Slovenský premiér Robert Fico hovořil v nedělní debatě zpravodajské televize TA3 o Romech jako o „Cikánech“. Uvedl to v souvislosti s tím, že firmy dnes mají problém na Slovensku najít zaměstnance. “Robert Fico zoufale potřebuje, aby jeho strana uspěla v krajských volbách, a udělá už doopravdy cokoliv,” komentuje premiérovy výroky Stano Daniel, který se věnuje vzdělávání romských dětí. Server Romea.cz zveřejňuje celé vyjádření Stano Daniela.
————–
Premiér se opět rozhodl ukázat svaly. Už nehovoří o Romech, ale cikánech. Není zatím jasné, zda myslí cikány nebo Cikány, protože i v tom může být (prý) ještě trochu rozdíl. S jistotou je možné v tuto chvíli jen říct, že Robert Fico zoufale potřebuje, aby jeho strana uspěla v krajských volbách, a udělá už doopravdy cokoliv.
Když premiér hovořil o cikánech – předpokládejme, že s malým začátečním písmenem – nebylo to v opilosti. Tento slovník začal používat veřejně v médiích. A nemusíme diskutovat o tom, zda je fašista, protože je to jasné. Robert Fico je populista nejhrubšího zrna. Jesli si myslí, že mu to přinese hlasy, dá na kandidátku Roma. A když se mu poradí, že se má pochlapit a mluvit o cikánech, udělá to.
Nejčastější odpovědnou kritikou při používání slova cikán je, že jde o slovo spisovné. To jsou i negři, židáci, teplouši a neznamená to, že je teď začneme běžně používat. Jednoduše jde o slova hanlivá a je úplně jedno, zda váš kamarád Rom dává přednost pojmenování cikán. Slovo cikán v romštině neexistuje, vždy se hovoří „me som Rom“ – Já jsem Rom. A bizarní je, že ještě i při dialektech, které se často liší od vesnice k vesnici, je právě tato věta téměř neměnná.
Když se podíváme za hranice, je samozřejmě nepředstavitelné, aby například němečtí socialisté začali místo výrazu Rom používat Zigeuner. Jenže Slovensko není Německo a Smer-SD není sociální demokracie. Podle premiéra a předsedy strany jsou za nezaměstnaností jen Romové a migrační krizi organizují neziskovky, které si žijí nad poměry.
Neziskové organizace, často vedené Romy a Romkami, jsou pro mnoho Romů jedinou nadějí. Svépomocná výstavba bytů, komunitní centra, terénní sociální práce, zdravotní osvěta či stipendia pro romské středoškoláky a vysokoškoláky jsou všechno projekty, které začaly jako nevládní aktivity a v některých případech tak doteď fungují. Jinak řečeno, jen díky neziskovým organizacím se v osadách dá ještě žít, i když dost bídně.
Nejhorším na premiérových slovech je fakt, že je vyslovil dva dny po Mezinárodním památném dni holocaustu. Už tam se začalo s populismem, když politici poukazovali na ty druhé. I tehdy někteří hovořili, že prý jen ti zlí cikáni nepracující a asociály odvlečeme.