Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

VIDEO: Parazité v respirátorech? Kumar Vishwanathan názorně vyvrací hoax, který se šíří mezi Romy. Chraňte se a noste respirátory, vzkazuje

25. března 2021
Čtení na 1 minutu
Na dezinformace kolem parazitů v respirátorech se rozhodl zareagovat Kumar Vishwanathan, ředitel organizace Vzájemné soužití. Zveřejnil na Facebooku videa a fotky z testování respirátorů. (FOTO: Kumar Vishwanathan)

Uživatelé internetu v těchto dnech masivně sdílí videa, ve kterých se tvrdí, že v respirátorech nebo ve stíracích tyčinkách antigenních testů jsou parazité, konkrétně například Vlasovec mízní. I když tento hoax vyvrátili již i vědci z Biologického centra Akademie věd, tak někteří Romové a Romky jsou stále přesvědčeni o opaku. Na dezinformace se rozhodl zareagovat i Kumar Vishwanathan, ředitel organizace Vzájemné soužití, která pomáhá především Romům v lokalitě Ostrava – Přívoz, kde se objevila ohniska onemocnění COVID-19.

“Milí přátelé, mnoho z Vás vyjádřilo obavu, že v respirátorech jsou nečistoty, dokonce živí tvorové. Proto jsme se rozhodli kontrolu provést sami. Výsledky Vám dáváme k dispozici. Nejsou tady k vidění žádné nečistoty nebo podivní tvorové. Můžete si být jisti, že respirátory můžete nosit bezpečně. Nosí je milióny lidí po celém světě a nikdo se s tím nesetkal. Ani my v Česku. Chraňte se. Noste respirátory,” napsal Vishwanathan na sociální síti Facebook a přidal videa a fotky, které dokazují čistotu respirátorů

I podle parazitologa Tomáše Scholze lidé nemají propadat panice. Podle něj je naprostý nesmysl, aby v respirátoru byl Vlasovec mízní. “Je to nesmysl. Vlasovec mízní navíc existuje na několika málo místech někde v Africe, vyskytuje se u psů a vůbec ne u lidí,“sdělil podle TN.cz.

Vysvětlení přítomnosti černých nitek v některých rozbalených respirátorech je pak velmi prosté. Jedná se o obyčejné chomáčky prachu nebo různé smetí, které může vypadat jako drobné nitky a někteří pak v tom mohou vidět miniaturní vetřelce či parazity.

Jak již zpravodajský server Romea.cz informoval ostravská organizace Vzájemné soužití pomáhá v lokalitě Ostrava – Přívoz, kde se minulý týden objevila ohniska nákazy koronavirem. Do pomocí se zapojilo i místní sdružení Jekhetane. Na výskyt nemoci COVID-19 u obyvatel vyloučené lokality upozornila organizaci Krajská hygienická stanice.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon