Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Organizace Vzájemné soužití a Jekhetane pomáhají ostravským Romům se zvládáním koronakrize

22. března 2021
Čtení na 2 minuty
Vzájemné soužití rozdává respirátory a roušky v Jílové ulici v ostravském Přívoze. Kumar Vishwanathan druhý zprava. (FOTO: Vzájemné soužití)

Ostravská organizace Vzájemné soužití začala pomáhat i v lokalitě Ostrava – Přívoz, kde se minulý týden objevila ohniska nákazy koronavirem. Do pomocí se zapojilo i místní sdružení Jekhetane. Na výskyt nemoci COVID-19 u obyvatel vyloučené lokality upozornila organizaci Krajská hygienická stanice.

„Zhruba před týdnem jsme dostali zprávu od Krajské hygienické stanice, že právě v Přívoze se nacházejí tři ohniska britské mutace koronaviru. Část pozitivních je hospitalizováno v nemocnicích a zbytek se nachází v povinné karanténě,“ říká pro server Romea.cz ředitel organizace Sri Kumar Vishwanathan, který minulý týden odjel do Přívozu společně se svým týmem sociálních a terénních pracovníků rozdávat ochranné pomůcky místním obyvatelům.

„Cílem bylo zmapovat celou vyloučenou lokalitu. Podle informací Krajské hygienické stanice se nákaza objevila ve dvou ulicích a my měli zjistit, kolik nakažených je ve skutečnosti mezi dospělými a kolik mezi dětmi, abychom se mohli lépe rozhodnout, jak konkrétně můžeme obyvatelům lokality pomoci,“ vysvětluje Vishwanathan a dodává, že ohniska nákazy se objevila ve čtyřech vchodech z celkového počtu 52 obydlených domů, kde žijí převážně Romové.

„V každém domě jsme poprosili jednoho z nájemníků, aby nám sepsal počet nakažených rodin, dospělých a dětí v jejich vchodě. Vyplynulo z toho, že v lokalitě má zájem o naší humanitární pomoc 319 dospělých a 254 dětí do patnácti let. Obyvatele, kteří se do našeho mapování nechtěli zapojit, jsme nepočítali,“ říká ředitel Vzájemného soužití.

Mapování odhalilo, že nákaza se objevila nejen na Jílové, ale také v ulicích Vašková a Spodní. Do humanitární pomoci se vedle Vzájemného soužití zapojila i místní organizace Jekhetane, která rovněž vyslala svůj tým, aby rozdával ochranné pomůcky obyvatelům Přívozu.

„Rozhodli jsme se, že každému dospělému předáme pět respirátorů a každému dítěti čtyři chirurgické roušky. Dohromady mezi obyvateli rozdáme 1 600 respirátorů, které nám poskytla Potravinová banka. Je to od nás taková první pomoc, jak předejít šíření nákazy v lokalitě s výskytem nemoci,“ říká Vishwanathan, který plánuje v lokalitě i osvětové akce. Skrze komiksy se děti dozvědí, jak se účinně chránit před onemocněním COVID-19 a proč.

„Musím říct, že lidé se tu chovají velmi zodpovědně a uvědoměle, neberou pandemii na lehkou váhu. Mnoho maminek dokonce nepouští své děti ven. Ne všichni obyvatelé Přívozu však pomoc potřebují. „V lokalitě žijí i lidé, kteří patří mezi střední třídu, jsou soběstační a naší pomoc nepotřebují. A někteří Romové jsou pravidelně testováni na pracovišti,“ vysvětluje Vishwanathan.

Vzájemné soužití plánuje v Přívoze působit pouze dočasně. A na paralelní pomoc při zvládání koronakrize v dalších ostravských lokalitách nemá kapacity. Po stabilizování situace v Přívoze se přesune do Poruby na ulici Dělnickou, kde se objevila další ohniska nákazy evidovaná hygienickou stanicí.

„S Krajskou hygienou máme dlouhodobou spolupráci. Před lety nás informovala o výskytu žloutenky, kterou v Ostravě onemocnělo na 60 dětí. Upozornila nás před rokem i na rodiny v karanténě, které si nemohly zajistit nákup potravin. A teď nás poprosila o pomoc s lokalitou Přívoz, kde je potřeba pracovat s místními obyvateli a poskytnout jim minimálně alespoň respirátory,“ říká Vishwanathan a dodává: „Zaměstnanci Vzájemného soužití jsou odvážní, vydávají se mezi potřebné jen v respirátorech, nemají žádné ochranné mundúry, jako mají třeba zdravotnici. Ale říkáme si, že když nepůjdeme my, nikdy jiný jim nepomůže.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon