Stejně jako mnozí z vás i já jsem “na Facebooku”. I já vnímám různé zprávy, které se mi tam při scrollování denně zobrazují. Myslím, že mám takovou mediální gramotnost, že dokážu rozpoznat, co je výmysl a co naopak “smrdí”.
Sdílení naše každodenní
Během celoslovenského testování se toho internetem přehnalo až až. Jednou ze zpráv, která mě zaujala bylo, že “Romské osady jsou líhní šíření COVIDu”. Z komentářů jsem měl pocit, že lidé (i různí trollové) příspěvky tohoto typu sdíleli s děsivou nenávistí až úšklebkem na tváři.
Jak probíhalo testování v osadách?
Na rovinu. Sám jsem Rom, sám jsem vyrůstal v osadě. Sám se pravidelně o víkendu do jedné takové vracím, a tak jsem hned proklikal pár oficiálních stránek, abych si výše zmíněnou informaci ověřil. Případně, abych mohl argumentovat na na vymyšlenou zprávu. Ale jen těm, kteří mají otevřenou mysl a pravdivou informaci jim neblokují jejich etnické předsudky. Bohužel takoví ani když vidí, neuvěří. Ale to je na jiný blog.
Tedy k věci. Viděl jsem lidi v osadách, kteří zodpovědně přišli na testování, disciplinovaně měli nasazené roušky, klidně stáli v odstupech, rodiny pohromadě. Žádné nevraživé slova na opatření či testování. Lidé přišli, ukázali občanku, nechali se otestovat, vyčkali a převzali si certifikát. Počkat, počkat… o kom to píšu? Ano, o lidech z marginalizovaných skupin. A ano, úplně se to shoduje s chováním majority během testování. To jen pro představu jaká je realita..
Jak je to tedy s poměrem pozitivních
Z dat Ministerstva obrany víme, že procento pozitivně nakažených v romských komunitách je srovnatelně podobné s procenty pozitivně testovaných v majoritě.
Tedy “polopatě”. Žádné extrémní výkyvy mezi minoritou a majoritou v tomto nehledejme. Celoplošné antigenní testování nám ukázalo, že koronavirem se nakazil lidé po celém Slovensku i ve světě, bez rozdílu etnika. Virus není žádný rasista. Naštěstí!
Buďme ale kritičtí
Existují specifické a velmi konkrétní oblasti obydlené romskou komunitou, kde bylo procento vyšší než ve zbytku Slovenska. Třeba zdůraznit, že jde o velmi specifické oblasti a není jich mnoho, ale přece jsou.
Víme, že na Slovensku po létě “vyletěla” křivka pozitivních lidí z okolí Oravy, Čadce a i Bardejova. Oslavy, svatby v Polsku či vícegenerační bydlení. I to bylo odůvodnění epidemiologů, proč šla křivka nahoru.
Vyšší počet pozitivně nakažených v osadách je výsledek špatné hygienické situace. Myslím tím přístup k čisté pitné vodě, kanalizace, vodovod… Příčinou jsou chybějící základní lidské potřeby, bez kterých si mnozí neumíme život ani představit.
Není to o tom, že lidé nechtějí dodržovat základní hygienická pravidla. Oni prostě plnohodnotnou kanalizaci ani nemají. A tam, kde není 200 procentní hygiena si koronavirus cestičku velmi rychle najde. Přímo takovou vyhledává.
Ať to zní jakkoliv komukoliv. Ano, právě jsem porovnal příčinu šíření na Oravě a v některých romských osadách, proto, abych ukázal, že každá negativní situace má svou příčinu a kořeny. Kořeny, které je třeba systémově řešit. Kořeny toho, že není v některých osadách kanalizace a vodovod mají však i svou historii. Ta sahá zpětně k předchozí vládě. Ta slibovala. Ale ze slibů si člověk ruce neumyje.
Toto volební období jsme v koalici tři poslanci – Romáci. Já jsem jedním z nich. Moje kořeny jsou také z osady.
Předpokládejme, že znám reálnou situaci z praxe a mám mandát na úpravu systému. Co tedy toto konečně propojit a změnit nedůstojné hygienické podmínky občanů a naplnit základní potřeby člověka vodovodem a kanalizací?
Zpět na začátek
Čísla, data a statistiky z testování potvrdily, že romské komunity jsou na tom podobně jako ostatní části obcí a měst. Potvrdily, že Romové a Romky jsou stejně disciplinovaní a zodpovědní jako majoritní obyvatelstvo. Že neschopnost ověřit si fakta a konspirace, šíří ve společnosti jen nenávist. Potvrdilo se, že je dobré si informace ověřit a zlepšovat svou mediální gramotnost.
A také se potvrdilo, že COVID není rasista!
Článek převzatý ze serveru blog.sme.sk