Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Martin Šimáček: Pravicoví populisté z SPD a ODS chystají destrukci sociálního systému. Zítra se bude ve sněmovně jednat o jedné z největších změn v sociální politice v Česku

08. února 2021
Čtení na 4 minuty
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

V úterý bude sněmovna ve druhém čtení dokončovat rozklad systému sociální ochrany v Česku. Pokud se poslanci na poslední chvíli nevzpamatují a schválí sněmovní tisky č. 290 a 652, pak rozkývají jediný funkční pilíř podpory bydlení, který v naší zemi existuje, a to dávku příspěvku na bydlení.

Není to poprvé, kdy se tato základní dávka, díky které bydlí stovky tisíc domácností nižší střední třídy (seniorů, samoživitelů a samoživitelek, nízkopříjmových rodin s dětmi, hendikepovaných), dostane pod politický tlak. Ale poprvé se útok na ni dostal tak daleko, že se stává nebezpečně blízkou realitou.

Zdravý rozum to nebere, že se k dokončení zkázy rozhoupávají poslanci právě nyní, v době, kdy kvůli koronavirové epidemii prudce roste nezaměstnanost, bez práce (nebo s jedním příjmem v rodině) je stále více domácností, Úřad práce nestíhá vyplácet nezbytnou podporu bez zpoždění a konec epidemie covid je v nedohlednu. Na pilu přitlačili pravicoví populisté (především poslanci za ODS a SPD, kteří stojí za těmito sněmovními tisky), kteří na destrukci sociálního systému systematicky pracují více než 10 let.

Na pilu přitlačili pravicoví populisté (především poslanci za ODS a SPD, kteří stojí za těmito sněmovními tisky), kteří na destrukci sociálního systému systematicky pracují více než 10 let.

Jejich touhy symbolizuje jedna změna za všechny – legální možnost exekvovat dávky hmotné nouze. I ta je součástí rozsáhlého a poměrně nepřehledného balíčku změn, který se postupně zvětšuje jako sněhová koule, na kterou se nabalují další a další pozměňovací návrhy. Legislativní změny v systémech hmotné nouze a státní sociální podpory se pod čísly sněmovních tisků 290 a 652 totiž potulují sněmovnou už dva roky.

Nepřehlednost a složitost změny, která se chystá, je zřejmě jednou z příčin, proč to vypadá, že pro ni bude hlasovat většina poslanců. Navrhovatelé (poslanci Bauer/ODS, Okamura/SPD a spol.) opět straší „nepřizpůsobivými“ a vyvolávají hesla o „zneužívání dávek“. Jenže zůstává nepovšimnuto, že kromě dopadů na již zdecimované lidi v sociálně vyloučených lokalitách, se tentokrát obrovitá změna dotkne mnohem širšího okruhu chudých pracujících lidí, i těch, kteří by za nepřizpůsobivé nebyli označeni snad ani populisty Bauerem, Okamurou, Klausem a jejich kolegy.

Změny se totiž dotknou nejméně třech klíčových dávek – příspěvku na bydlení, doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí. A budou se proto týkat opravdu velmi širokého spektra obyvatel Česka, resp. velmi různých „skupin“ lidí.

O příspěvek i doplatek na bydlení totiž budou moci na 6 měsíců přijít ti, kdo bydlí v bytě, který neprojde kontrolou kvality, a zároveň jej včas nedají do pořádku. Je přitom jedno, zda je to vůbec v jejich možnostech, ať už ekonomických, nebo prostě proto, že byt nevlastní, a jsou závislí na jednání majitele, který jim byt pronajímá. O dávky na bydlení přijdou i tehdy, pokud ze strachu nebo jiného osobního důvodu úředníka do bytu nevpustí.

Většina změn je však namířena do systému chudinských dávek. Ostatně oba sněmovní tisky jsou vedeny jako novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Pokračují v trendu rozpadu předvídatelné a rychle dostupné pomoci lidem v akutní sociální a ekonomické tísni (hmotné nouzi). A zvyšování dozoru a trestání za sebemenší pochybení (jako jsou například nedoložení stále se zvětšujícího počtu dokumentů, nedostavení se včas na schůzku, umožnění kontroly v domácnosti, a to za všech okolností). Bobtná i princip dvojího trestání – v tomto případě za neomluvené absence ve škole, kde podle stávající úpravy přijde rodina o dávky na bydlení na tři měsíce a nově ještě dostane pokutu 5000,-.

O příspěvek i doplatek na bydlení totiž budou moci na 6 měsíců přijít ti, kdo bydlí v bytě, který neprojde kontrolou kvality, a zároveň jej včas nedají do pořádku.

Všechny změny jsou podrobně vysvětleny zde, na webu Institutu pro sociální inkluzi.

Je trapné, že na rozkladu základní sítě sociální ochrany se přímo podílí samotné ministerstvo práce a sociálních věcí, které se podílelo na přípravě řady pozměňovacích návrhů. Ministryně Maláčová by nyní měla stát v první linii proti přijetí novely zákona. Měla by pečlivě a trpělivě vysvětlovat, proč k nim v současné, mimořádné těžké a náročné době, nesmí dojít. A dělá opak. Demonstruje tak bídu sociální politiky Česka, kterou ministerstvo již roky nechává rozpadat.

Přenechává iniciativu populistům, kteří si se systémem pomoci v hmotné nouzi už roky dělají, co chtějí (viz např. protiústavní bezdoplatkové zóny, nebo cílené snižováni příspěvku na živobytí na trapně nízké existenční minimum). I proto přibývá zbídačených lidí v sociálně vyloučených lokalitách, které se staly terčem nejlacinějšího populismu, ale zároveň zárodkem sociální katastrofy, která přetéká přes únosnou mez a není řešitelná jen na úrovni komunálních politik.

Btw: Už dávno neplatí, že lidé v sociálně vyloučených lokalitách žijí bezpracně z dávek pomoci v hmotné nouzi. Naopak – značná část z nich na ně už prostě nemá nárok, ať už jde o doplatek na bydlení, nebo příspěvek na živobytí. Nebo se jim scvrkly na minimum. Záchranná síť v hmotné nouzi už tu dávno nefunguje.

V úterý se tedy bude jednat o jedné z největších změn v sociálních politikách novodobého Česka. Bude se jednat o stabilitě nebo nestabilitě základní sociálních ochrany. Za záchrannou brzdu mohou (paradoxně) zatáhnout především poslanci ANO. A to pokud si uvědomí, že přes palubu hážou i své voliče, kterým roky tvrdí, že bude líp.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon