VIDEO: Rada Evropy vyzývá, aby romská historie byla zařazena do školních osnov evropských států
Generální tajemnice Rady Evropy (RE) Marija Pejčinovičová Buričová připomněla v úterý – u příležitosti blížícího se Mezinárodního dne Romů připadajícího na 8. dubna – význam třídenní videokonference (7.– 9. dubna) zaměřené na emancipaci, posílení postavení a začleňování mladých Romů do života většinové společnosti.
VIDEO
Šéfka RE uvedla, že vnímá snahy romské mládeže zakládat národní či mezinárodní organizace a organizovat aktivity připomínající romské oběti holokaustu či protinacistický odboj Romů. Dodala také, že komunita, která si plně uvědomuje svou historii a kulturu, bude s větší pravděpodobností dívat s důvěrou na současnost a budoucnost.
Pejčinovičová Buričová připomněla, že v 30. a 40. letech 20. století byli Romové a členové kočovných komunit terčem vyhlazení, přičemž fašistické síly jich od pobaltských zemí po Balkán zabily statisíce. "V Německu přežilo holokaust a koncentrační tábory pouze několik tisíc Sintů a Romů. Hromadné zabíjení Romů však nebylo zmíněno ani při norimberských procesech," uvedla Pejčinovičová Buričová ve zprávě pro média.
V této souvislosti zdůraznila, že online konference s názvem "Romská mládež: Společně pro emancipaci a posílení postavení, úloha dějin v účasti a začleňování mladých Romů" přispívá ke kolektivní paměti Evropanů. Upřesnila, že výuka historie Romů i kočovných komunit a připomínání romského holokaustu jsou prioritami strategického akčního plánu Rady Evropy pro začlenění Romů a členů kočovných komunit na období 2020–2025.
Přes 120 účastníků nadcházející konference podpoří podle slov Pejčinovičové Buričové doporučení Výboru ministrů RE pro členské státy této 47členné organizace vyzývající je, aby zahrnuly historii Romů a kočovných komunit do svých národních školních osnov a učebních materiálů.
Doporučení RE vyzývá vlády, aby začlenily aktivity spojené s památkou romského holokaustu do formálního i neformálního vzdělávání, a to v souvislosti s Evropským památným dnem romského holokaustu (2. srpna) případně s datem, který je nejvíce přizpůsoben historickému kontextu příslušné země. Může jít například o místní výročí spojené s uvězněním nebo deportací Romů do koncentračních táborů.
Dalším cílem konference je zvážit a navrhnout kroky proti antiromským projevům, jako jsou nenávistné odkazy na internetu, překrucování historie či popírání holokaustu.