Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Spolek Ostravská nota: nahrávací studio, literární klub pro děti i podpora romských uprchlíků z Ukrajiny

16. prosince 2022
Čtení na 4 minuty
Ostravská nota
Přestože zapsaný spolek Ostravská nota vznikl teprve v loňském roce, na kontě už má pěknou řádku aktivit. Provozuje nahrávací studio RMF Evolution Records a literární klub pro děti Notička, organizuje kulturní multižánrové akce a v neposlední řadě se zapojil i do pomoci romským uprchlíkům z Ukrajiny.

Nahrávací studio

Nahrávací studio RMF Evolution Records vzniklo už v roce 2020 a založili ho tři hudební nadšenci – Robert Tokár, Mario Mandi Farkaš a Filip Kaleja, který je zároveň ředitelem spolku. Studio je otevřené pro širokou veřejnost a zaměřuje se mimo jiné na podporu začínajících nejen romských umělců. Mezi prvními nahrávkami vznikl třeba singl Tandem ve spolupráci s raperem M Magicem. Začínajícím raperům studio nabízí vlastní tvorbu beatů, dokáže zajistit technickou podporu pro rozličné akce – jako například literárnímu čtení klubu romských spisovatelek Paramisara. Ve spolupráci s dalšími neziskovými organizaci jsou v plánu také volnočasové aktivity pro děti a dorost. 

„Po předchozí domluvě si k nám do studia může zájemce přijít zkusit nahrát vlastní píseň. Pokud by mu chyběl text, máme v týmu skvělou textařku Zuzanu Podhradskou, se kterou se může na tvorbě textu podle vlastní představy domluvit,“ přibližuje manažerka spolku Nikola Duždová. Vybírat je ale možné i ze stávající sbírky již hotových autorčiných textů.

„Zabýváme se širokou škálou žánrů. Na rap a beaty je nejlepší oslovit Maria Farkaše, na produkci romských kapel se zaměřuje Milan Tokár, který sám založil romskou kapelu, a může se tak podělit o své bohaté zkušenosti posbírané za dobu její existence. Fungování celého studia má na starosti Robert Tokár – od videoklipů po zvučení různých akcí. Spolupracujeme také s dobrovolníkem externistou Davidem Elementem, který zajišťuje samotné natáčení,“ vysvětluje Duždová. Ukázky z tvorby jsou ke zhlédnutí na YouTube kanálu studia. 

O tom, že se studio nezaměřuje výhradně na začínající talenty, svědčí i spolupráce s Jitkou Matiovou a Michalem Žoltákem, z níž vzešel klip k písni Oda hin irindo, kterou otextoval Roman Zorba Horváth. „Natáčení bylo jedno z nejnáročnějších, protože jsme ze dvou natáčecích dnů strávili skoro deset hodin v horách u vodopádu, kde se snímaly nejdůležitější scény klipu,“ vzpomíná manažerka spolku. Z mnoha dalších počinů zmiňuje také klip pro mladé rapery Maily Feel, ke kterému vznikl videoklip s název Očista.

Klub Notička

Kromě hudby se Ostravská nota soustředí na romskou literaturu. Literární klub Notička je určen pro děti základních a středních škol, které se chtějí naučit základy tvůrčího psaní. Vyzkoušet si mohou třeba tvorbu povídky – v českém i romském jazyce. Vedle rozvíjení obou jazyků zábavnou formou si děti při tvoření v klubu trénují představivost a rozšiřují slovní zásobu. 

„Je pro nás nesmírně důležité, aby se na romštinu nezapomnělo. Snažíme se ji udržovat s těmi nejmladšími, protože věříme, že právě u této generace to má velký smysl. Doufáme, že si od nás starších něco převezmou. A nemusí to být jen psaní příběhů, ale třeba i naděje v lepší budoucnost,“ usmívá se Duždová. 

Dětský klub má na starosti Květoslava Podhradská – romská autorka a členka literárního klubu Paramisara, který funguje pod vedením organizace Slovo 21. „Do klubu se už dostaly také dvě dětské autorky z Notičky, na což jsme náležité pyšní. Stejně jako na účast našich dětí v soutěži Romano suno, kterou každoročně pořádá organizace Nová škola. A vedou si tam velice dobře, pravidelně se umisťují na vítězných pozicích v různých kategoriích,“ doplňuje svou kolegyni Květoslava Podhradská. 

Notička už přivítala i inspirativní hosty – děti se setkaly se spisovatelkou Ivetou Kokyovou a romistkou Markétou Hajskou. Klub se ale nevěnuje jen tvorbě literární – další kreativní aktivity pro děti a mládež připravují Kateřina Kalejová a Lenka Rybárová. „Kolegyně se s dětmi vždy dohodnou na tématu, které je zajímá, a kterému by se chtěly věnovat. Zrovna teď poznávají různé schopnosti krystalů podle znamení,“ přibližuje manažerka spolku Duždová. 

Nota

Vzdělávací aktivity má v Ostravské notě na starosti Jesika Duždová. „Jsme krátce působící spolek a snažíme se pořád vzdělávat. Zapojili jsme se proto do projektu Leadership organizace AraArt. Účastníme se různých školení, kde se seberealizujeme, poznáváme další organizace, navazujeme spolupráce a přátelství,“ přibližuje koordinátorka vzdělávacích aktivit Duždová. 

Spolek již několikrát pořádal literární čtení – například u příležitosti loňského 5. listopadu – Dne romského jazyka. „Čtení jsme již dvakrát pořádali ve spolupráci s organizacemi AraArt a Slovo 21, jednou za podpory statutárního města Ostrava. To byl náš první projekt, který proběhl k Mezinárodnímu dni Romů v centru Pant,“ říká Duždová. Účastnily se ho také další členky klubu Paramisara, vedle Květoslavy Podhradské také Eva Kropiwnická a Eva Danišová. 

Ve spolupráci se Slovem 21 se Ostravská nota zapojila i do pomoci romským uprchlíkům z Ukrajiny s integrací do běžného života. „Pravidelně jsme navštěvovali detenční zařízení pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách. Zajišťovali jsme kulturní program pro děti – živou hudbu, kreativní i sportovní činnost. Uspořádali jsme také benefiční koncert, na kterém vystoupilo šestnáct romských kapel a celý výtěžek pak putoval na nákup potravin a hygienických potřeb pro uprchlíky,“ uzavírá Nikola Duždová. 

Článek vyšel v časopise Romano voďi 4/2022. Ještě do konce roku si ho můžete objednat pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Foto na titulce: Petr Zewlakk Vrabec
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon