Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Politici připomínají Památný den romského holokaustu. Rasismus nikam nezmizel, je potřeba pracovat na tom, aby Romové byli pevnou součástí společnosti, napsal Bartoš

02. srpna 2022
Čtení na 5 minut
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)

Památný den romského holokaustu dnes na svých sociálních sítích připomněli i někteří politici. Mezi prvními byl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš nebo předseda STAN Vít Rakušan. Připomínka romského holokaustu se objevila i na oficiálních sociálních sítích TOP 09 a sdílela jí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Oběti romského holokaustu připomněl i předseda KDU-ČSL Marián Jurečka, předseda ČSSD Michal Šmarda nebo Strana zelených.

V noci z 2. na 3. srpna uplyne nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora i přes aktivní odpor tehdy zavraždili podle nejnovějších studí až 4300 Romů.

“Tuto část historie si musíme připomínat! Jedině tak se nikdy nebude opakovat. V nedávné minulosti u nás byla snaha tyto události co nejvíce vymazat. Vidět to bylo hlavně na koncentračním táboře v Letech u Písku, kde po dlouhou dobu stával prasečák,” napsal Ivan Bartoš a připomněl, že letos se však konečně začalo s jeho demolicí. “Na jeho místě vznikne památník, kde bude Romský holokaust a jeho oběti konečně důstojně připomínán,” doplnil..

“Všechno zamlčování a snaha o zapomenutí totiž jen posilovaly předsudky a stereotypy a podněcovaly diskriminaci a nenávist. S tím se musíme vyrovnat a napravit to. Přiznat, že rasismus nikam nezmizel a že je potřeba pracovat na tom, aby byli Romové pevnou součástí společnosti,” dodal předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Romský holokaust připomněli i další pirátští politici, například ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalamoun nebo europoslanec Mikuláš Peksa a další.

Dnešek je Památným dnem romského holokaustu. V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. Za jednu noc tam zahynulo přes 4300 Romů a Sintů.
Tyto zločiny nám také připomínají důležitost Mezinárodního trestního soudu. pic.twitter.com/eOTKi9jsPK

— Michal Šalomoun (@michal_salomoun) August 2, 2022

Dnes je den Romského Holokaustu.

Před 78 lety, v noci z 2. na 3. srpna 1944, bylo v Osvětimi zavražděno skoro 3000 lidí, hlavně žen a dětí. Řada z nich tam byla deportována z území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

Neměli bychom zapomínat.#RomaHolocaust

— Mikuláš Peksa (@vonpecka) August 2, 2022

Dnes je mezinárodní Den romského holocaustu. Připomíná tragickou noc z 2. na 3.8. 1944. Tehdy nacisté zavraždili přes tři tisíce Romů a Sintů v koncentračním táboře Osvětim – Březinka.
A my konečně tyto oběti můžeme připomenout bez ostudy v Letech. Jsem ráda alespoň za to.

— Olga Richterová – místopředsedkyně Sněmovny (@olgarichterova) August 2, 2022

Dnes si připomínáme Den romského holocaustu. V noci z 2. na 3.srpna 1944 bylo zavraždněno minimálně 3000 Romů. Takovou křivdu nelze nikdy odčinit. Děkuji @muzeumromskeku1 za všechny dnešní vzpomínkové akce. Třeba teď v pražském Musaionu. pic.twitter.com/Xte18JnBMa

— Adéla Šípová, senátorka (@adela_sipova) August 2, 2022

Před 78 lety zavraždili nacisté tisíce romských mužů, žen a dětí. Památný den romského holokaustu nám připomíná, že musíme pokračovat v boji proti nenávistným projevům, rasismu a extremismu ve všech jeho podobách. Společně #Standup4HumanRights. #RomaHolocaust

— Jan Lipavský (@JanLipavsky) August 2, 2022

“Na tyto hrůzy nesmíme zapomenout. Jsem proto rád, že jsme před pár dny začali splácet jeden velký dluh a na místě koncentráku v Letech konečně vznikne důstojný památník,” napsal předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.

Dnes je Den romského holocaustu. Připomíná tragickou noc, kdy nacisté před 78 lety zavraždili přes 4000 Romů. Na tyto hrůzy nesmíme zapomenout. Jsem proto rád, že jsme před pár dny začali splácet jeden velký dluh a na místě koncentráku v Letech konečně vznikne důstojný památník.

— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) August 2, 2022

Na oběti romského holokaustu si vzpomněl i bývalý politik Miroslav Kalousek. “Netolerujme rasismus,buďme lidé!” napsal.

Nevzpomněl jsem si sám, viděl jsem to u @jindrichsidlo a nejsem politik. Přesto: Dnes je Památný den romského holocaustu.V noci z https://t.co/hLT3xSlvCX 3.srpna bylo v Osvětimi povražděno více než 4000 Romů. Jenom proto, že byli jiné rasy..Netolerujme rasismus,buďme lidé!

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) August 2, 2022

Na sociální síti Twitter Památný den romského holokaustu připomněla i strana TOP 09. “Nezavírejme oči před minulostí. Jedině tak se jí vyvarujeme ,” napsali představitelé TOP 0 9.

V den připomínky obětí romského holocaustu konečně probíhá demolice vepřína v Letech u Písku. Památku těchto lidí díky tomu brzy uctíme s větší důstojností a splatíme tak dluh, který jako společnost vůči nim máme.

Nezavírejme oči před minulostí. Jedině tak se jí vyvarujeme. pic.twitter.com/t3U29wHvGx

— TOP 09 (@TOP09cz) August 2, 2022

 

Nacistická tyranie připravila o život statisíce Romů, komunistický režim v Československu je pronásledoval – a přesto někteří politici jejich utrpení zlehčují.

Jsem ráda, že v Letech u Písku vznikne důstojný památník připomínající tragické osudy nevinných lidí, kteří tam trpěli. pic.twitter.com/jaJEczfGd2

— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) August 2, 2022

 

 

V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté v největším koncentračním táboře pro Romy v Auschwitz-Birkenau vyvraždili téměř tři tisíce Romů ze 14 zemí.

Na válečné hrůzy minulosti nesmíme zapomínat a těm současným musíme aktivně bránit.

— Marian Jurečka (@MJureka) August 2, 2022

 

Jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů ustanovil 2. srpen polský sejm v roce 2011. V roce 2015 Evropský parlament uznal toto datum jako Evropský památný den holokaustu Sintů a Romů.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon