Další kameny zmizelých připomínají v Chodově oběti holokaustu
Německý sochař Gunter Demnig dnes v Chodově na Sokolovsku položil dalších pět takzvaných stolpersteine, kamenů zmizelých. Tři kameny před obřadní síní chodovské radnice připomínají Bedřicha Kettnera, jeho ženu Marianu a syna Jiřího. Další dva kameny před dnešním obvodním oddělení policie byly na památku Anny a Idy Kronbergerových položeny ke čtyřem dalším kamenům, které jsou na místě již od loňska. Památníky připomínají židovské rodiny z Chodova, jejichž členové zahynuli v nacistických vyhlazovacích táborech za druhé světové války.
“Chodovský lékař Bedřich Antonín Kettner se pokusil po obsazení československého pohraničí v roce 1938 několikrát se svou rodinou opustit republiku a cíleně se připravoval na emigraci i převodem velké části svého majetku do Švýcarska. I přes zoufalou snahu dostat se do bezpečí, která je patrná z dochovaných dokumentů a korespondence, se mu to nepodařilo,” popsal chodovský historik Miloš Bělohlávek. Švýcarsko Kettnerovi odmítlo udělit azyl. Další plány mu překazila nejprve anexe zbytků Československa v březnu 1939 a pak jeho zatčení o rok později. Kettner, jeho žena i syn zahynuli ve vyhlazovacích táborech.
Stejně tragický osud potkal i rodinu židovského obchodníka Eduarda Kronbergera. Čtyři kameny, které rodinu připomínají, byly loni položeny jako první památníky svého druhu v Karlovarském kraji. Konce války se dožili pouze Ruth a Kurt Kronbergerovi, které do bezpečí přepravily takzvané Wintonovy vlaky. Většina rodiny zemřela v Osvětimi.
Stolpersteine neboli kameny zmizelých mají podobu dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku. Německý umělec Gunter Demnig jich od roku 1995 položil již více než 60.000 v téměř dvou desítkách zemí Evropy. Každý kámen připomíná jednu oběť holokaustu. V České republice je lze najít například i v Brně, Kolíně, Neratovicích, Ostravě, Třeboni, Olomouci, Kroměříži, Krnově či Teplicích.