Petr Banda: Holokaust není jen židovský. Anticiganismus je jako antisemitismus
Dnes si připomínáme osvobození koncentračního tábora Osvětim Březinka. V OSN včera poprvé zazněla píseň "Aušvicate hi kher báro" (V Osvětimi je velký dům) v podání Petry a Patrika Gelbart, tuto píseň složila Růžena Danielová, přeživší holocaustu. Promluvil také přeživší holocaustu Christian Pfeil. Jak se ale připomíná Den památky holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti u nás v Evropě?
V Evropském parlamentu proběhla 26. ledna připomínková akce, kde nebyl dosud žádný Rom zastoupen. Stejně tak v Radě Evropy proběhla 25. ledna připomínková akce, kde nebyl přítomen žádný Rom. Jak máme očekávat, že nás zapojíte do řešení problému jako partnery, když s námi nepočítáte ani při vzpomínání?
V Česku proběhla připomínka v Senátu, kde promluvil i Michal Mižigár. Hovořil například o anticiganismu a uvedl, že musí být brán vážně jako antisemitismus.
Pět set tisíc Sinti a Romů bylo zavražděno během holokaustu, což je výsledek dlouholetého antisemitismu a anticiganismu.
“Konec války však neznamenal konec vyloučení, ponižování a pronásledování nás Sintů a Romů. Anticiganismus pokračoval v Německu a Evropě bez jakékoli změny a vedl k rasistickému vyloučení, které bylo v mnoha evropských zemích formou apartheidu vůči největší menšině. Jen díky odvážnému hnutí za občanská práva Sintů a Romů, včetně mnoha přeživších holokaustu, ale i dalších generací, byla naše menšina schopna bojovat za uznání nacistických zločinů a uznání za národnostní menšinu v 70. a 80. letech 20. století. Trvalo čtyři desetiletí, než tehdejší německý kancléř Helmut Schmidt uznal genocidu Sintů a Romů podle mezinárodního práva v roce 1982. Německý federální prezident Frank-Walter Steinmeier v roce 2022 označil anticiganismus a pokračující bezpráví vůči Sintům a Romům po roce 1945 za druhou perzekuci a požádal Sinti a Romy o odpuštění,” uvedl včera v OSN přeživší holokaustu Christian Pfeil.
Dnešní ráno jsem strávil u své tety v Praze. Ke snídani jsme si pustili záznam včerejší připomínkové akce v Senátu. Teta vzpomínala na vyprávění své tchyně, která byla v Osvětimi čtyři roky a přežila. Vyprávěla, co její tchýně zažila, a že se zachránila jen díky tomu, že ji vybrali, aby vypomáhala jako zdravotní sestra.
Holokaust není jen židovský. Anticiganismus je jako antisemitismus. “Až bude anticiganismus neboli rasismus proti Romům brán vážně jako antisemitismus, tehdy se budu moci zúčastňovat těchto setkání jako dnes s tím pocitem, že jsme se z tohoto poučili a politici při pokládání věnců slova „aby se to už nikdy neopakovalo“, uvedl Michal Mižigár, který promluvil 26. ledna v Senátu k připomínce holocaustu.