V Brně se koná workshop Panenky bez tváře: Kanadská a romská iniciativa na zvýšení povědomí o násilí na ženách z řad původního obyvatelstva Kanady
Velvyslanectví Kanady ve spolupráci s organizací DROM pořádá v pondělí 22. ledna workshop s názvem Panenky bez tváře, který si připomíná oběti žen a dívek z řad původních obyvatel. Workshop zahájí velvyslankyně Kanady v ČR Emily McLaughlin. Akce se koná v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Drom.
Iniciativa „Panenky bez tváře“ je dlouhodobý projekt Asociace žen z řad původních obyvatel v Kanadě (NWAC), jejímž cílem je zvýšit povědomí o pohřešovaných a zavražděných kanadských ženách a dívkách z řad původních obyvatel a uctít jejich památku. Výroba panenek již proběhla minulý rok v Ostravě ve spolupráci s neziskovou organizací Vzájemné soužití.
Iniciativa byla založena na základě projektu umělkyně Glorie Laroque. Každá panenka představuje jednu ženu: babičku, matku, dceru, sestru, tetu nebo milovanou kamarádku.
SPECIÁLNÍ VÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY
Hlaste se a účast potvrďte na e-mail: bandapetr@centrum.cz.
V roce 2016 uspořádalo ministerstvo zahraničí Kanady ve spolupráci s NWAC workshop „Panenky bez tváře“. Vznikla tak řada panelů s panenkami na výraz solidarity s indiánskými, inuitskými a métis komunitami a rodinami v Kanadě, které jsou vystavené na ministerstvu v Ottawě.
Nyní si budou moci účastníci workshopu v Brně vyrobit panenku, která bude reprezentovat romskou kulturu a která bude zároveň vyjadřovat solidaritu s původními obyvatelkami Kanady, jejich rodinami a komunitami. Všechny potřeby na výrobu panenek budou k dispozici na místě.