Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ve školách se učí málo o Romech, tvrdí ředitelka iniciativy

08. prosince 2017
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

V českých školách se učí málo o Romech. K opomíjeným tématům patří jak romská kultura, tak i dějiny tohoto etnika. Neznají je dobře děti, ale ani učitelé. Lepší informovanost by přitom mohla zlepšit soužití romské komunity s většinovou společností. ČTK to dnes při zahájení studentské konference o Romech ve 20. století řekla ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková.

“My, když jsme se pustili do výzkumu a dokumentace obětí holocaustu Romů u nás, tak jsme zjistili, že to téma je vlastně velmi kontroverzní a že většina pedagogů se ho bojí otevírat ve školách,” uvedla Štěpková. Podle ní je téma složité, protože souvisí s aktuálními problémy, které se týkají romské komunity například v sociálně vyloučených lokalitách.

Podle Štěpkové je velice málo odborníků, kteří se romské historii věnují. Zejména vyvražďování Romů za druhé světové války by se ale podle ní měla začít věnovat podobná pozornost, jakou má i holocaust Židů. “To téma je nezpracované. Jsme v úvodní fázi a je potřeba to rozhýbat,” podotkla.

Institut Terezínské iniciativy se proto rozhodl uspořádat různé vícedenní akce pro mládež. Spolupracuje s několika desítkami učitelů z celé republiky. Počítá se ale i s účastí odborníků a zástupci romské komunity.

“Chceme přispět k tomu, aby Romové byli hrdí na historii romské komunity a mluvili o ní, ale současně, abychom ji přijali jako většinová společnost jako součást našich vlastních dějin,” vysvětlila ředitelka institutu.

Studenti na dnešní konferenci uváděli, že by je zajímalo například to, kdy Romové do Evropy přišli, ve kterých evropských zemích žijí a jaké udržují zvyky. Chtěli by také vědět, proč se někteří špatně přizpůsobují státnímu systému, zda je rozdíl mezi Romy ve městech a na vesnici, nebo proč nemají vlastní stát.

Aktuální projekt je spojen s dokumentací obětí romského holocaustu. Téma otevřela odborná mezinárodní konference v květnu. Institut chystá ještě další dvě mezinárodní setkání, a to v Německu a v Maďarsku.

V posledním školním roce chodilo podle odhadů do základních škol zhruba 33.860 romských školáků a školaček. Představovali tak 3,7 procenta všech žáků. V takzvaných zvláštních školách “s nižší vzdělávací ambicí” se učilo zhruba 15 procent romských chlapců a děvčat, tedy přes 4900.

Podle zprávy o stavu romské menšiny v ČR za rok 2016 se romské děti ve vzdělávání často setkávají se segregací. V Česku je 83 základních škol, kde romské děti tvoří víc než polovinu žáků. V dalších 136 školách romské děti představují čtvrtinu až polovinu školáků. V institucích s většinou romských žáků se v posledním školním roce vzdělávalo 24,3 procenta Romů a Romek.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon