš probíhající kampaň?

Oni je do plynu, my je do škol. Už jenom ten název je strašně absurdní a mě se líbí. Jenom myšlenka, že prvňáčci patří do plynu je naprosto hrozná, strašná. Určitě každý z nás má doma v šuplíku fotografii z první třídy, tu úplně první školní fotku a my na ní rádi vzpomínáme. Když příjde návštěva, tak vybalíme fotky a ta první fotka z první třídy má pro nás velkou nostalgickou hodnotu a pár lidí v České republice se snažilo tuhle nostalgickou hodnotu, tu vzpomínku zničit prvňáčkům z první třídy z Teplic. A to si myslím, že je hrozný.

Máme šanci to změnit?

Právě ta výzva má šanci to změnit a má šanci dát prvňáčkům možnost vzpomínat na to pozitivní. Ne na těch pár hlupáků, ale na to jaká masa lidí se zvedla, vyjádřila jasný nesouhlas a k tomu ještě byla schopná je finančně podpořit.

Chtěl bys prvňáčkům něco vzkázat?

Já bych se s těma prvňáčkama chtěl bavit o tom, jakou mají oblíbenou hračku nebo seriál, co si hrajou na tabletu a ne co se o nich řeší na facebooku.

A co by si vzkázal romským studentům?

Já když jsem začínal na fakultě elektrotechnické, tak jsem měl problém s matematikou a hodně předmětů jsem opakoval. Nicméně bakaláře jsem udělal a teď jsem na magistru, kde mi to jde celkem dobře. Takže nebojte se klást vyšší cíle a nenechte ostatní diktovat na co máte schopnosti, to můžete určovat jenom vy. Všem romským studentům bych rád vzkázal, aby si kladli vysoké cíle. Aby nešli studovat na samý jedničky a radši si vybrali těžší školu, kde budou mít trojky, čtyřky nebo céčka, déčka a postupně se vypracovali.

Byl jsi příjemcem stipendia, pomohlo ti?

Já bych bez romského stipendia nemohl elektrotechnickou fakultu tady v Praze studovat. Ačkoliv je škola zdarma, neplatí se žádné školné, tak jsou tu vysoké náklady na ubytování a další věci. Člověk si musí hradit všechno stravné a tak podobně.

Ačkoliv mě rodiče podporovali, i tak jsem potřeboval stipendium a jenom díky němu jsem mohl dostudovat bakaláře.

A nyní mám dobře placené zaměstnání, takže už nemusím pobírat stipendium a jsem soběstačný. To stipendium bylo něco, co mi k té soběstačnosti pomohlo a bez něj bych nemohl studovat.

Moje studium se již blíží ke konci, všechny povinné předměty mám už splněné, takže pracuji jen na diplomové práci. V únoru bych měl skládat státní závěrečnou zkoušku.

Na jaké téma píšeš diplomovou práci?

Moje diplomová práce je o tom, jak poznat, co je na obrázku. Je to zároveň soutěž, takže soutěžím s ostatními, kteří tento problém řeší. Jedná se o e-shop, který je ve Francii. Jmenuje se CDiscount. Je to něco jako u nás aukro a lidé tam nahrávají obrázky co prodávají.

Občas se stane, že někdo prodává dejme tomu kočárek a zařadí to do špatné kategorie, třeba vrtačka a mým cílem je zjistit, že na té fotce není vrtačka, ale kočárek a zařadit jej do správné kategorie. Cílem je tedy poznat na obrázku, co je.

Ten eshop má nějakých 5 270 kategorií, mezi to patří například i knížky, takže je potřeba z obalu té knihy poznat, co je to za žánr nebo i z obálky CD, což je docela problém, protože umělci jsou hodně kreativní a na obálky CD dávají všechno možné. A zároveň je nutné naučit počítač třeba koncept, co je světlo, protože světlo v domácnosti může mít různý tvar, je to designový prvek, to znamená, že je hodně těžké počítač naučit, co pro nás znamená světlo. Co všechno může mít světlo, jaké všechny různé tvary to může mít.

Jak by měla vypadat ideální společnost?

Já bych si přál, aby to byla společnost racionálně myslících, skeptických lidí, aby ty lidi pochybovali o všem. Aby když čtou článek na internetu, aby pochybovali o tom, zda-li je to pravda nebo to není pravda. Aby rozuměli tomu, jak tu pravdu najít.

Aby se třeba na základní škole naučili, co je experiment, co je vědecká metoda, aby věděli, že se ta znalost, která pohání naší civilizaci dopředu vlastně buduje. Aby se uměli kriticky zamyslet nad tím, co třeba píší na internet.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon