Oběti nedobrovolných sterilizací se možná konečně dočkají odškodnění
Nedobrovolně sterilizované ženy a muži se možná konečně dočkají odškodnění. Sněmovní komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny k tomu vyzvala Ministerstvo zdravotnictví, které se dohodlo s poslankyněmi Válkovou a Pastuchovou, že předloží potřebný návrh zákona.
Informovala o tom ČT24.
Stát nad nedobrovolnými sterilizacemi vyjádřil
před před deseti lety politování, jejich odškodnění se však zatím prosadit nepodařilo.
Nedobrovolné sterilizace probíhaly od šedesátých let a definitivně je zamezila až změna zákona z roku 2012, která jasně vymezila informovaný souhlas.
“Víme bohužel z některých zpráv, že tam byl etnický důvod, tedy omezování reprodukce romské populace. Ale byly to i zdravotní důvody; zdravotníci usoudili že další těhotenství by ženě uškodilo, mohlo by ji zabít a bez souhlasu se rozhodli pro sterilizaci,” uvedl pro ČT24 náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar.
Mezi oběti této praxe patří i Radka Hančilová a Elena Gorolová. Oběma počátkem devadesátých let lékaři přerušili vejcovody v průběhu porodu císařským řezem, aniž by je o tom předem informovali.
“Moje reakce byla, že jsem začala brečet. Mně bylo 21 let a ani jsem si neuvědomovala, že to bude na celý život,” řekla
podle ČT24 Gorolová.
Radce Hančilové sice sterilizaci opakovaně nabízeli, ona s ní však nesouhlasila. „Já jsem jí odmítla, ale stejně jsem se vzbudila z narkózy a byla jsem sterilizovaná. Tvrdili mi, že jsem měla poškozenou jizvu,“ uvedla Hančilová. V jejím případě dokonce žádost o sterilizaci komise zpětně zamítla. Že byl zákrok nelegální, později uznala i nemocnice. Jenže už bylo vše promlčené.
S debatou o možném odškodnění souhlasí i poslanci a právníci poškozených již dokonce připravili potřebný legislativní návrh.
“Byli bychom rádi, kdyby tento odškodňovací mechanismus byl přijatý poslaneckou sněmovnou. Nejlepší by bylo, kdyby to byl poslanecký návrh,” řekla České televizi právnička a expertka na lidská práva Monika Šimůnková.
Postižení by podle něj museli před komisí prokázat, že byl zákrok nelegální.
Podle expertů by mohlo být takových žen a mužů do pěti set.