RomanoNet podporuje výzvu Evropské komise: Česko musí ukončit diskriminaci romských dětí ve školách
Zastřešující organizace RomanoNet, která sdružuje patnáct významných neziskových organizací, se připojuje k výzvě Evropské komise (EK), která žádá Českou republiku o nápravu přístupu k romským dětem ve vzdělávacím systému. Přestože Česká republika ukončila režim zvláštních škol, EK podle RomanoNetu správně poukazuje na to, že mnoho romských dětí je stále nespravedlivě segregováno v oddělených třídách nebo školách pro děti se zdravotním postižením, a to navzdory jejich právu na rovný přístup ke vzdělávání. Zpravodajskému serveru Romea.cz to řekl Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet. Česko podle EK účinně neřeší problém segregace romských dětí ve školách, Brusel kvůli tomu zahájil řízení pro porušení unijního práva.
„Tento problém se v naší zemi vleče už více než deset let. Některé kroky sice byly učiněny, ne však dostatečné. Komise správně poukazuje na to, že situace zůstává neuspokojivá. Romské děti jsou stále nespravedlivě ve speciálních školách, což je nepřípustné a v rozporu s evropskými normami,“ uvedl pro Romea.cz Michal Miko.
RomanoNet dlouhodobě upozorňuje na potřebu hlubších a systémových reforem, které by zabránily de facto segregaci romských dětí. Současná situace, kdy jsou romské děti stále vylučovány z hlavního vzdělávacího proudu, představuje porušení jejich základních práv a zároveň ohrožuje jejich budoucnost.
„Výzva Evropské komise by měla být vnímána jako poslední varování. Česká republika musí přijmout konkrétní opatření k nápravě této situace a zajistit, aby žádné dítě nebylo diskriminováno na základě svého etnického původu. Současné problémy nejsou pouze selháním vzdělávacího systému, ale i širší společnosti, která nedokáže zaručit rovné příležitosti všem dětem,“ dodal ředitel organizace RomanoNet.
RomanoNet proto vyzývá vládu k okamžitému jednání, které povede k odstranění segregace a zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání pro všechny děti v souladu s evropskými standardy a hodnotami.
Česká republika podle EK nedodržuje směrnici o rasové rovnosti. Ta striktně zakazuje diskriminaci na základě etnického původu v klíčových oblastech života, včetně vzdělávání. Brusel zaslal Česku výzvu k řešení nepřiměřeného a systémového umisťování romských žáků do oddělených škol pro děti se zdravotním postižením již před deseti lety. ČR následně sice podle komise ukončila režim zvláštních nebo praktických škol, romské děti jsou ale stále nadměrně zastoupeny v oddělených třídách nebo ve speciálních školách pro žáky s postiženími či poruchami vývoje.
Komise nyní ČR zaslala takzvanou dodatečnou formální výzvu. Praha má dva měsíce na to, aby odpověděla a vyřešila nedostatky, na které EK upozornila.
Podle průzkumu z loňského března je v Česku téměř osm desítek škol, kde většinu žáků tvoří romské děti. Do dvou desítek škol v republice pak chodí téměř jen romští žáci a žačky. V Česku bylo v minulém školním roce podle statistik ministerstva školství celkem 4276 základních škol.