Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romové na celém světě slaví Mezinárodní den Romů. Připomínají si společný původ, jazyk, kulturu, spolupráci a především “romipen”

08. dubna 2024
Čtení na 3 minuty
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec
(PHOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
V pondělí 8. dubna 2024 Romové po celém světě slaví Mezinárodní den Romů. Tento den si připomínají historický milník v dějinách romského národa. Sjezd Romů z různých evropských zemí, který se uskutečnil ve dnech 7. – 12. dubna 1971 v Orpingtonu u Londýna. Právě 8. dubna 1971 proběhlo klíčové jednání, které každoročně oslavujeme. Na sjezdu byly položeny základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí získalo mezinárodní a politicko-společenský význam. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především “romipen” (“romství”).

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Tlumočení se ujal  Donald Kenrick a Mateo Maximoff. Kongresu se zúčastnilo 23 zástupců z deseti zemí (Československa, Finska, Norska, Francie, Velké Británie, Německa, Maďarska, Irska, Španělska a Jugoslávie) a pozorovatelů z Belgie, Kanady, Indie a Spojených států amerických.

Kongresu se zúčastnili čtyři členové tehdejšího Svazu Cikánů-Romů z Československa. Podle zprávy publikované v Romano Ľil se romští delegáti z Československa aktivně zapojili do dění. Jejich dorozumívací jazyk byla ruština a různé dialekty romštiny.

Již při prvním světovém romském kongresu vznikly různé pracovní skupiny: sociální, školská, společensko-právní pro odškodnění obětí nacismu za 2. světové války. “Mějme na paměti, že 1. kongres se konal v roce 1971, kdy holocaust Romů ještě nebyl uznán. Mimo to Romové v různých zemích čelili asimilaci, jejich děti neměly přístup ke vzdělání a byli značněji sociálně znevýhodnění ve srovnání majoritními společnostmi v  zemích, v nichž žili. Na tyto problémy právě tento kongres chtěl reagovat,” uvedl již dříve na zpravodajském serveru Romea.cz Michal Mižigár.

Účastníci ze 10 zemí a pozorovatelé z dalších čtyři se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Jedním z hlavních výstupů kongresu bylo odmítnutí dosavadního označení Cikáni a přijetí autonyma Romové.

“Romští delegáti z různých zemí chtěli, aby se přestala používat urážlivá označení Romů jako je na příklad Cikán (česky), Cigán (slovanské jazyky), Gypsy (anglicky) či Gitano (španělsky) a nebo  Zigeuner (německy). Tyto pojmy vychází z již z Byzantské říše v době 8. – 10. století, kdy Athinganoi byla nenáviděná skupina lidí považovaná za sektu. Byzanťanům Romové připomínali Athinganoi tím, že byli podobně na okraji společnosti a věnovali se světským věcem, na příklad věštění, což v tehdejší křesťanské společnosti bylo zakázané z toho důvodu, že je to v křesťanství vnímané jako hřích. Druhé slovo, které se stalo základem pro Gypsy a Gitano vychází z označení Egyptoi (Egypťan) z oblasti Malého Egypta (dnešní Řecko), což bývá mylně interpretován dnešní Egypt. Nyní vidíme, že obě označení se Romů vůbec netýká. Jelikož Romové byli na okraji společnosti, neměli nikdy pozici, aby mohli rozhodovat o sebeurčení,” vysvětlil Michal Mižigár.

Jako vlajku účastníci a organizátoři použili původní romskou vlajku schválenou na setkání Romů v Bukurešti v roce 1933. Romská vlajka původně sestávala jen modrého a zeleného pruhu. V horní části modrá barva představovala nebe a zelená barva ve spodní zemi. Červené kolo uprostřed, tzv. Ašókova čakra, bylo přidáno až účastníky kongresu v roce 1971 jako odkaz na původní pravlast Romů. Ovšem, přidání této čakry bylo motivací plynoucí díky pozitivním vztahům Romů s indickými diplomaty ve Velké Británii.

Romská vlajka během terezínské tryzny 15. 5. 2016. (FOTO: archiv Konexe, autor: Kateřina Vaňková)

Gelem gelem je název mezinárodní romské hymny, která byla přijata na kongresu a jejíž melodie vychází z lidových písní rumunských Romů. Text zpracoval romský hudebník z bývalé Jugoslávie Žarko Jovanović.

Velmi často se mylně uvádí, že právě v roce 1971 na prvním kongresu vznikla Mezinárodní romská unie (IRU). Ta ale vznikla až v roce 1977 pro potřeby hladké organizace druhého Světového romského kongresu, který se konal v roce 1978 v Ženevě. V roce 1979 byla IRU přijata do sekce nevládních organizací OSN.

Právě na druhé Světovém romském kongresu v Ženevě byla poprvé prezentována myšlenka, že 8. duben bude připomínkou 1. světového romského kongresu, což bylo později schváleno na 4. Světovém romském kongresu v roce 1990 v Serocku v Polsku. 8. duben byl tak oficiálně ustaven jako Mezinárodní den Romů.

V České republice se o Mezinárodním dnu Romů začíná mluvit až v druhé polovině 90. let. Vůbec první oslavy Mezinárodního dne Romů v ČR uspořádalo v roce 2001 sdružení romských vysokoškoláků Athinganoi.

4. Světový romský kongres v polském Serocku (zleva: Sait Balić, Marcel Courthiade, Rajko Djurić, Weer Rajendra Rishi, Ian Hancock a Stanislaw Stankiewicz) (FOTO: Adam Bartosz)

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon