Vyšlo nové Romano voďi: Za katedrou v Chanově, prázdniny dětí „z děcáků“ nebo rozhovor s Fanfare Ciocărlia
„Děti mě přijaly skvěle. Jako Romka jsem v nich nejspíš vzbudila pocit, že jejich životu na sídlišti, i když nejsem místní, rozumím,“ vzpomíná učitelka základní školy v Chanově Adriana Kotlárová v prvním rozhovoru druhého letošního dvojčísla.
A nejen do škol už se po prázdninách vrátily děti – zpátky jsou ve svých pokojích doma i v dětských domovech. Jak tráví léto právě děti „z děcáků“ se vydala zjistit redaktorka Rena Horvátová a nezůstalo jen u toho – zblízka se podívala na stále palčivé téma odchodu z domovů nebo volby oborů a škol.
„Školnímu“ tématu se věnuje i Dana Moree, která představuje výsledky výzkumu mapujícího dopady inkluzivní reformy z roku 2016 na úroveň vzdělávání (nejen) romských žáků v bývalých praktických školách. A na „trochu jiný letní tábor“ vzpomíná (mimo jiné) v historické rubrice Monika Hejduková, která se v dětství musela zúčastnit převýchovných táborů pro Romy.
Jak strávil „prázdniny“ a co ho od září čeká, přibližuje v komentáři první romský europoslanec ze Slovenska Peter Pollák. Další vzácnou osobnost představujeme v Profilu – muže, kterého za celoživotní práci se sociálně slabými ocenila Nadace Karla Janečka v kategorii Laskavec, pana Emila Voráče.
Druhý rozhovor tohoto čísla je lehce neobvyklý – zúčastnilo se ho hned několik členů slavné rumunské kapely Fanfare Ciocârlia, včetně zvukaře Henryho Ernsta z Německa, který balkánskou dechovku z „vesnice, kde nestaví ani vlak“, před třiadvaceti lety objevil.
A nezapomněli jsme ani na kulturu nebo literaturu – dočíst se můžete o cestě muzikantů z Velké Lomnice na pódia, kde vystupují jako již známé Lomnické Čháve, nebo o vztazích mezi lidmi, které buď vykvetou (Povídka Stáni Ondové) nebo naopak úplně ztroskotají (Den na periferii od stejné autorky).
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.