Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V ČR přibylo dalších sedmdesát kamenů zmizelých, které mají uctít památku obětí holocaustu

29. října 2012
Čtení na 2 minuty
FOTO: http://www.stolpersteine.cz/

V Praze i na jiných místech ČR se včera od rána umisťovali další kameny zmizelých. Jsou to zvláštní dlažební kostky o velikosti deset krát deset centrimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky. Každý kámen je vsazen do chodníku, tak, aby nevyčníval.

V Praze se začalo v 9:00 v Thunovské ulici na Malé Straně, v průběhu neděle přibylo sedm desítek pamětních kamenů ještě v Plzni, Ratenicích, Kostelci nad Orlicí, Brně, Mikulově, Českém Těšíně, Teplicích a Olomouci.

Kameny se umisťují do chodníku před domy, kde vzpomínaní lidé naposledy dobrovolně žili, než byli deportováni a následně zavražděni, většinou v koncentračních táborech. Kovové tabulky se objevují i v zahraničí, v Česku akci organizuje občanské sdružení, které je pobočkou mezinárodního projektu Stolpersteine.

Autorem ideje i samotných kamenů je německý umělec Gunter Demnig, který první kámen zmizelých položil v roce 1995 v Kolíně nad Rýnem. Z Německa projekt postupně expandoval do Rakouska, Itálie, Nizozemska, Belgie, Francie, Polska, Maďarska, na Ukrajinu, do Norska a Dánska. Už bylo položeno na 40.000 kamenů ve stovkách evropských měst.

Stolpersteine je složenina německých slov stolpern (klopýtnout, škobrtnout) a steine (kameny). Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým z kamenů skrývá a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi. Naopak nás nutí zastavit se a sklonit se před obětí, jejíž jméno je na kostce vyraženo.

Organizátoři projektu se snaží pokládat vždy několik kamenů pohromadě, aby členové vyvražděných rodin byli aspoň tímto způsobem spolu. V Praze tak není výjimkou najít místa se třemi nebo čtyřmi kameny před jedním domem.

Myšlenka zrealizovat projekt Stolpersteine i v ČR vznikla v prostředí české židovské mládeže v roce 2008, inspirována dojmem z kamenů položených v Německu. Souběžně (ač nezávisle) s tímto nápadem přišli i v Kolíně, kde první kameny položili studenti místních stavebních škol.

Iniciátorem a garantem projektu Stolpersteine byla Česká unie židovské mládeže, i proto v počátcích převažovalo soustředění na připomínku židovských obětí holokaustu – šoa. Nacisté však zavraždili i tisíce protektorátních Romů a politicky nepohodlných osob, Stolpersteine se proto organizátoři chystají pokládat i těmto obětem. V současnosti je nositelem a realizátorem projektu občanské sdružení Stolpersteine, o.s.

První české Stolpersteiny byly položeny v Praze a v Kolíně na podzim 2008, od té doby se pokládají vždy jednou ročně na různých místech.například v Kolíně, Ostravě, Brně, Neratovicích nebo Třeboni.

Pokládání zásadně provádí Gunter Demnig, který za tím účelem přijíždí z Kolína nad Rýnem. Nejvíce Stolpersteinů lze nalézt v Praze, kde se jim říká Kameny zmizelých – to v návaznosti na projekt Židovského muzea Zmizelí sousedé. Projekt postupně expanduje i do dalších lokalit. V Česku dnes působí několik realizačních týmů, které se všechny koordinují prostřednictvím určeného webu (http://www.stolpersteine.cz).

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon