Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ředitel Úřadu práce odmítá obvinění z nerovného zacházení s Romy postiženými povodněmi. Vládní zmocněnkyně Fuková má opačné informace

23. září 2024
Čtení na 4 minuty
Situace po povodních v Krnově, 19. 9. 2024 (FOTO: Miroslav Klempár)
Situace po povodních v Krnově, 19. 9. 2024 (FOTO: Miroslav Klempár)
Romové z Ostravy a okolí, kteří byli postiženi nedávnými povodněmi, stále hlásí případy nerovného zacházení při poskytování pomoci. Zpravodajský server Romea.cz o stížnostech informoval již v pátek. Podle informací z terénu, které má k dispozici i vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny, se k nim někteří úředníci chovají s despektem a arogancí. Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof v reakci na takové podněty z terénu však pro Romea.cz uvedl, že tyto informace nejsou pravdivé a označil je dokonce za pomluvy. Úřad práce podle něj přistupuje ke všem občanům bez rozdílu.

„Byla jsem na Úřadu práce (ÚP) žádat o mimořádnou pomoc, ale setkala jsem se s byrokratickými překážkami. Měla jsem doložit nájemní smlouvu na byt, který byl zaplaven, přestože bylo jasné, že k ní nyní nemám přístup. Pracovníci úřadu na tuto situaci nebyli připraveni a chovali se arogantně,” uvedla dříve pro zpravodajský server Romea.cz romská aktivistka Elena Gorolová, která byla jednou z postižených povodněmi v ostravském Přívoze.

Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof obvinění odmítá

Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof odmítá, že by k takovému jednání mohlo docházet. “Tyto informace se nezakládají na pravdě. To je třeba hned vyvrátit, ověřoval jsem si to,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Krištof s tím, že si celou situaci již vyjasnil s Lucií Fukovou, vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

Fuková však nesouhlasí a potvrdila, že se k ní dostávají zprávy o nerespektujícím a nejednotném přístupu k Romům, kteří žádají o dávku mimořádné okamžité pomoci. “Denně jsem několik hodin v kontaktu s lidmi v terénu v oblastech zasažených povodněmi a skutečně se ke mně z důvěryhodných zdrojů dostaly informace o nerespektujícím a nejednotném přístupu k (romským) žadatelům a žadatelkám o dávku mimořádné okamžité pomoci,” uvedla pro Romea.cz v reakci na vyjádření ředitele ÚP Lucie Fuková.

„Úřad práce přistupuje ke všem stejně, bez ohledu na pohlaví, náboženské přesvědčení nebo národnost. Úřad práce již prostřednictvím Úřadu vlády speciálně informoval krajské romské koordinátory o podmínkách pomoci a možnostech, které stát nabízí lidem v nouzi. Podmínky jsou pro všechny stejné,” řekl Krištof, který zároveň upozornil na rostoucí počet pokusů o podvody a hrozby fyzických útoků vůči úředníkům ÚP.

“Bohužel se naši pracovníci začínají stále více setkávat s pokusy o podvody, kdy někteří lidé, které povodeň vůbec nepostihla, vyžadují maximální částku 72 900 Kč. Setkali jsme se bohužel i s hrozbami fyzických útoků vůči našim lidem, což řešíme přímo s Policií ČR. Pracovníci úřadu práce pracují naplno na pobočkách i v terénu již od předminulého víkendu a zaslouží si poděkování, ne pomluvy a útoky,” dodal pro Romea.cz Daniel Krištof.

Fuková: Nedostatek jasných informací komplikuje žádosti o pomoc

Lucie Fuková upozornila na nedostatek jasných informací o procesu žádání o pomoc a o práci mobilních týmů úředníků. “Situaci nepomáhá ani to, že leckde chybí např. informace, o jakou částku si žádat a že většina žadatelů nedosáhne na maximální výši. Jinde zase není jasné, zda se mobilní týmy úředníků a úřednic pohybují v terénu, nebo zda sedí na obecním úřadě,” dodala Lucie Fuková, která o tom dnes diskutovala s krajskými koordinátory, zástupci ministerstev i neziskových organizací a na problémové situace upozornila i zástupce Úřadu práce.

Generální ředitel ÚP ČR Daniel Krištof zdůraznil, že prioritou úřadu je nyní co nejrychleji zajistit pomoc těm, kteří při povodních ztratili své prostředky.

„Prioritou je pro nás zajistit co nejrychlejší pomoc lidem, kteří zůstali bez prostředků. Zároveň platí to, o čem jsme již od začátku povodní opakovaně veřejně informovali. Výše dávky okamžité mimořádné pomoci může dosáhnout až 72 900 Kč na posuzovanou domácnost,“ uvedl ředitel.

Podle Krištofa jde o jednorázovou pomoc, která nenahrazuje pojištění ani není formou půjčky. Výše podpory však závisí na rozsahu škod a podmínkách v konkrétní lokalitě, přičemž maximální částka není automaticky přiznána každému. „Jde o horní hranici, poskytnutá částka může být nižší,“ vysvětlil.

Úřad práce se snaží posuzovat jednotlivé žádosti co nejrychleji a pracovníci úřadu jsou vysíláni do postižených oblastí na základě dohod s místními úřady a záchrannými složkami. “Upozorňovali jsme opakovaně, že pracovníci Úřadu práce ČR budou jednotlivé žádosti vyřizovat dle konkrétních podmínek v daném místě,” uvedl Krištof s tím, že mobilní týmy situaci posuzují osobně přímo na určeném místě.

Rozsah škod ovlivňuje výši podpory

Rozsah škod se v různých oblastech liší, což ovlivňuje i výši mimořádné okamžité pomoci. Krištof uvedl konkrétní příklady: „V Opavě bylo mnoho domů zcela zatopeno a byty třeba v 1. podlaží jsou kompletně zničené. V jiných oblastech jsou zatopeny v uvozovkách jen sklepy, byty ve vyšších patrech zatopeny nebyly, jejich majitelé mají nadále kde bydlet atd. Toto všechno zohledňujeme.“

Úřad práce zároveň podle něj zjednodušil proces podávání žádostí, aby lidé postižené povodněmi dostali pomoc co nejrychleji. „Naši lidé se snaží pomáhat postiženým lidem jak nejrychleji to jde, pomáhají s vyplněním formulářů a vše jsme co nejvíce zjednodušili,“ dodal Krištof.

Ten zdůraznil, že i přes snahu poskytnout pomoc co nejrychleji, ÚP musí při vyřizování žádostí dodržovat platná pravidla. „Jsme vázáni zákonem a jako státní orgán musíme dodržovat základní pravidla,“ řekl pro zpravodajský server Romea.cz Daniel Krištof.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon