Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Obchodníci s chudobou našli nový způsob, jak vydělat na lidech v nouzi. Situaci chce řešit i ministerstvo pro místní rozvoj

20. července 2017
Čtení na 3 minuty
Dům v pražských Vysočanech vlastněný společností A Property (Foto: archiv Romea.cz)

Česká televize včera večer v pořadu Události odvysílala reportáž Richarda Samka o případu důmyslného obchodování s chudobou, na který server Romea.cz upozornil minulý týden. Na zpravodajský server se obrátila matka tří malých dětí, kterou vlastník bytu – společnost A Property – vyhodil ze dne na den na ulici navzdory platné nájemní smlouvě a zaplacenému nájmu. Společnost ženě přitom nedoručila ani písemnou výpověď s důvodem vystěhování a jednatel společnosti Ondřej Opletal ženě zadržuje vratnou kauci ve výši 14 500 Kč.

Česká televize upozornila ve spojení s tímto případem na širší souvislosti, kdy se kvůli větší kontrole podmínek bydlení na ubytovnách ze strany státu snaží mnozí majitelé těchto zařízení najít jiné způsoby, jak na lidech v sociální nouzi vydělat. “Někteří z ubytovny papírově udělají dům s bytovými jednotkami a lidé, kteří sem přicházejí bydlet, pak od Úřadu práce snáz získávají jednorázové kauce a doplatky na bydlení. Stát a místní úřady hledají cesty, jak podobné praktiky zastavit, pomoci by měla plánovaná mapa nájemného,” informoval server ČT24.

Případ domu u vysočanského nádraží v Praze ukazuje problém v praxi. Kauci i nájem dostal majitel domu na účet přímo od úřadu práce. Nájemnici, která měla smlouvu na rok, ale i s dětmi bez výpovědi vyhodil.

I zástupce starosty pražské městské části Adam Vážanský (ODS) potvrzuje, že se v domě vlastněném společností A Property nájemníci často střídají. „Ano, ta fluktuace je tam velká. A ti lidé pak končí i papírově na radnici, protože musí mít nějaké místo trvalého pobytu,“ popsal Vážanský pro Českou televizi praxi zmíněné firmy.

Ačkoli tedy papírově nejde o ubytovnu, ale o klasické nájemní byty, požaduje majitel peníze například za to, že někdo přijde do bytu na návštěvu nebo za používání poštovní schránky.

Pomůže cenová mapa nájmů?

Ředitel vládního odboru pro sociální začleňování Radek Jiránek vidí jisté řešení ve vznikající cenové mapě nájmů. „Cesta je v nějaké cenové mapě, která bude velice podrobná. A vlastně každému podnikajícímu na trhu dá jednotné podmínky,“ uvedl pro ČT Jiránek.

První návrhy už vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj, vládní Agentura pro sociální začleňování k nim má ale řadu připomínek. Do konce srpna má agentura poskytnout vládě ke schválení kompletní materiál a mezi úkoly patří třeba právě zfinalizování cenové mapy nájmů ministerstvem pro místní rozvoj.

V rámci občanského zákoníku by pak mělo dojít ke zpřesnění výkladu toho, jak přimět vlastníky, aby plnili své povinnosti s údržbou bytů a nájemními vztahy. Agenturní materiál by měl obsahovat také návrh, aby se do státního rozpočtu vracely přeplatky z poskytnuté dávky na úhradu záloh.

Zákon o sociálním bydlení stále chybí

Sociální výbor sněmovny na návrh ANO přerušil projednávání zákonu o sociálním bydlení, což znemožní, aby zákon schvalovali poslanci ve stávajícím složení. Tento úkol bude muset vyřešit až nová sněmovna.

„Je to norma, na kterou ČR čeká velmi dlouho. Jestliže jsme deregulovali nájemné, tak podle mého potřebujeme systém sociálního bydlení,“ uvedl podle České televize premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Právě norma ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) ale podle něj patří mezi novely, které lze snadno předložit znovu. „Bude buď na vládě, nebo na opozici, aby se toho ujala,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon