Soud bude znovu řešit případ žen viněných z propagace neonacismu
Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat případem žen, které čelí obžalobě z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU). Loni v září je sice osvobodil, rozsudek ale zrušil odvolací Městský soud v Praze. ČTK to zjistila ze soudní databáze. Ženy vinu odmítají, stíhání je podle nich účelové.
Zuzana Cvrčková, Martina Bartošová, Michaela Čermáková, Martina Boriková, Michaela Dupová a Eva Bittmannová se podle obžaloby podílely na organizaci akcí podporujících neonacistické hnutí nebo na výrobě a distribuci materiálů propagujících RWU. Z justiční databáze není patrné, zda se zrušení rozsudku týká všech, nebo jen části z nich. Hnutí podle žalobce ženy podporovaly zejména na akcích uspořádaných pro příznivce krajní pravice. Pozvánky a další materiály zveřejňovaly také na internetu. Ke skutkům podle spisu docházelo v letech 2007 až 2009.
Akce se konaly především ve středních Čechách, například v Praze, Kutné Hoře, Kladně, ale i v Děčíně. Získané prostředky pak údajně byly použity i k podpoře takzvaných Prisoners of War, což jsou uvěznění pravicoví extremisté. Obžaloba viní ženy také z toho, že pořádaly například dětské dny, kam chodili pravicoví extremisté a jejich potomci.
Soudkyně Iva Fialová v září uvedla, že se některé obžalované k hnutí skutečně hlásily, pouze Bittmanová podle ní RWU nepropagovala. Ženy ale obžaloby zprostila – některé ze skutků podle ní nebyly trestným činem, u dalších se zase neprokázalo, že by je spáchaly obžalované. U části skutků také trestnost činu podle soudkyně zanikla.
Všechny ženy obžalobu odmítají. Ve svých závěrečných řečech uvedly, že stíhání považují za účelové, bylo podle nich vytvořeno na politickou objednávku. Upozornily také na délku trestního řízení, která přesáhla sedm let.
S RWU souvisí také další případ, kterým se zabývá Obvodní soud pro Prahu 1. Kvůli propagaci neonacismu, například uskupení Národní odpor, je v něm obžalováno osm lidí. Soudy se případem zabývají od roku 2010, o osm let později bylo stíhání skupiny zastaveno kvůli jeho přílišné délce. Rozhodnutí ale letos zrušil Nejvyšší soud.
Policie v minulosti o RWU uvedla, že ideově navazuje na obdobné ženské organizace hitlerovského Německa do roku 1945 s ideovým podtextem rasové výlučnosti árijských žen. Založena byla v roce 2007. Jejím cílem podle proklamací bylo posílení opozice vůči systému, který jde podle RWU “cíleně proti dlouhodobému přežití bílých rodin”. Některé členky RWU se angažovaly také v soudem zakázané extremistické Dělnické straně.