Předseda Senátu Miloš Vystrčil a další politici odsoudili návrh Hamplové na speciální třídy pro Romy. Senátoři nemohou být trestně stíháni za výroky v Senátu
Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil výroky senátorky Jany Zwyrtek Hamplové o speciálních třídách pro romské děti za nepřijatelné a za hranou. Hamplová mu slíbila, že situaci vysvětlí a vloží ji do kontextu a bude se snažit podobným situacím vyhnout. Vystrčil tuto informaci zveřejnil na Twitteru. Rasistické výroky odsoudila i celá řada dalších politiků.
Během svého vystoupení v horní komoře parlamentu senátorka Jana Zwyrtek Hamplová označila společné vzdělávání romských a neromských studentů za nereálný nápad a navrhla, že samostatné třídy pro romské děti by byly lepším způsobem zajištění rovných příležitostí v budoucnu.
“S paní senátorkou Hamplovou jsem mluvil o jejích výrocích v Senátu. Řekla mi, že vše vysvětlí a zasadí do kontextu a že se bude snažit obdobných situací vyvarovat. Ode mne uslyšela, že i po přečtení stenozáznamu považuji její výroky za nešťastné, nepřijatelné a za hranou,” uvedl na sociální síti Twitter předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Výroky senátorky Hamplové tvrdě zkritizovali odborníci na vzdělávání, politici, zástupci romských organizací i samotní romští studenti. “Právě během školských let jsem se nejvíce spřátelil s neromy. Kdybych s nimi nechodil do jedné třídy, tak nemám žádné přátele z majority. Jsem názoru, že kdyby existovaly segregované třídy bude nám to ubírat “rovné šance” do budoucna. Paní senátorka by se měla zamyslet nad svým výrokem. Žijeme v 21. století, ale ona si zřejmě spletla dobu a také stát. Dneska speciální třídy, zítra zákaz vstupu do velkých měst a pozítří? Co třeba pracovní tábory? “ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz například Patrik Grundza, student Univerzity Pardubice.
Po vlně kritiky Hamplová řekla, že její odpůrci vytrhli výrok z kontextu a že by byla pouze pro oddělené první třídy. „Možná by to řešení bylo v tom, že by takto postavené byly třeba první třídy. Ty děti by spolu stejně byly v jedné škole. Potom by spolu měly třeba určité společné předměty a za jeden rok nebo dva budou naprosto společně fungovat a budou na sebe zvyklé, budou se uznávat a respektovat,“ řekla Deníku N.
Senátoři nemohou být za výroky v Senátu trestně stíháni
Někteří Romové na sociálních sítích volali po podání trestního oznámení na senátorku, ale senátoři v České republice mají imunitu, což znamená, že nemohou být trestně stíháni za své výroky a hlasování v Senátu. To zahrnuje i výroky, které by jinak mohly být považovány za kritiku vlády, kritiku ústavy nebo výroky o politických událostech.
Avšak Senát může v případě nevhodného chování senátora nebo porušení senátního řádu přistoupit k disciplinárním opatřením. Senátor může být za disciplinární provinění potrestán buď povinností se omluvit za nevhodný výrok nebo mu může být uložena pokuta až do výše jednoho měsíčního platu senátora.