Martin Šimáček: Kritika Agentury pro sociální začleňování je nepravdivá. Romy aktivně zapojujeme a pracujeme ve prospěch Romů
Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování reaguje na nedávno zveřejněný otevřený dopis, jehož autory jsou Marián Dancso, místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, a Michal Miko, ředitel zastřešující organizace RomanoNet. V dopise zaznívá, že účast Romů v rozhodovacích procesech Agentury je údajně pouze formální a nedostatečná. Kritika se týká také nedostatečné transparentnosti a malého zapojení romské komunity do realizovaných projektů. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje reakci Martina Šimáčka v plném znění.
Dopis Mariana Dancsa a Michala Mika může na čtenáře působit dojmem, že Agentura nepracuje ve prospěch sociálně vyloučených Romů, nebo že se vyhýbá spolupráci s Romy, nebo že je aktivně nezapojuje do spolupráce v obcích. Nebo může působit dojmem, že Agentura nechce dokládat důkazy o své práci v obcích, nebo že se tomu brání. Nic z toho není pravda. Právě naopak.
Agentura byla na konci června vyzvána některými členy Monitorovacího výboru Agentury, aby doložila dopady své práce na Romy. Obratem jsme k tomu připravili rozsáhlou prezentaci a členům výboru jsme ji 8. srpna přednesli. Odprezentovali jsme vše, co se do dvou hodin jednání vešlo, včetně diskuse. Deklarovali jsme, že jsme připraveni v podobných setkáních pokračovat. Považuji to za zásadní.
I proto jsem zaskočený, že místo konstruktivního pokračování diskuse se dva členové rady rozhodli napsat dopis předsedovi vlády, v němž kritizují údajné nedostatečného zapojování Romů do spolupráce s Agenturou.
Působí to dojmem, že se jednání výboru neúčastnili, nebo že poskytnuté informace nechtěli slyšet.
Překvapuje mě to i proto, že monitorovací výbor Agentury se teď několik roků scházel sporadicky a na výsledky práce Agentury se nedotazoval.
Agentura vznikla v roce 2008, aby pomohla řešit sociální vyloučení Romů. Od začátku je jí vytýkáno, že neumí dokládat výsledky své práce, mj. právě v zapojování Romů. Byl jsem si tohoto oprávněného požadavku od prvního okamžiku po návratu do Agentury vědom. I proto jsme za posledních 18 měsíců udělali řadu důležitých změn.
Začali jsme systematicky sledovat naplňování Plánů sociálního začleňování v obcích, kde Agentura působí. Nový nástroj, tzv. MONITORING, pomáhá sledovat dosažené výsledky práce, a to jak v jednotlivých opatřeních na podporu bydlení, zaměstnanosti, vzdělávání či oddlužení obyvatel vyloučených lokalit, tak v počtech lidí, kterým se touto cestou dostalo pomoci.
Zdůrazňuji, že prostřednictvím monitoringu sledujeme výsledky společné práce obce, organizací a dalších subjektů, zapojených do lokálních partnerství Agentury. Měření práce Agentury není jednoduchá disciplína, protože naším úkolem je primárně spolupracovat s obcemi a institucemi, nikoliv přímo s jednotlivými lidmi.
Není větší hloupost než z Romů ve vyloučených lokalitách udělat pasivní subjekty zájmu kohokoliv. Nenašli bychom tím řešení sociálního vyloučení, a zároveň tím uvrhli chudé Romy do ještě větší pasti.
Přesto, anebo právě proto, jsme začali velkou pozornost věnovat komunitní práci a participaci občanů na spolupráci v obcích. Doplňujeme metodiku práce Agentury o nástroje aktivní participace Romů jak na vyhodnocení situace, tak na jejím řešení. Cílem Agentury je na jedné straně vytvořit v obci podmínky pro řešení sociálního vyloučení, protože stát a obce jsou za to odpovědné, a s nimi tedy i Agentura, a na druhé straně je cílem Agentury posílit podmínky pro aktivní participaci občanů na veřejném životě.
Není větší hloupost než z Romů ve vyloučených lokalitách udělat pasivní subjekty zájmu kohokoliv. Nenašli bychom tím řešení sociálního vyloučení, a zároveň tím uvrhli chudé Romy do ještě větší pasti.
V loňském roce Agentura zahájila projekt zaměřený na metodickou podporu malých, často romských a proromských organizací při komunitní práci. Za relativně krátký čas se podařilo pomoci připravit 20 projektů zaměřených na komunitní práci a participaci ve vyloučených lokalitách za více než 156 milionů korun z operačního programu Zaměstnanost plus, výzvy č. 18. Pokračujeme v tom nyní z aktuální výzvy č. 65. Probíhají metodická setkání, na kterých se potkávají komunitní lídři a lídryně, z nichž většina je z řad Romů a Romek. Realizátoři komunitní práce, lídryně a lídři a pracovníci Agentury se vzájemně velmi obohacují a pomáhají v rozvoji komunitní práce.
Ve spolupráci s Nadací VIA se podílíme na unikátním projektu na podporu romských lídryň, který v letech 2021-2022 přinesl podporu 16 projektům iniciovaným přímo romskými obyvateli sociálně vyloučených lokalit. Vzdělávacích akcí v rámci tohoto projektu se účastnilo skoro tisíc lidí.
V obcích, kde Agentura působí, spolupracujeme s vynikajícími osobnostmi z řad Romů. I proto jsme je pozvali na červnové celodenní fórum, které jsme nazvali příznačně „Je váš hlas slyšet?“ Do práce v šesti tematických workshopech se zapojily desítky Romů, kteří jsou aktivní v lokalitách, a přinesli podněty k řešení komplikovaných témat v nedostupném bydlení, dlouhodobé nezaměstnanosti a předlužení, segregaci ve vzdělávání romských, a dalších oblastech. Pečlivě jsme výstupy sepsali a předali odpovědným ministerstvům. Budeme s nimi pracovat při jednáních. A již nyní připravujeme navazující setkání.
Je zcela na místě, že je Agentura vystavena tlaku na dokládání výsledků své práce. Řeší totiž jeden z největších sociálních problémů současného Česka. Součástí tohoto problému je dlouhodobě neuspokojivé postavení Romů v české společnosti. Stále totiž čelí systémové diskriminaci, v zaměstnání, v bydlení (jako vazalové obchodníků s chudobou), ve vzdělávání.
I proto jsme letos zahájili tři velké systémové projekty. Jeden je zaměřený přímo na odstraňování institucionální diskriminace. V dalším jsme se zavázali, že připravíme komplexní řešení (sociální i urbanistické) pro několik velmi zatížených sociálně vyloučených lokalit. A tato řešení bychom rádi v budoucnu poskytovali i dalším obcím, ve kterých jsou zóny rezidenční segregace, včetně například ubytoven. Ve třetím jsme začali spolupracovat se šesti městy na systematickém odstraňování segregace ve vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním, zejména Romů.
Úlohou Agentury je propojovat veřejné politiky a pomáhat, aby se staly systematickými a dlouhodobě udržitelnými. Na základě dobrých praxí z měst a obcí s aktivním zapojením občanů. A zvláštní pozornost přitom musíme věnovat zapojení Romů. O to se snažíme a této role se nijak nezříkáme, právě naopak. A deklarujeme, že o tom potřebujeme otevřeně a korektně diskutovat s členy rady vlády a monitorovacího výboru.