RomanoNet vyzval představitele města Brna, aby začali řešit katastrofální situaci romských žen a dětí prchajících z Ukrajiny
Zastřešující organizace romských a proromských organizací RomanoNet vyzvala představitele města Brna, aby začali řešit katastrofální situaci romských žen a dětí, kteří prchají před válkou na Ukrajině. Zároveň vyzvali primátorku města Brna Markétu Vaňkovou k jednání a spolupráci. Vyplývá to z prohlášení, které zpravodajskému serveru Romea.cz zaslal Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet.
“Stany bez podlážky, do kterých v dešti zatéká, záchody, které se nevyváží, cisterna s vodou, kterou není kde převařit, lidé bez jídla a základních hygienických potřeb nejsou důstojné podmínky, které město uprchlíkům poskytuje,” uvádí se v prohlášení
“S politováním musíme konstatovat, že nastalá situace se vymyká všem mezinárodním standardům ochrany uprchlíků, ale též přijatým usnesením vlády v rámci tzv. zákona Lex Ukrajina,” dodává RomanoNet.
Podle 11 organizací, které RomanoNet sdružuje, by město Brno mělo postupovat obdobně jako Praha při řešení špatné situace romských uprchlíků na Hlavním nádraží.
“RomanoNet vyzývá představitele města, aby poskytlo uprchlíkům důstojné zázemí, kde pak mohou neziskové organizace stejně jako v Praze účinněji pomáhat a vysvětlovat jaké možnosti uprchlíci v ČR mají. Na základě těchto intervencí a pomoci neziskových organizací je nyní například ve stanovém městečku v Troji pouze 30 uprchlíků,” uvádí se v prohlášení.
“Z našich zkušeností prokazatelně vyplývá, že účinná adaptace těchto cílových skupin je možná za předpokladu zajištění nezbytných a důstojných podmínek bydlení, které poskytují vyšší účinnost a efektivnější logistiku pomoci,” dodává 11 organizací.
RomanoNet také vyzývá město, aby prošetřilo, zda bylo romským ženám vyhrožováno odebráním dětí, pokud místo neopustí.
“Nemusíme jistě připomínat, že zvláště v případě dětí je uplatňování represe nutné poměřovat nejen reálnou závažností důsledků a společenské škodlivosti, ale i v šíři důsledků zjevně nespravedlivým a neúčinným s ohledem na jejich skutkové okolnosti,” píše v prohlášení zastřešující organizace RomanoNet.
RomanoNet zároveň uvedl, že plně podporuje aktivity a vyjádření Iniciativy Grand, která na místě romským ženám a dětem poskytuje dobrovolnickou pomoc.
RomanoNet vznikl v únoru 2017 za účelem zastřešovat a koordinovat součinnost nevládních a neziskových organizací pracujících s romskou menšinou v ČR. Posláním organizace RomanoNet je prosazovat integrační politiku, která klade důraz na dodržování lidských práv, rovnosti, participaci Romů ve veřejném životě a jejich zapojení do rozhodovacích procesů. Členy RomanoNetu v tuto chvíli jsou Awen Amenca, IQ Roma servis, Khamoro, Kleja, Otevřená společnost, Romano jasnica, ROMEA, Romodrom, Slovo 21, Společně-Jekhetane a Vzájemné soužití.