Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

VIDEO: Agentura pro sociální začleňování dala prostor romským a proromským organizacím. Romové musí být zapojeni do rozhodování, řekla Fuková

02. července 2024
Čtení na 1 minutu
V budově Autoklubu ČR na Opletalově ulici v Praze se 26. června 2024 uskutečnila akce s názvem „Fórum sociálního začleňování: Je váš hlas slyšet?“. Organizátorem byla Agentura pro sociální začleňování (ASZ), která tímto setkáním dala prostor pracovníkům romských a proromských organizací, aby se zapojili do otevřené diskuse o sociální integraci a sdílení zkušeností.

Titulní fotografie: Fórum sociálního začleňování: Je váš hlas slyšet?, setkání 26. 6. 2024 uspořádala Agentura pro sociální začleňování (FOTO: Richard Samko)

Akci zahájila vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková, která zdůraznila význam participace Romů v rozhodovacích procesech. „Je důležité, aby Romové nebyli pouze dotazováni, co je trápí, ale aby se aktivně podíleli na vyjednávání a rozhodování,“ uvedla Fuková. “Nastala doba, kdy se nemá jednat o Romech bez Romů,” dodala Lucie Fuková.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování, Martin Šimáček, představil cíle fóra a aktuální aktivity agentury. „Chceme vytvořit platformu pro výměnu informací a názorů, a hledat řešení pro problémy, které nefungují,“ uvedl Šimáček. Zdůraznil, že agentura klade důraz na komunitní práci a participaci, zejména v sociálně vyloučených lokalitách, kde je nejvíce Romů.

Martin Šimáček informoval o snaze agentury zabezpečit její fungování v roce 2025 a zdůraznil důležitost pokračování spolupráce s městy a kraji. „Rozvinuli jsme spolupráci s Ústeckým a Libereckým krajem a intenzivně spolupracujeme také s Moravskoslezským, Olomouckým a Karlovarským krajem,“ uvedl Šimáček.

Šimáček představil plány do budoucna, včetně programů na desegregaci bydlení a vzdělávání. “Startujeme od července s výzvou pro města a obce k programu na modernizaci vyloučených lokalit. Od příštího roku také nabídneme obcím pomoc s desegregací školství,” řekl Šimáček.

Cyril Koky, koordinátor pro menšiny ve Středočeském kraji, vyjádřil naději na spolupráci s agenturou. „Pokud bude nějaká nabídka od obcí z našeho regionu, budu velmi rád, že do agentury vstoupí a budou realizovat projekty, které pomohou Romům v sociálním vyloučení zlepšit jejich život a podmínky,“ uvedl Koky.

Během dne se účastníci mohli zapojit do různých workshopů zaměřených na prevenci sociálních patologií, záškoláctví a segregace ve vzdělávání, prevenci sociálního vyloučení a segregace v bydlení, zaměstnanost a sociální práci v lokalitách. Závěrečný blok se věnoval strategiím v předlužení a rozvoji kompetencí lídrů v komunitní práci. Účastníci zde měli možnost sdílet zkušenosti a návrhy na zlepšení situace.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon