Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Otevřený rasismus a apartheid? Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová navrhuje segregaci romských dětí ve vzdělávání. Romská vládní zmocněnkyně se ohrazuje

31. března 2023
Čtení na 9 minut
Jana Zwyrtek Hamplová (FOTO: Senát PČR)
Jana Zwyrtek Hamplová (FOTO: Senát PČR)
Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová na včerejší 9. schůzi Senátu Parlamentu ČR otevřeně vyzvala k segregaci romských dětí ve vzdělávání. Proti jejím výrokům se ohradila vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková, která uvedla, že výroky senátorky jdou proti všem evropským hodnotám.

“K tomu segregovanému školství. Musí být společně děti všechny. Romské, české atd. Krásná myšlenka. V reálu nerealizovatelná, protože bychom ubližovali těm dětem, které nejsou zvyklé na určité etnikum. Naopak, možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim ty rovné šance do budoucna. Není to diskriminace, je to naopak prostě úplně rozumný krok,” uvedl senátorka Jana Zwyrtek Hamplová ve svém projevu během projednávání rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci.

Lucie Fuková: Segregace omezuje úspěšnost ve vzdělávání

Proti výrokům senátorky se ohradila vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. “Kvalitní vzdělání je nejzásadnějším prostředkem, jak pomoci uspět dětem všech sociálních i etnických skupin ve společnosti. Segregace omezuje úspěšnost ve vzdělávání a naopak přináší obrovské ekonomické náklady pro stát, regiony i obce. Výrok senátorky Hamplové jde proti všem evropským hodnotám a jen potvrzuje, jak je vzdělání důležité,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Lucie Fuková.

Rasistická vyjádření politiků jsou nepřijatelná. Dělit děti podle příslušnosti k menšině je nepřípustné. ČTK to sdělila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. 

“Je třeba se proti těmto výrokům razantně vymezit, tvrdě se od nich distancovat. Je absolutně nepřijatelné, aby kdekoliv, a zejména na plénu veřejných institucí a od politických představitelů, zaznívala rasistická vyjádření. Výroky paní senátorky ukazují na zásadní nepochopení příčin a souvislostí nerovností v českém vzdělávacím systému, ale taktéž vyjadřují postoje, které do demokratické společnosti a už vůbec na tak reprezentativní půdu, jako je Senát, nepatří,” sdělila ČTK zmocněnkyně. Vyjádření Zwyrtek Hamplové označila za “otevřeně rasistickou rétoriku”.

Šimáčková Laurenčíková uvedla, že rozdílný přístup ke vzdělávání podle příslušnosti dětí k nějaké menšině je nepřípustný. Naopak je nutné nerovnosti odbourávat. Jako jediný funkční přístup považuje spolupráci školského, zdravotnického i sociálního systému, kterou doplní podpora v bydlení a služby na pomoc rodinám. Zmínila i podporu v krizích a při složitých životních situacích či při rozvoji rodičovských dovedností.

Řešení problému segregace romských dětí hledá tým expertů z ministerstev školství, zdravotnictví, práce a sociálních věcí, nevládních organizací i akademických pracovišť. Poprvé se zástupci resortů a odborníci sešli ve středu. “Připravují a zhruba do šesti měsíců vládě navrhnou komplexní opatření, která budou řešit téma segregace romských a sociálně znevýhodněných dětí,” uvedla zmocněnkyně.

Manažer stipendijního programu organizace ROMEA: Nepřijatelné, neetické, rasistické

Podle manažera stipendijního programu organizace ROMEA Štefana Baloga je výrok naprosto nepřijatelný a neetický. “Odsuzujeme tento výrok a důrazně odmítáme jakoukoliv formu rasové segregace ve vzdělávání. Zkušenosti mnohých romských studentů ukazují, že nerovné prostředí ve vzdělávání pořád existuje, ale i díky stipendijním programům, jako je například ten, který realizuje ROMEA, se to daří postupně měnit k lepšímu,” uvedl Štefan Balog pro zpravodajský server Romea.cz. “Naši stipendisté, kteří studují maturitní obory nebo na vysokých školách, se ovšem často setkávali s nedůvěrou ze strany učitelů v jejich schopnosti a potenciál studovat na vyšším než základním stupni. Senátorka Zwyrtek Hamplová by navíc chtěla vrátit segregační praktiky mezi zákonné nástroje. To je v příkrém rozporu s tím, po čem volají nejen lidé z většinové společnosti, ale právě i sami Romové,” dodal Balog.

“Tento segregační a rasistický přístup je pravým opakem toho, čeho se Stipendijní program organizace ROMEA snaží dosáhnout nejen podporou potřebným ale také například motivačními besedami v sociálně vyloučených lokalitách. Pokud se nechceme vrátit o 50 let zpět, neměli bychom toto absurdní a hloupé vyjádření paní senátorky brát v potaz,” uvedl manažer stipendijního programu organizace ROMEA Štefan Balog.

Romští studenti: Společně se svými neromskými spolužáky se navzájem obohacujeme

Proti výrokům senátorky protestují i samotní romští studenti. “Odmítám tvrzení paní Hamplové. Tím, že budeme rozdělovat děti podle barvy kůže dosáhneme ještě více nerovností. Společně se svými neromskými spolužáky se navzájem obohacujeme a často máme na věci jiný pohled díky rozdílným zkušenostem,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Petr Pavel Banda, student ekonomie a managementu na Mendelově Univerzitě v Brně.

“Asi se vracíme do 70. let minulého století. Jak se vůbec takováto myšlenka může někomu v hlavě zrodit? Žijeme v moderní době, snažíme se o rovnoprávnost a ne o segregaci. Navzájem se od sebe učíme, přijímáme nové zvyky a tradice. Nejsmutnější na tom je, že to vyšlo z úst vzdělaného člověka,” doplnil ho Štefan Feri, student Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Jaroslav Miko: Nebezpečné a fašistické výroky

Za nebezpečné a fašistické označil výroky senátorky romský aktivista Jaroslav Miko. “Jak by asi naše česká společnost vypadala a jak by fungovalo soužití minorit s majoritou, kdybychom české děti učili, že si nejsou všechny rovny a že to, jakou barvu kůže mají je rozhodující pro jejich začlenění mezi ostatní děti? Vzali bychom těmto dětem možnost mít mezi s sebou přátelské vztahy, zamezili bychom vzájemnému poznání a toto osobní poznání je nejlepším lékem k bourání vzájemných předsudků a nedůvěry,” řekl Jaroslav Miko pro zpravodajský server Romea.cz.

Podle Mika takové výroky radikalizují českou společnost a ohrožují zdravý vývoj dětí. “Je na čase se zamyslet, do jaké míry tu má platit imunita na politické výroky na půdě českého parlamentu neboť se můžeme také jednoho dne dočkat toho, že těchto výroků bude přibývat a s nimi i přibývat více takto fašisticky uvažujících politiků jako tomu je v případě tohoto Sládka v sukni jménem Hamplová. Imunita na politické výroky nemají a nemůžou sloužit k beztrestnému šíření rasismu a nenávisti. To nemá s politickým názorem totiž nic společného,” dodal pro Romea.cz.

Balážová: Separátní třídičky pro různá etnika? A co bude dál?

Podle novinářky Jarmily Balážové senátorka Hamplová opět sbírá bez znalosti tématu levným způsobem politické body a je ochotná zajít fakt daleko, vědoma si politické imunity. “Takové separátní třídičky – dnes pro Romy, pro děti s různymi handicapy a pozítří? Nechápu, proč to okamžitě nevyvolalo reakci senátorů a doufám, že se tak ještě stane, stejně jako radikální odsouzení dalších politiků. Já se naopak bojím toho, jak se cítí romské děti a studenti, které podle paní Hamplové patří do separátních tříd.,” dodala Balážová.

Michal Miko: Zahajte se senátorkou kárné řízení, jde o institucionální rasismus

Ředitel organizace RomanoNet k výrokům uvedl, že Česká republika od roku 2007 ve vzdělávání romských dětí konstantně selhává. “Nekompetentnost v implementaci rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případě DH. vs. ostatní dává prostor populistům jako je Hamplová k vytváření segregace a nesnášenlivosti,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Michal Miko. “Projev senátorky Hamplové na půdě senátu je pouze konsekvencí neochoty státu, potažmo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, aktivně a strukturovaně implementovat rozsudek Evropského soudu pro Lidská práva. Za 17 let od vydání rozsudku mělo být české školství již na jiné úrovni, bohužel o inkluzi která se má realizovat od přijetí novely školského zákona v roce 2016, můžeme jen polemizovat, protože nejsou vidět žádné regulérní výstupy a změny,” dodal Miko.

“Žádáme jako zástupci občanské společnosti předsedu senátu RNDr. Miloše Vystrčila, aby v tomto případě zahájil kárné úkony vůči projevům institucionálního rasismu na půdě demokratické instituce jako je Senát parlamentu České Republiky, a aby si senátoři povinně přečetli dokument “Strategie rovnosti, začlenění a participace Romů (Strategie romské integrace) 2021–2030”, aby si rozšířili znalosti a věděli co se aktuálně má dít v oblasti inkluze Romů v České Republice” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Michal Miko, ředitel zastřešující organizace RomanoNet.

Ministr vnitra Vít Rakušan: Čirý rasismus

Senátorčin proslov, který byl k návrhům protidiskriminačních norem EU, vzbudil kritiku na sociálních sítích. Nikdo z ostatních členů horní komory na něj ale bezprostředně nereagoval. Pirátská senátorka Adéla Šípová dnes uvedla, že upozorňováním na výroky za hranou se zvyšuje jejich dosah.

Na výroky ale reagovalo Hnutí STAN, které k jejím výrokům uvedlo, že rozpoutávají nenávist. “Senátorka Zwyrtek Hamplová si spletla století a možná i kontinent. Chce zavádět segregované třídy jen pro romské děti. My bychom byli raději, kdyby v Senátu nebyli lidé, kteří rozpoutávají nenávist a šíří dezinformace,” uvedlo hnutí STAN.

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan označil její výroky za rasistické. “Co dnes v Senátu předvedla senátorka Hamplová je čirý rasismus. Ne, vlastně čirý ne. Je ušmudlaný pokrytectvím, protože senátorka se nezdráhá zaštiťovat tím, že rasová segregace je pro dobro segregovaných dětí,” uvedl Vít Rakušan.

Na její výroky reagoval také publicista a bývalý člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka, který označil senátorku za rasistku. “Jakkoliv halí své „myšlenky“ do změti slovního balastu, projev v Senátu ji usvědčil z rasismu,” napsal na sociální síť Facebook Zdeněk Šarapatka. “Rasová segregace je přitom zvláštní případ politické segregace, který omezuje fyzický kontakt nebo osobní soužití mezi příslušníky různých ras. Hamplová by ji ale ve školství přivítala: místo pestrých tříd by ráda „cikánská“ školní ghetta, aby si „naše“ děti nemusely zvykat,” dodal Šarapatka.

Od loňského roku zastupuje Zwyrtek Hamplová v Senátu obvodu Kroměříž. I když kandidovala jako nezávislá, spolupracuje úzce se stranou PRO Jindřicha Rajchla. Zúčastnila se demonstrace, kde Rajchl oznámil, že dojde k blokádě vládních budov. Během pandemie se oba právníci – Rajchl i Zwyrtek Hamplová – stali významnými odpůrci protipandemických opatření a získali si tak širší veřejné povědomí.

Experti: V osmi desítkách škol tvoří většinu romští žáci, segregace nese ztráty

V Česku je téměř osm desítek škol, kde většinu žáků tvoří romské děti. Do dvou desítek škol v republice pak chodí téměř jen romští žáci a žačky. Uvádí to server Desegregace.cz výzkumné agentury PAQ Research. Poukazuje na dopady školní segregace na úspěšnost ve vzdělávání, veřejné rozpočty i rozvoj regionů. Vychází ze studií, analýz, zpráv ombudsmana i vládních materiálů. Za diskriminaci romských školáků a jejich odsouvání do zvláštních škol odsoudil Česko už v roce 2007 Evropský soud pro lidská práva. ČR za segregaci malých Romů a Romek dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních institucí.

“Když oddělujeme vzdělávání romských a dalších vyloučených dětí, vytváříme podmínky pro obrovské společenské a sociální ztráty na celostátní i místní úrovni,” uvádí server.

Experti poukazují na to, že v segregovaných školách mají děti omezený kontakt s ostatními vrstevníky a také rozdílné vzdělávací příležitosti. Podle výročních zpráv o stavu romské menšiny je kvalita vzdělávání v segregovaných školách a třídách nižší. Má to pak dopad na uplatnění mladých, budoucí výdaje státu, rozvoj regionů, zdraví, zadluženost či kriminalitu.

Ve školním roce 2020/2021 chodilo do škol 950.000 žáků a žaček, z nich asi 35.000 romských. Podle ombudsmanových údajů zhruba 12 procent romských školáků a školaček mělo výuku v takzvaných zvláštních školách či třídách, tedy pro děti s lehkým mentálním postižením. Z neromských žáků a žaček to bylo 1,3 procenta.

V Česku bylo více než 4200 základních škol. Z nich 136 mělo v předminulém školním roce přes 34 procent žáků romských. V celkem 77 školách tvořili romští školáci více než polovinu osazenstva, v 32 školách přes 75 procent a v 17 pak přes 90 procent. Od školního roku 2018/2019 tak přibyly čtyři školy, kam chodily téměř jen romské děti. Podle doporučení by jejich podíl ve škole neměl překročit deset či 15 procent a ve třídě by měli být nejvýš čtyři romští žáci, jinak hrozí, že ostatní rodiče začnou své potomky přehlašovat jinam, uvádí s odkazem na analýzu Agentury pro sociální začleňování server.

Podle výzkumníků z PAQ Research segregace omezuje úspěšnost ve vzdělávání. Středoškolák přitom na daních a odvodech za život pošle až o 2,8 milionu korun víc než člověk se základním vzděláním. Zlepšení nejslabších žáků může každý rok přinést do rozpočtů 18 miliard korun, spočítala agentura PAQ Research. Server uvádí celkem 45 opatření k odstranění segregace a zlepšení situace, a to třeba doučování, asistenty pedagogů, předškolní vzdělávání, poradenství pro rodiče či změnu spádových oblastí k rovnoměrnějšímu rozdělení školáků.

Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 odsoudil Českou republiku za to, že přeřazením 18 romských dětí do zvláštních škol porušila jejich právo na vzdělání a diskriminovala je. Inkluze – tedy začleňování dětí se speciálními potřebami do běžných tříd – odstartovala v Česku od září 2016.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon