Romové demonstrovali před Úřadem vlády: Nejdříve vyhnali proruské aktivisty, pak kritizovali vládu za dvojí metr a neřešení situace Romů. Pojďme spolupracovat, vyzvali nakonec vládu
Necelá stovka lidí se dnes sešla před Úřadem vlády na demonstraci za rovnoprávnost, bezpečnost a proti měření dvojím metrem, která byla pořádána také v souvislosti s incidenty v Pardubicích a Brně, kde byl zabit mladý Rom. Shromáždění, kterého se zúčastnili v drtivé většině Romové a Romky svolal Alex Muraškin.
Ještě před začátkem shromáždění se organizátor a další Romové ohradili proti několika proruským a antisystémovým aktivistům, kteří se chtěli k demonstraci připojit. “Respektujte, že vás tady nechceme,” ohradilo se několik Romů například proti přítomnosti Pavla Matějky, který byl jedním z mluvčích včerejší demonstrace Davida Mezeie, nebo Lenky Tarabové. Na místě mezi proruskou skupinkou byl i například i Jakub Jašek, který je obžalován kvůli symbolům ruské invaze na Ukrajinu.
Demonstrace probíhala, stejně jako ta včerejší, na schodech naproti Úřadu vlády, kde za řečníky visela romská a česká vlajka a také vlajka Evropské unie. I když v několika projevech zazněl požadavek na demisi vlády, většina řečníků se od těchto radikálních požadavků distancoval a naopak volala potom, aby vláda s Romy začala spolupracovat a diskutovat.
SESTŘIH DEMONSTRACE
Vládo, chybí nám pocit bezpečí
“Vládo, chybí nám pocit bezpečí,” bylo na jednom z transparentů a toto téma se neslo většinou projevů.
Na úvod vystoupil organizátor demonstrace Alex Muraškin, který vysvětlil proč se celá demonstrace koná. “Nesouhlasíme s tím, jak vláda řeší případy jednotlivých lidí, kteří útočí proti nám. Chceme aby vláda proti tomu něco dělala,” řekl na úvod Muraškin s narážkou na poslední případy incidentů, při kterých byli zraněni Romové.
“Dali jsme vám důvěru, jak vládě, tak i prezidentovi. Chceme od vás, od vlády, od politiků, pocit bezpečí. Dáváme vám důvěru, abyste nás zastupovali, nechovejte se populisticky. Žádáme demisi této vlády. Tato vláda nedělá nic ve prospěch občanů,” zahájil z ostra shromáždění moderátor Pavel Sliško.
Následně Vojtěch Rác, další z řečníků vyzval přítomné, aby minutou ticha uctili památku všech zavražděných Romů z rasových důvodů. I jeho následný projev se nesl v duchu kritiky současné vlády. Rác kritizoval ministra vnitra Víta Rakušana za to, hází do jednoho pytle dvě národnostní menšiny – Ukrajince a Romy, s tím, že nejde o spor mezi dvěma skupiny obyvatel “Není to protiukrajinská demonstrace, nejsme proruští. Sešli jsme se, abychom vám jasně sdělili, že je potřebné se více starat o občany této země,” řekl Rác.
FOTOGALERIE
“Je mi 69 let a celý život jsem pracoval a sotva dnes vyžiji, abych koupil dostatek potravin a to se týká všech občanů. Zkuste přemýšlet jestli je vaše politika prospěšná,” kritizoval vládu Rác.
“Vidím zde otce a matky a ti sem přišli, protože se bojí o své děti. Vy nevíte co to je potkat Ukrajince, který je opilí a když se na něj špatně podívám, tak vytáhne nůž. Tato událost se stala v Brně, jen proto, že poslouchal nahlas hudbu,” dodal Vojtěch Rác.
Marcel Packert: Pseudovlastenci chtějí zneužít Romy, používá se zde dvojí metr
S dalším projevem vystoupil Marcel Packert, který se označil za proromského aktivistu z Ústí nad Labem. Ve svém projevu kritizoval současné pojetí vlastenectví a snahu tzv. vlastenců využít v této situaci Romy.
“Lidé, kteří si dnes říkají vlastenci, jsou lidé z řad extremistických, xenofobních, antisemitských a nebojím se říct fašistických skupin, různých spolků, organizací či politických hnutí nebo stran a ti nikdy neskrývali svou nenávist k jiným národnostním menšinám, převážně pak právě k Romům,” uvedl Packert.
“Dnes se tito tzv. pseudovlastenci snaží využít Romy ke svým politickým záměrům. Tito lidé se snaží nastolit velkou nenávist a vytvořit velké nepokoje, aby později mohli pomyslným prstem ukázat na Romy jako na ty, kteří za toto mohou. Naštěstí mnoho Romů chápe a rozumí jaké nebezpečí hrozí spojením Romů a těchto tzv. vlastenců,” řekl ve svém projevu Marcel Packert.
