Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Obchodníci s chudobou mají nový trik, jak nepřijít o výhodný byznys

11. dubna 2018
Čtení na 2 minuty
Sociální bydlení v Broumově: Jeden z domů v Soukenické ulici.

Spekulanti, jež draze pronajímají zdevastované byty v sociálně vyloučených lokalitách, nehodlají o svoje výnosné „podnikání“ přijít. Tam, kde radnice přestávají vyplácet příspěvky na bydlení, byty prodají a koupí jiné v lokalitách, kde státní doplatky omezené nejsou. Podle článku serveru iDNES.cz se tak byznys z ghett přesouvá do jiných čtvrtí.

„Nejdůležitější je mít byty v různých domech a v různých ulicích,“ vypráví Boris B., Rus, už druhý rok obchodník s chudobou. Skupuje levné zdevastované byty v chudinských čtvrtích a draze je pronajímá sociálně slabým, kterým stát vyplácí dávky na bydlení, včetně doplatků, kdyby jim ani dávky nestačily.

Od loňského roku mohou tyto státní doplatky radnice odmítnout vyplácet ve vybraných lokalitách, ulicích nebo i jednotlivých domech. Toto opatření mělo být hlavní zbraní, jak obchod s chudobou z měst vytlačit. A tak spekulanti vymysleli nový způsob, jak novou zbraň eliminovat. Odcházejí jinam, kde se ještě platí, a hlavně se už nesoustředí na celé paneláky, ale kupují jednotlivé byty na různých adresách, aby tak minimalizovali riziko, že o doplatky přijdou.

Boris dříve vlastnil v jednom paneláku i deset bytů. Kvůli vyhláškám radnic to přestalo být výhodné, a tak byty prodal a koupil jiné v různých městech a ulicích.  Dokud stát bude lidem nájemné doplácet, bude to stále výhodné,“ vypráví Boris B. Dnes vlastní několik bytů v Janově, Sokolově, Větřní u Českého Krumlova nebo na Vimpersku. Tím minimalizoval hrozbu, že všechny lokality, kde má byty, radnice označí za ty, kde doplatky vypláceny nebudou.

Stejně jako Boris postupují i další podnikavci. Jen ve Varnsdorfu jsou v nejproblematičtější sociálně vyloučené lokalitě na prodej desítky bytů. Podnikatelé Jan Pražák a Pavel Němec tady prodávají 123 bytů.

„Jsme obchodníci a toto podnikání už není pro nás výhodné,“ říká Jan Pražák. Dvacítka bytů Pražáka a Němce je od té doby prázdná a podnikatelé teď všechny prodávají, v průměru zhruba za 70 tisíc korun jeden.

„Nájemníci mají ve smlouvách podmínku, že jim můžeme v případě prodeje vypovědět smlouvu s okamžitou platností, s tím do bydlení u nás šli, takže vyprázdnit byty by nebyl problém,“ poznamenal Pražák. A lidé se stěhují jinam – buď do jiných částí města, nebo do okolních měst, které rychle připravují podobné vyhlášky.

Zmínění podnikatelé svůj byznys s chudobou neopouštějí, jen se přesouvají do Šluknovského výběžku, kde se doplatek na bydlení ještě vyplácí. 

Odborníci, kteří se problematikou sociálního bydlení zabývají, jsou z rychlosti, s jakou spekulanti zareagovali na „bezdoplatkové“ zóny v jednotlivých městech, překvapeni. Omezování doplatků dle jejich názorů řešením, jen přesouváním problém do jiných lokací republiky. 

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon