Romské rodiny ve Varnsdorfu skončily i přes nouzový stav na ulici. Město jim nabídlo ubytovnu
Pět romských rodin z ulice Kovářská ve Varnsdorfu se ocitlo bez střechy nad hlavou. Varnsdorfská radnice se čtyřem z nich snaží pomoci dočasným ubytováním na městské ubytovně TGM, která ještě donedávna platila za nejhorší ubytovnu v republice.
Přislíbený byt má podle informací serveru Romea.cz pouze rodina Balážových, která působí v technických službách města. Včera to ostatně potvrdil i starosta města Roland Solloch.
Starosta Varnsdorfu: “Lidi tu čekají na bydlení i dva roky. My nemáme v současné době byty, abychom je mohly někde ubytovat.”
“Proběhlo jednání s jednou rodinou, které chceme najít vhodné bydlení. Vím, že ostatní rodiny bydlí někde soukromě, s nimi jednání neproběhlo,“ sdělil serveru Romea.cz Solloch a uvedl, že rodiny z Kovářské ulice nesplňují kritéria pro udělení městských bytů, které jsou určené především pro samoživitelky nebo bezdomovce.
“Lidi tu čekají na bydlení i dva roky. My nemáme v současné době byty, abychom je mohly někde ubytovat,” řekl starosta města Varnsdorf a dodává, že romské rodiny nemají právní nárok na bydlení, protože bydlely v bytech pronajatých od soukromé firmy.
“To není primární záležitost města, my nikoho nevyhazujeme. Já nemám žádné páky na majitele bytů, aby je nevystěhoval. Každopádně tady máme ubytovnu TGM, která může poskytnout rodinám krátkodobé ubytování,” sdělil po telefonu.
To se příliš nezamlouvá jedné z obyvatelek varnsdorfského sídliště paní Heleně Stankovičové. “Minulý týden proběhlo jednání s městem a také nás navštívila sociální pracovnice, ale výsledkem toho je, že nám město nabídlo ubytování na ubytovně TGM,” uvedla Stankovičová a dodala, že rodiny, o kterých město jednalo, nepatří mezi neplatiče.
To ostatně potvrdil i starosta města. Smlouva na nájem byla obyvatelům bytů ve dvou panelových domech obnovována každého třicátého dne v měsíci a to byl i důvod, proč nebyla ve výpovědi z nájmu ošetřena i lhůta k vystěhování.
Lukáš Rak, jednatel společnosti Butterfly Factory s.r.o., která podle katastru nemovitostí vlastní řadu bytů v lokalitě Kovářská, uvedl pro Český rozhlas jako důvod k vystěhování rozsáhlou rekonstrukci domu.
“Bydlení mi nakonec sehnal můj bratr, bez něj bych neměla kam jít. Žiju s vnučkou, kterou mám v pěstounské péči,” popsala aktuální situaci paní Stankovičová, která se za pár dní stěhuje z Varnsdorfu do Krásné Lípy.
Takové štěstí jako má paní Stankovičová někteří obyvatelé paneláků v Kovářské ulici nemají. Část z nich bydlí u příbuzných nebo po ubytovnách. Tři rodiny ve svém domku na čas ubytovala i paní Hučková, která také dříve bydlela v Kovářské ulici.
Bydlení v těchto dnech shání i paní Vendula, která pracuje jako asistentka prevence kriminality a s velkou pravděpodobností využije možnosti bydlení na městské ubytovně. “V době pandemie nemohu měnit zaměstnání a ani se stěhovat do jiného města, mám tu práci,“ řekla a doufá, že se jí pak podaří najít vhodné bydlení.
Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet: “Není normální, aby majitel domu, pokud je vyhlášený nouzový stav a platí to, co v březnu, vyhazoval lidi ven na ulici.”
Situaci ve Varnsdorfu sleduje i ředitel organizace RomanoNet Michal Miko. “Ještě před několika lety na Kovářské ulici bydlelo zhruba 800 lidí, z velké části sociálně slabí občané. Ubytovali je tam podnikatelé, kteří paneláky před lety od města odkoupili a na jejich pronájmu pak slušně vydělávali,“ uvedl pro server Michal Miko, který komunikuje s představiteli města a neziskovými organizacemi.
“Jsem rád, že alespoň jedné z pětice rodin město nabídlo pomocnou ruku, ale na druhou stranu, není normální, aby majitel domu, pokud je vyhlášený nouzový stav a platí to, co v březnu, vyhazoval lidi ven na ulici,” dodal.
Situaci sleduje i Miroslav Brož, který je v úzkém kontaktu s rodinami, které žily ve dvou panelových domech.
“Paneláky označujeme jako modrý a červený. V modrém nechal majitel před časem odpojit všechny energie, takže lidé tam trpěli zimou. V tom červeném se ještě dá topit,” prozradil Brož a dodal, že k jedné etapě vystěhování došlo už během léta, kdy majitel ukončil nájem všem, kteří něco dlužili. V bytových jednotkách tak zůstali pouze ti, kteří neměli žádné dluhy vůči pronajímateli. Přesto i oni museli odejít.
“Rodiny známe od roku 2011, kdy byl Šluknovský výběžek znám svými protiromskými demonstracemi. Obyvatelé ubytovny TGM, která v té době patřila k nejhorším ubytovnám v republice, se potýkali každý týden s agresívními nájezdy lidí, kteří jim do oken házeny kameny a křičeli různá nacistická hesla,” vzpomíná Brož s tím, že situace se pro rodiny uklidnila v okamžiku, kdy se před dvěma lety objevili podnikatelé Němec a Pražák, kteří za vysoké nájemné pronajímali bydlení komukoliv. Romové se tak z ubytoven TGM a Hotelu Sport přestěhovali na Kovářskou.
Poté, co před dvěma lety město vyhlásilo Kovářskou ulici za oblast, kde noví nájemníci nedostanou doplatky na bydlení, začali se tehdejší majitelé zbavovat většiny bytů. Několik desítek bytů odkoupilo od bývalých majitelů i město Varnsdorf, které s touto ulicí má konkrétní záměr. Svědčí o tom i to, že v současné době vlastní více než čtyřicet bytů z přibližně odhadovaných dvou stovek. Největší město Šluknovského výběžku je především získalo od soukromých podnikatelů. Většinou se jedná o garsonky, ale několik bytů je dvou a třípokojových.