Ten pak odmítl uplatňování principu kolektivní viny po několika incidentech s Ukrajinci. Podle něj je nutné soudit každý případ jednotlivě. “Lidé se jen obávají hlavně toho, aby tito lidé byli souzeni spravedlivě a aby nebyl používaný tzv. dvojí metr a hlavně se bojí pokračovaní dalších útoků,” uvedl Packert, který pak jako příklad použití dvojího metru uvedl přístup vlády k romským uprchlíkům z Ukrajiny. Ostatně na to upozorňovala i celá řada dalších řečníků.
“Proč se vláda zachovala k ukrajinským Romům takovým způsobem, že s nimi nebylo jednáno stejně jako s etnickými bílými Ukrajinci a neměli stejné podmínky? Toto není zapomenuté a já se ptám této vládní garnitury: Proč tito Romové z Ukrajiny museli spát s dětmi, starci a ženami na dlažbách nádraží a později ve stanech nebo v detenčních zařízeních,” uvedl v projevu Marcel Packert.
Jan Houška pak upozornil na vlajky, které visely za řečníky s tím, že romská vlajka a česká vlajka patří k sobě. “Chceme stejně hrdě zvedat českou vlajku jako romskou. Nechceme už dále zažívat předsudky. Nejsme nepřizpůsobiví, jsem tady a přišli jsme říct vládě, že už to stačilo. Třicet let se nedaří řešit sociálně vyloučené lokality, vše co se řeší neřeší se s lidmi. To není demokracie. To je totalita,” řekl ve svém projevu Jan Houška s tím, že v zahraničí se českým Romům daří, ale v České republice jsou stále diskriminovaní.
Emil Voráč připomněl, že on sám pomáhá 16 měsíců uprchlíkům z Ukrajiny, Romům i neromům. “Byl problém přijmout Romy z Ukrajiny. Byl tady dvojí metr, diskriminace. Pracoval jsme s těmi lidmi, slyšel vyprávět jejich příběhy a ta válka se jich velmi dotkla i když mnozí Češi tvrdili opak,” řekl Emil Voráč. “Romové byli v ČR nechtění a tak jsme jim vyřídili azyl jinde. Takhle se k nim stavěla česká vláda,” upozornil také Emil Voráč.
Bartoloměj Girga: Je nás tady málo, Romové se neumí sjednotit, podejte demisi vládo
Zpěvák Bartoloměj Girga pak zkritizoval samotné Romy, kteří se podle něj nedokážou sjednotit a přijít na demonstrací ve větším počtu. “Nemohu nic chtít, aniž bych já sám něco nedal,” řekl Girga.
“To, že se lidé nemají dobře není jejich ostuda, je to ostuda vlády. Kdo vás do vlády dosadil a kdo prezidenta? Lidé! Já se obávám zítřka. Berete výplatu, aby jste nás chránili, nás všechny co platí daně, pracují. Dnes ten kdo pracuje se má špatně na rozdíl od vás,” kritizoval Girga přední politiky.
Girga obvinil vládu, že před volbami lhala. “Jak to, že my máme ctít pravidla a vy sami lžete a nikdo vás za to neodsoudí,” řekl Bartoloměj Girga, který také připomněl omluvu prezidenta Petra Pavla ukrajinské holčičce. “Proč se nyní prezident neomluví holčice z Přerova?” ptal se Girga.
“Vláda podporuje diskriminaci Romů, Podejte demisi, když na to nemáte a když nejste chlap, pane Fialo, tak si vezměte šaty a běžte vařit,” uvedl na závěr romský zpěvák.
Malou účast na demonstraci kritizoval i další řečník, Ferdinand Baník z Náchoda. „Je to ostudu pro vás, kdo jen komentujete na sociálních sítí a nebyli jste schopní přijít,“ křičel do mikrofonu Baník. „Chceme bezpečnost, abychom se nemuseli ozbrojovat. Chceme, aby naše ženy nebo babičky nikdo neurážel. My máme také v občanském průkazu napsáno občan České republiky,” řekl ve svém projevu Ferdinand Baník.
Marco Cavali: Pokud s námi vláda nebude spolupracovat, hrozí zde druhá Francie a to nikdo z nás nechce
Marco Cavali, předseda romské politické strany Roma Luma, na úvod svého projevu vysvětlil, proč podpořil dnešní demonstraci a uvedl, že dnes zde nemluví za politickou stranu ale za sebe jako otce.
“Problémů naší komunity je už opravdu hodně. Když vyjdu ven mezi majoritu, tak se cítím jako druhořadý občan. Ale dnes už máme co nabídnout. Plno Romů chodí do práce, ale stejně se o nás šíří nesmysly, že jsme na dávkách,” uvedl na začátku svého projevu Cavali, který odmítl výzvy k demisi vlády.
“Není dobré vyzývat vládu k demisi, ale je důležití vládě nabídnout spolupráci. My nechceme, aby padla vláda, protože my nechceme SPD aby tady vládla,” vysvětlil Cavali a pak pochválil policii, která podle něj dělá maximum pro ochranu občanů, ale někdy se stanou excesy.
“Tady je chyba v systému, který je zde nastaven. Nejjednodušší je dát lidem sociální dávky, ale to není řešení. Nikoho nezajímá proč ti lidé nemají práci. Je potřeba investovat peníze do ghett, aby další už nevznikala,” dodal Cavali, který zdůraznil, že je potřeba hledat příčiny jednotlivých špatných jevů ve společnosti.
Marco Cavali se pak distancoval od včerejší demonstrace Davida Mezeie, kterého označil za extremistu. “Tenhle člověk, co provádí s Romy skrze sociální sítě to není přínosem,” řekl Cavali s tím, že není spojit všechny Romy, protože každý může mít jiný názor. Stejně tak nejsou podle něj jednotní ani všichni Češi. Důležité ale podle něj vzájemně i přes rozdílené názory spolupracovat.
“Je potřeba změnit systém. Jsou tady stovky odborníků, ale nikdo z nás necítí, že by finance, které jsou investovány, nám Romům pomohly,” uvedl Cavali a stejně jako ostatní připomněl existenci dvojího metru vůči Romům. “Měli by se zapojit do řešení Romové, kteří mají praxi a mělo by to vše jít od spodu,” volal po spolupráci s Romy Cavali, který se pak zastal vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové. “Pojďme s ní spolupracovat. Pojďme spolupracovat s vládou, protože pokud vláda s námi nezačne jednat, hrozí tady druhá Francie, což nikdo z nás samozřejmě nikdo nechce. My nejsme válečníci, zapalovat auta nebudeme,” řekl ve svém projevu Cavali, který pak také odmítl označováni Romů za Cikány.
“Nejsme cikáni. My v naší řeči nemáme slovo cikán. Máme slovo Rom. Cikán je pro nás urážka,” vzkázal Marco Cavali majoritě.
Důležitost komunikace s vládou zdůraznil i Robert Horváth. “Je důležité, aby vláda s námi začala komunikovat. Od prezidenta očekávám, že bude stmelovat společnost, aby tady nebylo napětí. Samotní Romové se musí zajímat o problémy a začít něco dělat. Nejsem zastáncem toho, aby jsme házeli vinu na druhé,” uvedl Horváth.
Josef Daniel z Brna připomněl smrt mladého Roma u brněnské přehrady a uvedl, že se akce účastní kvůli bezpečnosti. Odmítl princip kolektivní viny a házení všech Ukrajinců do jednoho pytle. “Nebudeme odsuzovat celou komunitu, jak oni odsuzují nás. To dělat nebudeme,” uvedl Daniel, který zároveň kritizoval Romy a jejich vzájemné hádky na sociálních sítích.
Jozef Miker se ve svém projevu pak ptal, proč romské děti končí ve zvláštních školách. “V téhle zemi není jen romská menšina, jsou tady i jiné menšiny. Proč právě Romové jsou nejvíce utlačování,” ptal se Miker, který také připomněl, že cesta k úspěchu může být dlouhá od přání Martina Luthera Kinga až k prvnímu afroamerickému prezidentu v USA. “Proč Romové nejsou více na úřadech a je jich tam jen pár. Máme procentuálně nejvíce vysokoškolsky vzdělaných Romů, proč se tihle lidé nevyužijí,” řekl Miker a dodal, že Romové jsou stále občané druhé kategorie.
“Naši předkové se podíleli na osvobození. Romové pracovali v těžkém průmyslu, kopali a budovali tuto republiku. Dělali podřadné práce a dělají je dodnes. Kdy nějaký romský podnikatel dostal zakázku přímo z ministerstva, jak to dostávají jejich kamarádí. Měl by se tomu udělat konec,” uvedl Jozef Miker.
Alex Muraškin: Pokud budou útoky pokračovat, ozbrojíme se a budeme se bránit
Na závěr pak se svým radikálním projevem vystoupil organizátor demonstrace Alex Muraškin. „Obávám se o svůj život. Ukrajinci sem přijeli z válečné zóny a hodně lidí má obavy. Kontrolujte ty lidi na ulicích aby nenosili zbraně,“ emotivně řekl Muraškin
“Pokud to bude pokračovat, tak se budeme také bránit, budeme chodit ve skupinkách. Vláda s tím nic nedělá. Budu se bránit a pokud na to nemám fyzicky, tak si koupím zbraně. Obávám se těch skupin lidí,“ zopakoval několikrát ve svém projevu Alex Muraškin. “Jsme tady kvůli těm, kteří jsou agresoři, pijí alkohol, jsou agresivní, útočí a provokují a vláda by si to měla uvědomit,” dodal Muraškin. “Já tady nikomu nevyhrožuji, ale my se budeme bránit, pokud s námi vláda nebude jednat,” uvedl Alex Muraškin.